Rynek pracy
2025-01-07

W ochronie pracują głównie osoby z niepełnosprawnością? Przedstawiciele branży zaprzeczają

kamerka

Z przygotowanego przez Polski Związek Pracodawców Ochrony raportu "Branża ochrony w Polsce" wynika, że 37 proc. firm, które wzięły udział‚ w badaniu, wskazało, iż osoby z niepełnosprawnością to mniej niż 10 proc. pracowników ochrony w ich przedsiębiorstwach.                                                   

- Założenie, że w firmach ochroniarskich pracują głównie osoby z niepełnosprawnością, emeryci i studenci, nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości – powiedział w rozmowie z  Polską Agencją Prasową wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona Łukasz Koch. Dodał też, że to lekarz decyduje, czy ktoś może być pracownikiem ochrony.  

Ochroniarze z niepełnosprawnością głównie w instytucjach publicznych

- Może wynikać to z tego, że osoby te są najczęściej zatrudniane do ochrony obiektów publicznych, takich jak urzędy, szpitale czy jednostki oświaty. Bo w przetargach publicznych oferowane są bardzo niskie stawki, co ma przełożenie na atrakcyjność wynagrodzeń, jakie może zaoferować pracodawca poszukujący odpowiednich kandydatów - powiedział.

Wiceprezes PZPO wyjaśnił, że wiele obiektów jest ochranianych przez wysoko wykwalifikowanych pracowników, posiłkujących się nowoczesnymi technologiami.

- Status kwalifikowanego pracownika ochrony może mieć również osoba z niepełnosprawnością. - Wszyscy pracownicy muszą przejść odpowiednie badania lekarskie. I to lekarz decyduje, czy ktoś może pełnić funkcję pracownika ochrony, a także czy ewentualne orzeczenie o niepełnosprawności jest przeciwskazaniem do posiadania statusu kwalifikowanego pracownika ochrony – podkreślił Koch.

Aby taki status otrzymać, należy - poza badaniami lekarskimi - odbyć specjalny kurs, zdać egzamin i zostać wpisanym na listę kwalifikowanych pracowników ochrony.

Pracownik to wizytówka

- Pracownik ochrony często jest "wizytówką" całego systemu. Na podstawie oceny ryzyka, audytu bezpieczeństwa oraz identyfikacji potencjalnych zagrożeń i incydentów tworzy się system ochrony, na który składają się: zestaw procedur, odpowiednie wyposażenie, środki łączności oraz inne rozwiązania techniczne, a także szkolenia osób, które będą się w danym miejscu zajmowały ochroną - wyliczył.

Wskazane przez niego nowoczesne technologie to m.in. awizacja gości i elektroniczna ewidencja pojazdów, depozytory kluczy i elektroniczne systemy dostępu. Pracę w ochronie zdecydowanie ułatwił system monitoringu wizyjnego, który np. pozwala na "wirtualny patrol" czy reagowanie na alarmy, generowane przez inteligentną analitykę obrazu, kiedy ktoś nieuprawniony zbliży się do ochranianego obiektu.

Użycie technologii oraz zatrudnienie pracowników z wysokimi kwalifikacjami, np. mówiących po angielsku lub posiadających pozwolenie na broń czy status kwalifikowanego pracownika ochrony, jest jednak - jak podkreślił Koch - mocno uzależnione od budżetu, jaki na ochronę przeznacza klient.

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
kobiety szyją na wielkiej hali
Koniec roku z umiarkowanym optymizmem w polskich firmach: 47 proc. planuje podwyżki, 28 proc. chce otworzyć nowe rekrutacje
Końcówka roku na polskim rynku pracy przynosi niejednoznaczne sygnały. W pierwszej połowie 2025 roku 47 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzeń, co stanowi wyraźny spadek w porównaniu do rekordowych 60 proc. z analogicznego okresu poprzedniego roku. Z drugiej strony, zauważalny jest niewielki, lecz pozytywny wzrost w planach zatrudnienia – odsetek firm przewidujących nowe rekrutacje wzrósł rok do roku z 26 proc. do 28 proc. Dla zmian w płacach wyraźnym czynnikiem wpływającym na decyzje firm pozostaje podniesienie płacy minimalnej, choć w porównaniu do poprzedniego roku, firmy rzadziej motywują podwyżki wyłącznie tym czynnikiem – takie wnioski przynosi 50. edycja badania Plany Pracodawców przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z GfK.
WIĘCEJ..
Sprawnie w marzenia o karierze - warsztaty zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnościami zmieniają ich perspektywy
W Polsce młode osoby z niepełnosprawnościami wciąż napotykają na poważne bariery utrudniające wejście na rynek pracy. Brak dostępu do praktycznego doświadczenia zawodowego oraz niska świadomość społeczna na temat ich potencjału prowadzą do marginalizacji. Według najnowszych danych, w II kwartale 2024 roku współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym wyniósł 34,8 proc. Dobrze obrazuje to wyzwania, jakie wciąż stoją przed integracją tej grupy na rynku pracy.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe
Warszawa: Projekt „Równe szanse na rynku pracy”
Warszawa rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest wzmacnianie równych szans na rynku pracy i wsparcie osób, które doświadczają trudności w kontynuacji swojej ścieżki zawodowej. Program jest stworzony we współpracy z Urzędem Pracy i partnerami biznesowymi, tym razem skierowany do osób w wieku 50+.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy