Rynek pracy
2019-10-10

Uprawnienia przy symbolu 05-R

Co daje symbol O5-R mi i przyszłemu pracodawcy?

Szanowny Panie,

W związku z Pana pytaniem zachęcam do zapoznania się z artykułem na stronie Niepelnosprawni.pl w kwestii symboli dotyczących niepełnosprawności. Symbol 05-R oznacza niepełnosprawność związaną z dysfunkcją narządu ruchu, w tym m.in. wady wrodzone i rozwojowe narządu ruchu, układowe choroby tkanki łącznej, zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, nowotwory narządu ruchu czy amputacje oraz wiele innych schorzeń w obrębie narządu ruchu.

Kwestie ulg i uprawnień (w tym uprawnienia pracownicze) są związane z posiadaniem przez osobę poszczególnego stopnia niepełnosprawności. Proszę zapoznać się np. z artykułem dotyczącym znacznego stopnia niepełnosprawności. 

Jeżeli chodzi o kwestię wsparcia pracodawcy, to informuję, że w związku z zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością w myśl przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca może otrzymywać dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionego pracownika. Wszelkie informacje związane z dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością znajdzie Pan na stronie PFRON-u. W szczególności znajdują się tam szczegółowo opisane warunki ubiegania się o dofinansowanie. 

Oprócz dofinansowania pracodawca zatrudniając osobę z niepełnosprawnością można skorzystać z wielu innych ulg i udogodnień. Zachęcam do zapoznania się z informacjami na ten temat. Jest to co prawda strona Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w Gdyni, ale znajdują się pod tym adresem przydatne uniwersalne informacje w interesującym Pana temacie. 

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Sprawnie w marzenia o karierze - warsztaty zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnościami zmieniają ich perspektywy
W Polsce młode osoby z niepełnosprawnościami wciąż napotykają na poważne bariery utrudniające wejście na rynek pracy. Brak dostępu do praktycznego doświadczenia zawodowego oraz niska świadomość społeczna na temat ich potencjału prowadzą do marginalizacji. Według najnowszych danych, w II kwartale 2024 roku współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym wyniósł 34,8 proc. Dobrze obrazuje to wyzwania, jakie wciąż stoją przed integracją tej grupy na rynku pracy.
WIĘCEJ..
kobiety szyją na wielkiej hali
Koniec roku z umiarkowanym optymizmem w polskich firmach: 47 proc. planuje podwyżki, 28 proc. chce otworzyć nowe rekrutacje
Końcówka roku na polskim rynku pracy przynosi niejednoznaczne sygnały. W pierwszej połowie 2025 roku 47 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzeń, co stanowi wyraźny spadek w porównaniu do rekordowych 60 proc. z analogicznego okresu poprzedniego roku. Z drugiej strony, zauważalny jest niewielki, lecz pozytywny wzrost w planach zatrudnienia – odsetek firm przewidujących nowe rekrutacje wzrósł rok do roku z 26 proc. do 28 proc. Dla zmian w płacach wyraźnym czynnikiem wpływającym na decyzje firm pozostaje podniesienie płacy minimalnej, choć w porównaniu do poprzedniego roku, firmy rzadziej motywują podwyżki wyłącznie tym czynnikiem – takie wnioski przynosi 50. edycja badania Plany Pracodawców przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z GfK.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe
Warszawa: Projekt „Równe szanse na rynku pracy”
Warszawa rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest wzmacnianie równych szans na rynku pracy i wsparcie osób, które doświadczają trudności w kontynuacji swojej ścieżki zawodowej. Program jest stworzony we współpracy z Urzędem Pracy i partnerami biznesowymi, tym razem skierowany do osób w wieku 50+.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy