Dostępność
5 maja urodziły się w Polsce KOMFORTKI!
5 maja 2021 roku zainicjowana została Akcja Społeczna „Przewijamy Polskę”, za którą stoją organizacje pozarządowe z Poznania, Gliwic, Krakowa, Lublina i Warszawy (Przewijamy Polskę – od 5 maja do skutku!).
WIĘCEJ..
Statuetka dla nagrodzonych w konkursie Lider Dostępności. Szklana, kwadratowa figura z budynkami na pomarańczowej podstawce
Lider Dostępności 2024 – znamy półfinalistów konkursu!
16 kwietnia w Kancelarii Prezydenta RP odbyło się posiedzenie Kapituły 9. Edycji konkursu Lider Dostępności 2024.
WIĘCEJ..
NIK: Potrzeby osób z niepełnosprawnościami są wciąż niedostrzegane
Dostępna publiczna przestrzeń jest warunkiem samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, jest też niezbędna dla integracji społecznej. Niestety badane jednostki samorządu terytorialnego w województwie kujawsko-pomorskim w sposób ograniczony zapewniały dostępność cyfrową, architektoniczną i informacyjno-komunikacyjną, co nie ułatwiało osobom ze szczególnymi potrzebami korzystania z usług publicznych instytucji. Stosowano rozwiązania niespełniające wymogów przepisów technicznych, np. niewyróżniające się krawędzie schodów, miejsca parkingowe o niewłaściwych wymiarach, nieprawidłowo oznaczone przeszklone windy, nie określono również zasad zapewnienia możliwości ewakuacji osobom ze szczególnymi potrzebami.
WIĘCEJ..
Budynek Sejmu RP z zewnątrz
Europejski Akt o Dostępności będzie obowiązywał w Polsce. Sejm przyjął ustawę
12 kwietnia Sejm przyjął ustawę o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, zwaną Polskim Aktem o Dostępności. Ustawa została przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jej celem jest wprowadzenie do polskiego prawa dyrektywę o dostępności niektórych produktów i usług, zwaną Europejskim aktem o dostępności (European Accessibility Act, EAA).
WIĘCEJ..
Członkowie Rady Dostępności razem z przedstawicielami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej stoją na tle Telebimu z napisem "I Posiedzenie Rady Dostępności II Kadencji 2024-2028"
Eksperci i ekspertki wesprą Ministerstwo. Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Dostępności
12 kwietnia w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się inauguracyjne posiedzenie II kadencji Rady Dostępności. W Radzie zasiada m.in. przedstawiciel Integracji.
WIĘCEJ..
Mapa Dostępności oraz kampania „Zbadaj się, nie odkładaj” Fundacji Avalon
Równy dostęp do ochrony zdrowia to prawo zagwarantowane konstytucyjnie. Ustawa o dostępności zobowiązuje instytucje publiczne, między innymi placówki służby zdrowia, do likwidacji barier architektonicznych. Rzeczywistość nie pozostawia jednak złudzeń: osoby z niepełnosprawnościami często mają problem ze znalezieniem dostosowanych gabinetów oraz specjalistów rozumiejących ich potrzeby. W efekcie wizyta w placówce zdrowia wiąże się dla osób z niepełnosprawnościami z ogromnym stresem i obawami, a często kończy się nawet rezygnacją z usługi.
WIĘCEJ..
Projektowanie dla wszystkich – standard codzienności. Fundacja Integracja oraz spółka biurowa Skanska publikują poradnik o projektowaniu bez barier
Zmiany demograficzne oraz coraz większa świadomość społeczna prowadzą do rosnącego zapotrzebowania na dostępne otoczenie. Dyskusja dotycząca architektury włączającej podejmowana jest przez coraz więcej podmiotów, w tym biznes. Fundacja Integracja wraz ze spółką biurową Skanska opublikowała nową edycję kompendium wiedzy o projektowaniu dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności czy mobilności. „Włącznik 2.0. Projektowanie bez barier” to zaktualizowana wersja, która uwzględnia nowe przepisy i normy dla budowania bardziej inkluzywnej i komfortowej przestrzeni dla wszystkich. Przykładem projektowania na bazie zasad z poradnika są m.in. Generation Park w Warszawie czy Nowy Rynek w Poznaniu.
WIĘCEJ..
Lider dostępności - przedłużamy termin zgłoszeń do 29 marca!
Termin nadsyłania wniosków do 9. edycji konkursu „Lider Dostępności”, którego celem jest promowanie i nagradzanie obiektów i przestrzeni stworzonych zgodnie z ideą projektowania uniwersalnego, został wydłużony do 29 marca 2024 r.
WIĘCEJ..
Dwóch ludzi z plecakami, chcą wejść do pociągu.
Społecznie odpowiedzialni
Ekologia, wspieranie różnorodności, wsparcie uchodźców i dostępność – to obszary, w których Koleje Śląskie realizują swoją politykę społecznej odpowiedzialności biznesu.
WIĘCEJ..
Wystawa IDEM w Warszawie
IDEM (łac. taki sam) to tytuł wystawy, która w marcu zagości w przestrzeniach Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Studenci Katedry Mody Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprezentują projekty koszul, stworzone z myślą o osobach borykających się z różnego rodzaju dysfunkcjami. Projekt to efekt kilkumiesięcznej pracy, a jego założeniem było połączenie funkcjonalności i estetyki. Zaprojektowane rozwiązania mają na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i ich opiekunom.
WIĘCEJ..
flaga unii europejskiej
Europejski Akt o Dostępności będzie obowiązywał w Polsce. Rada Ministrów przyjęła projekt o zasadach dostępności w produktach i usługach.
Zapewnienie dostępności takich produktów i usług jak m.in. bankomaty, biletomaty, telefony komórkowe czy zakupy przez Internet będzie nowym obowiązkiem działających w naszym kraju firm. Jest to skutek wprowadzenia do polskiego prawa zapisów „Europejskiego Aktu o Dostępności” (EAA). Dokonująca tego ustawa została przyjęta przez Radę Ministrów i wkrótce trafi do Sejmu.
WIĘCEJ..
Na tarasie widokowym Varso Tower stoją cztery osoby. Wśród nich jest Zofia Kijak z firmy HB Reavis i Ewa Pawłowska, prezes Integracji. Zofia Kijak i stojący przy niej mężczyzna trzymają certyfikaty Obiekt bez barier. W tle panorama Warszawy.
Najwyższy budynek w Unii Europejskiej nagrodzony za dostępność. Wieżowiec Varso Tower otrzymał certyfikat „Obiekt bez barier”
Mierzący 310 metrów Varso Tower to część kompleksu nowoczesnych biurowców Varso i zarazem najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Teraz jest też najwyższym budynkiem z certyfikatem „Obiekt bez barier”, który przyznawany jest budynkom dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
WIĘCEJ..