Dostępność
Spotkanie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z udziałem m.in. pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia dotyczące stworzenia centrum komunikacji.
Większa dostępność tłumaczeń na PJM i alternatywnych metod komunikacji. Ministerstwo stworzy Centrum Komunikacji
19 sierpnia odbyło się spotkanie inaugurujące Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wybrało partnerów, z którymi wspólnie będą realizować projekt Centrum Komunikacji. Są to trzy organizacje: MIGAM S.A., Polski Związek Głuchych oraz Polskie Stowarzyszenie na Recz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
WIĘCEJ..
Białe logo aplikacji "Be my eyes" w formie geometrycznego słońca na jaskrawo niebieskim tle.
„Bądź moimi oczami" - aplikacja skierowana do osób niewidomych i słabowidzących
„Be my eyes” (pl. „Bądź moimi oczami”) to duńska aplikacja mobilna, której celem jest pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym w rozpoznawaniu przedmiotów i radzeniu sobie w codziennych sytuacjach. Łączy ona osoby niewidome i słabowidzące z wolontariuszami, firmami na całym świecie, poprzez wideo na żywo i sztuczną inteligencję. W sytuacji, gdy osoba niewidoma lub słabowidząca wysyła prośbę o pomoc, aplikacja zawiadamia o tym grupę wolontariuszy. Następnie łączy ona osobę, która tej pomocy potrzebuje z wolontariuszem. Połączenie odbywa się w formie audio - wideo, w wielu językach, w tym w języku polskim.
WIĘCEJ..
W drodze do wzorcowej dostępności
- Nie wierzyliśmy, że będziemy mogli odbudować miasto, a już na pewno nie takie, jakie jest dzisiaj – mówi ze wzruszeniem Seiji Yamashita, kierownik Wydziału Opieki Społecznej Miasta Kobe. Wraca myślami do 1995 r. Nigdy wcześniej nie zanotowano w Japonii tak potężnego trzęsienia ziemi.
WIĘCEJ..
komputer stoi na biurku leży klawiatura i mysz obok stoi telefon stacjonarny
Wdrażanie Polskiego Aktu o Dostępności
9 maja 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał Ustawę o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.
WIĘCEJ..
Plakat. Po lewej stronie widnieje napis Konkurs na najlepszą modernizację likwidującą bariery architektoniczne. Po prawej umieszczony jest wizerunek starszej kobiety z siwymi włosami, która szeroko się uśmiecha. Stoi przy wejściu do windy. na dole plakatu napisano: od lewej strony - Nabór zgłoszeń trwa do 22 lipca! Od prawej umieszczono symbol Lauru Dostępności czyli napis Laur Dostępności obok schematycznie narysowanego liścia. U gury umieszczono pasek na którym napisano nazwy instytucji, które organizują Laur Dostępności. Do lewej, kolejno, jest Integracja, Dostępność Plus. Fundusz Dostępności, Bank BGK.
Laur Dostępności - przedłużamy nabór zgłoszeń
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przedłużają nabór zgłoszeń do II edycji Konkursu Laur Dostępności 2024 do 31 lipca. Jest to konkurs dla najlepszych inwestycji likwidujących bariery, które zostały zrealizowane z programu Fundusz Dostępności – Dostępność Plus.Udział w konkursie jest bezpłatny.
WIĘCEJ..
Mężczyzna w śroednim wieku, w okularach. Ma krótko ostrzyżone ciemne włosy, wąsy i krótko ostrzyżoną brodę. W dłoniach trzyma pomarańczową budowle z klocków lego.
Elastyczne podejście
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. wprowadza konieczność zaprojektowania w poszczególnych rodzajach nowo projektowanych budynków pomieszczenia umożliwiającego przewinięcie dorosłej osoby ze szczególnymi potrzebami, czyli tzw. komfortki. To wielki sukces Koalicji „Przewijamy Polskę”, która od 2021 r. działa na rzecz tworzenia komfortek. Mówi o tym ekspert Integracji ds. dostępności Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe.
PFRON: Wniosek i skarga na brak dostępności w Polskim Języku Migowym (PJM)
Osoby, które mają problem z dostępnością architektoniczną lub informacyjno-komunikacyjną mogą złożyć wniosek o zapewnienie dostępności w PJM.
WIĘCEJ..
Laptop z czerwonym klawiszem z symbolem osoby na wózku
ZUS – urząd przyjazny i dostępny dla każdego
W ZUS stawiamy sobie za cel efektywne i trwałe budowanie relacji z klientami, wysoką jakość oferowanych usług oraz profesjonalną obsługę. Dbamy o to, by nasza instytucja była przyjazna dla wszystkich – zarówno pod względem dostępu do placówek, jak i dostępu do publikowanych informacji, naszych stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Dlatego w strukturach ZUS działa koordynator ds. dostępności Zakładu oraz regionalni koordynatorzy ds. dostępności, którzy wraz z zespołami ds. dostępności odpowiadają za wdrażanie i monitorowanie poziomu dostępności oraz wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług oferowanych przez Zakład.
WIĘCEJ..
Statuetka dla nagrodzonych w konkursie Lider Dostępności. Szklana, kwadratowa figura z budynkami na pomarańczowej podstawce
Folder Lider Dostępności 2024 (PDF Dostępny)
Tegoroczna 9. edycja Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności” jest wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze mamy w tym roku rekordową liczbę aż 83 zgłoszeń z całej Polski. Podkreślam: „z całej Polski”, gdyż podczas obrad jury zaskoczyły nas zgłoszenia z wielu małych miejscowości: z centrów działań sąsiedzkich i centrów aktywności seniorów.
WIĘCEJ..
rysunek ucha i aparatu słuchowego
Technologie wspomagające są coraz łatwiej dostępne
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który we wrześniu 2023 r. uruchomił wypożyczalnię technologii wspomagających, bezpłatnie udostępnia specjalistyczny sprzęt oraz nowoczesne aparaty słuchowe.
WIĘCEJ..
samochód zaparkowany na kopercie
Strefa Czystego Transportu. Co z osobami z niepełnosprawnością?
Od 1 lipca w Warszawie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transport (SCT) to wydzielony obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin. Spod tych rygorów wyjęte są m.in. pojazdy, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością.
WIĘCEJ..
kobiece ręce piszą na klawiaturze laptopa
Polski Akt o Dostępności. Dostępność będzie się opłacać
- Jeśli chce jej spontanicznie kupić kwiaty żonie, to muszę prosić ją o zgodę – opowiada Wojciech Sawicki, poruszający się na wózku influencer, który zyskał ogromną popularność m.in. na Instgramie, choć nie jest w stanie sam obsłużyć telefonu. Ogromną zmianą w życiu jego i milionów innych Polaków może być przyjęta w maju Ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.
WIĘCEJ..