Dostępność
Wielorodzinny jasny budynek mieszkalny z kolorowymi balkonami w Opolu.
II edycja konkursu Laur Dostępności
Możliwość samodzielnego wyjścia z domu do szkoły, pracy, na zakupy czy po prostu spacer, ale też do urzędu, poradni lub domu kultury dla wielu osób w naszym kraju pozostaje poważnym wyzwaniem. Gdy w budynku nie ma windy albo gdy trzeba dojść do niej po schodach, samodzielne życie osób z niepełnosprawnością i seniorów staje pod znakiem zapytania. Całe szczęście nie brak ludzi, którzy rozumieją, że dostępność należy do praw człowieka, i zdają sobie sprawę z potrzeby likwidacji barier. To oni są nagradzani „Laurem Dostępności”.
WIĘCEJ..
Startuje „Lider Dostępności” 2025
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór do konkursu „Lider Dostępności” dla obiektów i przestrzeni najlepiej dostosowanych do potrzeb wszystkich użytkowników. Nabór zgłoszeń do konkursu potrwa do 21 lutego 2025.
WIĘCEJ..
nowoczesna winda o szklano-stalowej konstrukcji
PFRON skutecznie wspiera dostępność
Do końca listopada 2024 r. PFRON otrzymał łącznie 130 skarg na brak dostępności. Ich liczba wciąż rośnie. W większości przypadków osoby ze szczególnymi potrzebami wskazywały na brak dostępności architektonicznej (86 skarg). Na brak dostępności informacyjno-komunikacyjnej złożono 60 skarg.
WIĘCEJ..
logo PFRON
Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
Pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu i w uzyskaniu prawa jazdy, dofinansowanie zakupu wózka elektrycznego lub skutera, ale też w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej i wsparcie w uzyskaniu wyższego wykształcenia. Zarząd PFRON przedstawił szczegóły programu programu „Aktywny samorząd” w 2025 roku. W tym roku kwoty możliwego do uzyskania dofinansowania wzrosły aż o 5 procent, a budżet całego programu to 275,8 mln zł.
WIĘCEJ..
Phillip Larsson, młody blondyn ubrany w marynarkę i beżowe spodnie, prowadzi wykład podczas Forum Dostępności w Poznań Congress Center, w jednej ręce trzyma mikrofon a w drugiej pilot do rzutnika.
Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
Każdy chce żyć jak najdłużej w swoim dobrze sobie znanym domu i uniknąć przeprowadzki do zamkniętej instytucji. Coraz więcej osób już nie tyle musi, ile chce pozostać aktywnymi zawodowo również w starszym wieku. Na te potrzeby muszą odpowiadać różne branże. Jak się okazuje, ogromny wpływ na życie seniorów i jego jakość mają meble i architektura wnętrz. Przekonuje o tym Philip Larsson z NC Nordic Care AB, który był jednym z prelegentów II Forum dostępności.
WIĘCEJ..
Lot samolotem z niepełnosprawnością – krótki poradnik przed feriami!
Ferie coraz bliżej! Planujesz lot do ciepłych krajów? A może chcesz poszusować na nartach w europejskich górach? Masz dość Europy i marzysz o zwiedzeniu dalekiej Azji? Pozornie nic trudnego – wystarczy zarezerwować bilet i możesz lecieć tam, gdzie marzenia Cię poniosą! Jeśli jednak jesteś pasażerem z niepełnosprawnością – przygotuj się do podróży i zgłoś swój lot zgodnie z wymogami wybranej linii lotniczej. Po to, by cieszyć się podróżą, a nie umierać ze stresu na lotnisku.
WIĘCEJ..
Technologia druku zmienia sposób, w jaki postrzegamy świat
Zaawansowana technologia druku otwiera przed nami nowe możliwości, pozwalając na odkrywanie otaczającego świata w sposób dotąd niespotykany. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Canon, takim jak druk wypukły, wizualne treści stają się dostępne również dla osób z dysfunkcjami wzroku, a materiały zyskują wymiar, który możemy odbierać wielozmysłowo. Przykładem wykorzystania nowatorskich technik do drukowania oryginalnych aplikacji jest wystawa obrazów „World Unseen”, pokazująca, jak połączenie wiedzy i technologii tworzy doświadczenia obrazowe, które wzbogacają nasze życie.
WIĘCEJ..
Widok na windę i fragment korytarza w bloku przy Perzyńskiego 9 w Warszawie
Więcej pieniędzy na pomoc „więźniom czwartego piętra”
- Na Sejmowej Komisji Finansów Publicznych pozytywnie oceniono nasz wniosek o zwiększenie środków w Funduszu Dostępności! Przyczyni się on m.in. do zmniejszenia problemu „więźniów 4 piętra” – napisała na swoim profilu na Facebooku Wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej Monika Sikora.
WIĘCEJ..
Na scenie podczas wydarzenia Forum Dostępności stoją: Jury Konkursu i jeden z nagrodzonych.
Konkurs SWITCH into universal design
Konkurs organizowała Fundacja INTEGRACJA i Stowarzyszenie Projektowe STFP – dwie organizacje no-profit, których celem jest wskazanie takich produktów i usług na rynku, które wyznaczają trendy i pokazują świat, w którym nie ma rozróżnienia na pełno- i niepełnosprawnych, bo wszyscy korzystają z tych samych rozwiązań.
WIĘCEJ..
Scena Dobry Wzór 2024 i tłum ludzi.
Dobry Wzór 2024: znamy laureatów konkursu
Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 31. wybrał najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Jurorzy oceniali produkty zgłoszone w 23 kategoriach i podkategoriach. Łącznie jury konkursu przyznało 19 nagród, które trafiły do zdobywców godła Dobry Wzór oraz do laureatów nagród specjalnych.
WIĘCEJ..
Sala konferencyjna podczas Forum Dostępności. Na pierwszym planie zajęte rzędy krzeseł ze ścieżką po środku, na której jest kobieta na wózku.  Na scenie jest siedmioro panelistów, na głowami których jest logo Forum Dostępności a po jego bokach są ekrany, na których wyświetla się napis: Od czerwca 2025 roku zacznie obowiązywać w Polsce Europejski Akt o Dostępności (EAA), który obejmie szeroki wachlarz przedsiębiorstw z różnych branż od technologii komputerowych, przez  e-commerce po sektor bankowy i transport pasażerski. Co to oznacza dla projektantów wzornictwa.
Przyszłość dostępności to neuronauki i sztuczna inteligencja
- Nie ma odwrotu od dostępności - powiedziała Julita Dul-Tomczuk, ekspertka ds. dostępności w Banku Gospodarstwa Krajowego, jedna z paneli stek tegorocznego Forum Dostępności. Jej słowa dobrze podsumowują II już edycję tego wydarzenia.
WIĘCEJ..
Reklama Forum Dostępności 2024. Na grafice są zdjęcia przedstawiające poręcz schodów z oznaczeniem w alfabecie Braille
Już wkrótce Forum Dostępności!
Już za niecałe dwa tygodnie 5-6 listopada w Poznań Congress Center odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - Forum Dostępności, które zgromadzi ekspertów, przedsiębiorców oraz pasjonatów dostępności! Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, która podejmie kluczowe tematy związane z dostępnością architektury, produktów i usług w nadchodzących latach.
WIĘCEJ..