Prawo i orzecznictwo
dwie grafiki: pierwsza po lewej to przekazanie pieniędzy do drugiej ręki, druga grafika to sylwetka człowieka na tle spirali
Pętla zadłużenia. Co robić, gdy nie radzimy sobie ze spłatą długów?
Według danych z 2023 roku zobowiązania finansowe Polaków osiągnęły poziom 45,4 mld złotych, a średnie zadłużenie konsumenta w Polsce wyniosło 19 tysięcy złotych. Wiele osób, by spłacić swoje długi, zaciąga kolejne. Takie zjawisko nazywa się pętlą zadłużeniową. Co robić, gdy w nią wpadniemy?
WIĘCEJ..
dwa czerwone paragrafy na białym tle
Wspierane podejmowania decyzji zamiast ubezwłasnowolnienia. Projekt ustawy jeszcze przed wakacjami
14 lutego odbyło się spotkanie Zespołu ds. opracowania propozycji rozwiązań normatywnych w zakresie zastąpienia instytucji ubezwłasnowolnienia modelem wspieranego podejmowania decyzji, które prowadziła wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Podczas spotkania przedstawiono m.in. harmonogram prac zespołu i termin przygotowania projektu ustawy.
WIĘCEJ..
dwa czerwone paragrafy na białym tle
Ministerstwo sprawiedliwości: Ubezwłasnowolnienie zostanie zlikwidowane całkowicie
Według planów Ministerstwa Sprawiedliwości ubezwłasnowolnienie zostanie zlikwidowane całkowicie, by nie można było ingerować w zdolność do czynności prawnych osoby pełnoletniej. Wynika to z zapisów Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnosprawmościami.
WIĘCEJ..
prosta grafika: kobieta, mężczyzna i dziecko bez nogi otoczeni dłońmi
Pełnomocnik Rządu: Wszystkie ośrodki pomocy społecznej dostały komunikat o przedłużeniu ważności orzeczeń
Jeszcze w grudniu została przyjęta przez Sejm i Senat, a także podpisana przez Prezydenta ustawa o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Ustawa rozwiązuje problem zatorów orzeczniczych, które powstały po tym, jak przedłużane w czasie pandemii i stanu zagrożenia epidemicznego orzeczenia zaczynały tracić ważność.
WIĘCEJ..
Co przysługuje osobom niewidomym i słabowidzącym?
W obowiązującym w Polsce systemie ulgi i uprawnienia przysługujące osobom z niepełnosprawnością zależą przede wszystkim od jej stopnia.
WIĘCEJ..