Prawo i orzecznictwo
seniorka odpoczywa
Renta wdowia przyjęta przez Senat! Dobra wiadomość dla milionów seniorów
Już wkrótce osoby starsze, które straciły swoich małżonków, będą mogły liczyć na finansową pomoc. W piątek 26 lipca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek ustawę wprowadzającą rentę wdowią. To wsparcie dla nawet 2 milionów seniorów, którym wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.
WIĘCEJ..
Pałac Prezydencki w Warszawie
Przedłużenie ważności orzeczeń. Prezydent podpisał ustawę
Podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wprowadza przepisy umożliwiające zachowanie statusu osób z niepełnosprawnością podczas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie będą zabezpieczone przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień np. do karty parkingowej.
WIĘCEJ..
posłowie siedzą w ławach sejmowych widok z góry
Sejm za przedłużeniem ważności orzeczeń
- Nasze rozwiązanie systemowo reguluje kwestie orzekania o niepełnosprawności. Daje ciągłość i poczucie bezpieczeństwa osobom z niepełnosprawnościami – powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń podczas posiedzenia Sejmu 24 lipca. Ustawa, o której mówił Pełnomocnik, została przyjęta przy niemal całkowitej aprobacie Sejmu. Ustawa wydłuża ważność orzeczeń o pół roku w sytuacji oczekiwania na wydanie nowego.
WIĘCEJ..
Łukasz Krasoń, młody mężczyzna poruszający się na wózku, przemieszcza się po przejściu dla pieszych w centrum Warszawy, ciągnąc wózek, na którym jest jego baner wyborczy.
Pełnomocnik Rządu: Czas ubezwłasnowolnienia w Polsce minął
- Jako osoba, nad którą wisi widmo tego, że nie będę w stanie wyartykułować swojej woli, jestem żywo zainteresowana tymi rozwiązaniami. Mówię jasno – czas ubezwłasnowolnienia w Polsce minął – powiedział podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami, które odbyło się 23 lipca.
WIĘCEJ..
12 różnych symboli niepełnosprawności, np. 04-O, 05-R, 10-N itd.
Prawo.pl: można już wnioskować o przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności
30 września 2024 r. stracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu. Dotyczy to blisko 400 tys. osób - podaje Prawo.pl. Jednak, jak wskazuje serwis, na mocy nowych przepisów, w ekspresowym tempie procedowanych przez resort rodziny, orzeczenie zostanie przedłużone o pół roku, jeśli zainteresowany złoży wniosek o nowe orzeczenie jeszcze w czasie ważności obecnego orzeczenia.
WIĘCEJ..
12 różnych symboli niepełnosprawności, np. 04-O, 05-R, 10-N itd.
Rada Ministrów za wydłużeniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy – to główne założenie przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Chodzi o orzeczenia, które wygasają 30 września 2024 r.
WIĘCEJ..
sędziowski młotek odłożony na drewnianą podstawkę obok dwie grube ksiązki leżą na sobie
Zniesienie ubezwłasnowolnienia. Są szczegóły ustawy wprowadzającej model wspieranego podejmowania decyzji
- A na popołudniowym posiedzeniu Zespołu Programowania Prac Rządu podjęliśmy decyzję m.in.o formalnym uruchomieniu prac nad modelem wspieranego podejmowania decyzji – poinformował na Twitterze minister Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów - To rewolucyjna zmiana. Nie będzie już orzeczeń o całkowitym lub częściowym ubezwłasnowolnieniu. Osoby, które potrzebują wsparcia w prowadzeniu swoich życiowych spraw, otrzymają to wsparcie, bez pozbawiania ich podmiotowości prawnej – napisał minister Berek.
WIĘCEJ..
Rysunek przedstawiający chłopaka na wózku i idącą za nim dziewczynę Nad ich głowami jest napis "Asystencja osobista. Podaruj prezent na cale życie" oraz grafika Przedstawiająca dwa serca: białe i czerwone w nawiasie, przed którym jest znaczek X.
Asystencja osób z niepełnosprawnościami – bilet do niezależnego życia!
Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo możemy. Codzienna podróż do pracy, studia w innym mieście czy ulubione hobby w wolnym czasie. Dla wielu z nas jest to po prostu oczywista codzienność. Jednak nie wszyscy mogą z taką swobodą planować swoje życie. W Polsce osoby z niepełnosprawnościami stanowią 14,3% ludności kraju. Tak jak każdy z nas, chcą być samodzielne, aktywne i być pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego. Dla wielu z nich ustawowa asystencja osobista to jedyny sposób na niezależne życie. To także fundamentalna usługa społeczna, ciesząca się ogromnym powodzeniem w krajach europejskich.
WIĘCEJ..
Rysunek człowieka idącego z torbą
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie przez pełnomocnika
Tylko do 31 maja uprawnieni wyborcy mogą składać wnioski o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.
WIĘCEJ..
młoda kobieta uśmiechnięta trzyma za rekę starszą kobietę w bliskim kontakcie
Członek rodziny z powodu choroby nie może spłacić kredytu. Co robić?
Dotychczas dobrze zarabiający człowiek na skutek wypadku lub choroby nie może spłacić zaciągniętych wcześniej kredytów w banku. Co w takich sytuacjach mogą zrobić członkowie rodziny, by uregulować to zadłużenie?
WIĘCEJ..
Bezpieczeństwo Dzieci na Pierwszym Miejscu: Tydzień Standardów Ochrony Dzieci
Zgodnie z Ustawą o ochronie małoletnich od 15 lutego 2024 roku każda instytucja pracująca z dziećmi ma obowiązek posiadać Standardy Ochrony Małoletnich. Celem wprowadzenia tych zasad jest przeciwdziałanie krzywdzeniu dzieci i wzmacnianie placówek w dążeniu do zapewnienia im bezpieczeństwa. Kluczowe jest dostosowanie standardów do specyfiki podmiotów oraz potrzeb opiekunów i dzieci, żeby stały się realnym narzędziem wsparcia. W ramach Tygodnia Standardów Ochrony Dzieci, w dniach 8-12 kwietnia, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) przygotowała debaty i webinary skierowane zarówno do młodych ludzi, rodziców jak i opiekunów, które mają na celu budowanie świadomości, czym są standardy i jak realnie zmieniają otoczenie dzieci na bezpieczniejsze.
WIĘCEJ..
Komu, do czego, na jak długo - pełnomocnictwo w ZUS
Gdy z powodu choroby, podeszłego wieku lub innych przyczyn nie jesteś w stanie samodzielne załatwić sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, możesz upoważnić do tego inną osobę. Wystarczy udzielić jej pełnomocnictwa. ZUS przygotował do tego odpowiedni formularz PEL.
WIĘCEJ..