Rynek pracy
2024-12-02

Wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej. Jak może pomóc Bank Gospodarstwa Krajowego? (PDF dostępny)

Na zdjęciu jest uśmiechnięta młoda kobieta trzymająca skrzynkę z produktami żywnosciowymi. W tle widzimy kobietę i mężczyznę dokonujących inwentaryzacji. Obok nich stoi wieszak z ubraniami. Na zdjęcie wklejony jest napis: Fundusze Europejskie. Poradnik dla podmiotów ekonomii społecznej. Pod zdjęciem są loga BGK i programu Fundusze Europejskie dla Rozowju Społecnzego a także flagi Polski i Unii Europejskie.

831 – tyle miejsc pracy ma powstać w ramach projektu unijnego „Europejskie instrumenty zwrotne na rzecz rozwoju ekonomii społecznej”, który realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej czy centra integracji społecznej i inne uprawnione podmioty otrzymają wsparcie w formie preferencyjnych pożyczek, sfinansowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) na lata 2021- 2027.

Dzięki poprzednim edycjom programu unijnego udało się stworzyć 1823 wartościowe miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, ale też zapewnić usługi i produkty na najwyższym poziomie, z których korzystają również mieszkańcy małych miejscowości. Z myślą o podmiotach ekonomii społecznej przygotowaliśmy poradnik dotyczący wsparcia oferowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Poradnik dostępnny jest w formacie PDF.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Sprawnie w marzenia o karierze - warsztaty zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnościami zmieniają ich perspektywy
W Polsce młode osoby z niepełnosprawnościami wciąż napotykają na poważne bariery utrudniające wejście na rynek pracy. Brak dostępu do praktycznego doświadczenia zawodowego oraz niska świadomość społeczna na temat ich potencjału prowadzą do marginalizacji. Według najnowszych danych, w II kwartale 2024 roku współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym wyniósł 34,8 proc. Dobrze obrazuje to wyzwania, jakie wciąż stoją przed integracją tej grupy na rynku pracy.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe
Warszawa: Projekt „Równe szanse na rynku pracy”
Warszawa rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest wzmacnianie równych szans na rynku pracy i wsparcie osób, które doświadczają trudności w kontynuacji swojej ścieżki zawodowej. Program jest stworzony we współpracy z Urzędem Pracy i partnerami biznesowymi, tym razem skierowany do osób w wieku 50+.
WIĘCEJ..
Uprawnienia przy symbolu 05-R
Symbole niepełnosprawności wykorzystywane w polskim systemie orzecznictwa na białym tle.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy