Dostępność
Młoda kobieta na wózku podziwia obraz Hołd Pruski Jana Matejki
Zabytki też mogą być dostępne. Jak zainstalować windę i podnośnik?
Akropol, bazylika w Pizie, Koloseum, katedry w Uppsali i Lyonie, mosty w Wenecji, Luwr, ale też Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Kinematografii i Pałac w Wilanowie – to zabytkowe budynki, które udało się dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym można jednocześnie zadbać o zabytkową tkankę budynku, jak i o dostępność dla osób z różnorodnymi potrzebami.
WIĘCEJ..
Jan Cieśla, mężczyzna z elegancko przystrzyżonym zarostem, ubrany w białą koszulę, kamizelkę i muszkę stoi w korytarzu.
Czas na projektowanie włączające!
Potrzebujemy już nie tyle projektowania uniwersalnego, co włączającego, które będzie odpowiadać na potrzeby różnych grup ludzi i służyć ich integracji. O kolejnym kroku w rozwoju architektury i urbanistyki mówi Jan Cieśla, Przewodniczący Zespołu ds. Dostępności i Projektowania Inkluzywnego przy Stowarzyszeniu Architektów RP.
WIĘCEJ..
Grupa osób stoi przy wejściu na jedną z sal konferecnyjnych podczas Forum Dostepności. Są wśród nich m.in. trzy osoby na wózkach i kobieta w kolorowym poncho. Obok nich jest ekran , nak tórym wyświetlany jest program Forum.
Zbliża się 2 edycja Forum Dostępności
Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia, jakim jest Forum Dostępności, które odbędzie się w dniach 5-6 listopada w Poznaniu. W tym roku skupimy się na istotnych wyzwaniach związanych z dostępnością różnych usług i przestrzeni, prezentując innowacyjne rozwiązania oraz najlepsze praktyki w tworzeniu środowiska przyjaznego dla wszystkich. Zaproszeni eksperci będą rozmawiać o tym jak najnowsze trendy w dostępności i projektowaniu uniwersalnym, cyfryzacja, globalizacja, zmiany demograficzne i klimatyczne będą kształtować architekturę, przestrzeń publiczną i przedmioty codziennego użytku. Dołącz do nas już dziś i bądź częścią zmian!
WIĘCEJ..
Czarnobiałe zdjęcie mężczyzny w okularach i białej koszuli z krótkim rękawem stojącego na tle ściane przykrytej kartkami papieru z projektami i szkicami.
Projektowanie uniwersalne to projektowanie empatyczne
- Projektowanie uniwersalne to projektowanie empatyczne, rozumiejące potrzeby ludzi żyjących w 2024 roku – mówi Mikołaj Wierszyłłowski, ceniony polski projektant i prezes Stowarzyszenia Projektowego SPFP.
WIĘCEJ..
Elastyczność i dostępność
Dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością toalety stają się standardem w nowo powstających i modernizowanych budynkach. Jednak nie dla wszystkich użytkowników jest to rozwiązanie wystarczające.
WIĘCEJ..
fot. Archiwum firmy EnSafe.One
Polska myśl technologiczna zmienia świat
Właściciele i pracownicy firmy EnSafe.One z Zabierzowa pod Krakowem wraz z zespołem złożonym ze specjalistów ds. dostępności, naukowców, architektów, strażaków i inżynierów, z których wielu to osoby z niepełnosprawnością, opracowują propozycję polskich standardów i prototyp modułowej komfortki, nazwanej Komfortką Plus.
WIĘCEJ..
Kilka słów o znaczeniu dostępności w przestrzeni publicznej
Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami obowiązuje w Polsce już od pięciu lat. Ten akt prawny z 2019 r. nałożył na wszystkie podmioty publiczne obowiązek zadbania o to, aby usługi, produkty czy przestrzeń publiczna były dostępne dla każdego z nas. Ustawa odnosi się bowiem do bardzo szerokiej grupy osób, które mogą korzystać z prawa do dostępności.
WIĘCEJ..
Oznaczenie pokoju opiekuna z dzieckiem i konfortki
Szlakiem Poznańskich Komfortek
Dopracowane w najdrobniejszym szczególe niczym w luksusowym hotelu albo skromne, proste, lecz funkcjonalne. Miejsca, które zaskakują różnorodnością, ale realizują jeden cel: zapewniają – w razie potrzeby fizjologicznej, intymnej czy czynności medycznej – godność mieszkańcom miasta i gościom, niezależnie od poziomu sprawności ich ciał. Gdzie i jakie są poznańskie komfortki?
WIĘCEJ..
Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 31. organizuje Konkurs Dobry Wzór!
IWP od lat konsekwentnie promuje dobre polskie wzornictwo, wspierając tym samym prężny rozwój branży projektowej w kraju i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw jest Konkurs Dobry Wzór.
WIĘCEJ..
Wyniki konkursu literackiego „Z komfortką w tle”
Jury w składzie: prof. Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich PAN, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich), Agnieszka Trzeszkowska-Bereza (współzałożycielka i prezeska Wydawnictwa Mięta, wydawczyni i wykładowczyni akademicka), Jacek Hołub (pisarz i dziennikarz) oraz Agnieszka Sprycha (wydawczyni i sekretarz magazynu „Integracja”) oceniło 27 utworów, przyznając im punkty za pomysł, język i walory literackie. Jury jednogłośnie uznało za najlepsze ex aequo trzy utwory, których autorzy otrzymają równorzędne honoraria po 400 zł brutto. Utwory są publikowane w tym wydaniu magazynu „Integracja” (na sąsiednich stronach) i na portalu Niepelnosprawni.pl.
WIĘCEJ..
Od zawsze było to miejsce zmiany
Historia komfortki w Wielkiej Brytanii jest długa, skomplikowana i wielowątkowa. Traktuje o połączonych siłach wobec słusznej sprawy. Mówi o pasji, ciężkiej pracy i determinacji. Trudno opowiedzieć ją bez szeregu nazwisk, nazw, organizacji i dat. Jeszcze trudniej ułożyć chronologicznie. Wiele działo się tu równolegle, niezależnie, czasem nawet bez wiedzy wszystkich zainteresowanych stron, a jednak zakończyło się sukcesem.
WIĘCEJ..
Kluczyk trzymany między kciukiem a palcem wskazującym.
Kluczowa sprawa
Stacja benzynowa gdzieś w Niemczech w połowie lat 80. ub. wieku. Mur Berliński stoi w najlepsze, młodzież słucha Die Toten Hosen i Neny, a kanclerzem jest Helmut Kohl. Gdzieś na małej stacji benzynowej w kolejce do toalety czeka dziewczyna na wózku. W końcu, gdy stojąca przed nią osoba ogłasza, że teraz jej kolej, dziewczyna odpowiada, że teraz to potrzebuje miejsca, żeby się umyć i przebrać. Ta sytuacja była inspiracją do stworzenia uniwersalnego klucza do dostosowanych toalet, znanego dziś pod nazwą Eurokey (Euro-Schlüssel).
WIĘCEJ..