Dostępność
widok na stadion
Paryż spłaszcza różnice
Paryż, miasto tegorocznych igrzysk paralimpijskich, zmienia się w dynamicznym tempie, usuwa bariery architektoniczne, przebudowuje transport miejski, doposaża budynki i poszerza ulice. Dostępność była tematem chętnie poruszanym podczas zawodów.
WIĘCEJ..
dwie dziewczyny siedzą przy stole i piszą w zeszytach rozłożone inne książki
IX Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób z Niepełnosprawnościami: Systemowe wsparcie a różnorodne uwarunkowania
W dniach 18-19 września 2024 roku na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się IX Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie, organizowane przez Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, zgromadzi łącznie 130 uczestników z uczelni z całej Polski w formie stacjonarnej i zdalnej. IX Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób z Niepełnosprawnościami na stałe wpisało się do kalendarza wydarzeń ogólnopolskich służących wymianie doświadczeń i wypracowywaniu dobrych praktyk w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnościami w szkolnictwie wyższym.
WIĘCEJ..
PKP Intercity Pociąg
Podróż ze wsparciem
18 064 – tylu pasażerów z niepełnosprawnością skorzystało z asysty w pociągach PKP Intercity w pierwszej połowie 2024 r. To wzrost o aż 18 proc. w stosunku do 2023 r. Jest on efektem m.in. działań podjętych przez największego polskiego przewoźnika, które mają na celu zwiększenie dostępności, a także poprawę komfortu i bezpieczeństwa pasażerów ze specjalnymi potrzebami. To zarówno inwestycje w nowoczesny tabor, jak też wysokiej jakości obsługa na wszystkich etapach podróży pociągiem.
WIĘCEJ..
Platkat CBB
To już ostatnie dni na zgłoszenie się do konkursu Człowiek bez barier 2024!
Jeszcze tylko do 20 września czekamy na zgłoszenia Kandydatów i Kandydatek do konkursu Człowiek bez barier. To konkurs, w którym od 22 lat nagradzamy wyjątkowe osoby z niepełnosprawnością, które są wzorem i inspiracją dla innych.
WIĘCEJ..
Piotr Pawłowski na wózku
IV edycja stypendium im. Piotra Pawłowskiego.
Co roku szukamy – i znajdujemy – naśladowców Piotra Pawłowskiego – przyszłych liderów, którzy będą kontynuowali Jego dzieło, gdyż w wielu obszarach wciąż jest mnóstwo zadań. Wnioski można składać do 15 września br.
WIĘCEJ..
Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 31. organizuje Konkurs Dobry Wzór!
IWP od lat konsekwentnie promuje dobre polskie wzornictwo, wspierając tym samym prężny rozwój branży projektowej w kraju i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw jest Konkurs Dobry Wzór.
WIĘCEJ..
Jakie mieszkania i domy dla osób z niepełnosprawnościami? I kiedy?
- W kwietniu 2025 roku przedstawimy gotowy społeczny projekt ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym osób z niepełnosprawnościami – zapowiedziała dr hab. Agnieszka Dudzińska na zakończenie debaty diagnostycznej na Uniwersytecie Warszawskim.
WIĘCEJ..
Mieszkania i domy ze wsparciem. Dla kogo? Jakie? Ile? Kiedy?
W Polsce wiele dorosłych osób z niepełnosprawnościami po śmierci rodziców trafia do domów pomocy społecznej. Są tam kierowane na mocy decyzji administracyjnej, nie mają wpływu na to gdzie, z kim i w jakich warunkach będą mieszkać. Bardzo często te warunki skrajnie odbiegają od ich rzeczywistych potrzeb.
WIĘCEJ..
Plakat 14. PLGBC Green Building Summit, który będzie odbywał się 3-4 października w Warszawie
14. PLGBC Green Building Summit już 3-4 października w Warszawie
PLGBC Green Building Summit to międzynarodowa konferencja na temat zrównoważonego budownictwa w Polsce, dla dzielenia się najlepszymi praktykami i inspiracjami, uczenia się i doskonalenia. 14. edycja wydarzenia, pod hasłem Think about REgeneration, odbędzie się 3-4 października br. w zrównoważonej i certyfikowanej przestrzeni Sound Garden Hotel w kompleksie Business Garden w Warszawie oraz w transmisji online. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
WIĘCEJ..
Targi Innowacje w Dostępności po raz drugi we Wrocławiu
29 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się II edycja Targów Innowacje w Dostępności. To wydarzenie jest skierowane do osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, ze specjalnymi potrzebami oraz tych, którzy na co dzień je wspierają. Dedykowane jest także NGO, przedsiębiorstwom, środowisku akademickiemu i innym organizacjom związanym z tematyką dostępności.
WIĘCEJ..
klaudia Kopciowska, Marta Edeńska, Piotr Leziak - twórcy projektu Głuche Miasto Lublin.
Lubelski projekt - „Głuche Miasto”
- Naszym założeniem jest aktywizacja społeczna osób Głuchych i słabosłyszących w Lublinie. O ile w naszym mieście coraz liczniej organizowane są wydarzenia dla wskazanych grup odbiorców, z tłumaczeniem na PJM, tak podstawowe aspekty życia codziennego, takie jak praca, załatwianie spraw w urzędach, czy zdrowie fizyczne i psychiczne pozostają niedostępne. Wiele razy w różnych instytucjach spotkałyśmy się z brakiem dostępności dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Niewiedza pracowników instytucji publicznych, brak otwartości i dostępność „na papierze”, idziemy z jasnym przekazem: oczekujemy zmian – mówią twórcy projektu Głuche Miasto.
WIĘCEJ..
forum
Forum Dostępności 2024. Można już kupować bilety
Ruszyła sprzedaż biletów na II Forum Dostępności – najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce!
WIĘCEJ..