Prawo i orzecznictwo
Błękitna flaga ONZ
Co może zmienić podpisanie protokołu fakultatywnego?
- Pragnę potwierdzić gotowość oraz chęć podjęcia działań zmierzających do podpisania i ratyfikacji wspomnianego protokołu – tak Ministra Dziemianowicz-Bąk napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich w piśmie, dotyczącym podpisania przez Polskę protokołu fakultatywnego do Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnością.
WIĘCEJ..
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stoi przed pierwszym rzędem uczestników Konferencji "Aktywni Niepełnosprawni" w sali konferencyjnej w Muzeum Polin. W pierwszym rzędzie siedzą m.in. posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak i Paweł Wdówik
Polacy będą mogli skarżyć się do Komitetu ONZ? Ministra złożyła ważną deklarację
Zgłoszenia skargi na swój kraj do Komitetu Praw Osób Niepełnosprawnych przy ONZ – taką możliwość przewiduje protokół fakultatywny do Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami. Choć Polska ratyfikowała Konwencję już w 2012 roku, to protokołu jeszcze nie podpisano. Teraz może się to zmienić.
WIĘCEJ..
gabinetowy portret Marcina Wiącka RPO
Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
Zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji. Jej celem jest zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia różnymi formami wspieranego podejmowania decyzji m.in. asystą prawną, pełnomocnictwo rejestrowe i kuratelę.
WIĘCEJ..
dłonie seniora oparte o drewnianą laskę
Odwrócona hipoteka. Czym jest?
Od 2014 roku w Polsce funkcjonuje ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Odwrócony kredyt hipoteczny to usługa finansowa, w której bank zobowiązuje się do systematycznego wypłacania klientowi pieniędzy w zamian za jego nieruchomość. Klient pobiera więc co miesiąc (aż do końca życia lub końca umowy) zapłatę za swoją nieruchomość, która po jego śmierci staje się własnością banku. Czy jednak jest to usługa bezpieczna?
WIĘCEJ..
Paragraf
Likwidacja ubezwłasnowolnienia coraz bliżej. Projekt ustawy trafił do konsultacji
12 grudnia Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do konsultacji projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji. Ustawa ma na celu zastąpienie ubezwłasnowolnienia wspomaganym podejmowaniem decyzji.
WIĘCEJ..
Pilne! Rządowy projekt o usługach asystenckich trafił do konsultacji publicznych
10 grudnia do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o asystencji osobistej powstały z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia.
WIĘCEJ..
Jak nie paść ofiarą phishingu?
Phishing to technika stosowana przez cyberprzestępców w celu zdobycia danych osobowych, takich jak hasła, numery kart kredytowych czy informacje finansowe. Atak ten jest przeprowadzany głównie za pośrednictwem fałszywych wiadomości e-mail, SMS-ów lub stron internetowych, które wyglądają na autentyczne. Osoby otrzymujące takie wiadomości są nakłaniane do kliknięcia w link lub podania swoich danych, myśląc, że komunikują się z legalną instytucją.
WIĘCEJ..
ZUS w Opolu do połowy miesiąca wypłaci 167 mln zł
Trwa wypłacanie czternastych emerytur. W tym roku „czternastka” w pełnej wysokości wynosi 1780,96 zł brutto dla osób, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto.
WIĘCEJ..
twarz starszej kobiety w okularach z siwymi kręconymi włosami
Ustawa o rencie wdowiej podpisana. Wiemy, co zakłada
Wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę i rentę rodzinną po zmarłym małżonku – zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Drugie świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. – zakłada nowelizacja.
WIĘCEJ..
logo ZUS
Ministerstwo planuje wielką zmianę w orzecznictwie ZUS. Pielęgniarki i fizjoterapeuci mają orzekać w niektórych sprawach
Do Wykazu prac legislacyjnych rządu trafił przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej -projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on kompleksową reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Jedną z propozycji jest wprowadzenie możliwości wydawania orzeczeń w określonych rodzajach spraw przez specjalistów wykonujących samodzielne zawody medyczne: fizjoterapeutów i pielęgniarki.
WIĘCEJ..
Będą większe dofinansowania do pensji. Ministerstwo opublikowało projekt ustawy
1 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy zmieniającej ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ma na celu zwiększenie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracowników z niepełnosprawnością. Zanim to się stanie, projekt musi przejść cały proces legislacyjny.
WIĘCEJ..
Wiceminister łukasz Krasoń i dyrektor Biura Penomocnika Krzysztof Kosiński są na Sali plenarnej w siedzibie ONZ wśród delegatów z całego świata.
Pełnomocnik w Radiu ZET: Rządowa ustawa o asystencji już po wakacjach. Rodzic będzie mógł być kuratorem lub pełnomocnikiem
W rozmowie na żywo z dziennikarką Radia Zet Beatą Lubecką, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń zapowiedział reformę i ujednolicenie orzecznictwa, które może się dokonać nawet jeszcze w tej kadencji Sejmu. Jednocześnie w najbliższych tygodniach ma pojawić się wyczekiwana ustawa o asystencji. Pełnomocnik przekazał też informacje na temat zniesienia ubezwłasnowolnienia.
WIĘCEJ..