Lider Dostępności 2024 - Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Ceramicznej, Warszawa [FILM]

Mały obiekt użyteczności publicznej

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Ceramicznej, Warszawa

Projekt: Bujnowski Architekci

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej to z założenia obiekt wielofunkcyjny, pełniący misję integracji społecznej i pokoleniowej. Klubokawiarnia, żłobek, dom dziennego pobytu dla seniorów, miejsce wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, ogród społecznościowy, place zabaw i siłownia plenerowa – to tylko niektóre z przestrzeni, które znajdują się w CAM Ceramiczna na Białołęce.

Stworzenie miejsca otwartego na tak szeroką i zróżnicowaną grupę odbiorców było możliwe dzięki wprowadzeniu kompleksowych rozwiązań z zakresu dostępności. Zadbano o odpowiednie dojścia i dojazdy, udostępniono każdą ze stref dla osób poruszających się na wózkach, a ciągi komunikacyjne wyposażono w balustrady ścienne oraz oznakowania dla osób niewidomych i słabowidzących. Poza toaletami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnością w budynku znajduje się również komfortka. Pokazuje to, że twórcy tego miejsca nie zatrzymali się tylko na wymaganych elementach dostępności, ale poszli krok dalej, tworząc miejsce przyjazne i komfortowe dla swoich użytkowników.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej to obiekt, w którym rozwiązania architektoniczne ściśle korespondują z funkcją, jaką ma on spełniać. W tę myśl wpisuje się również wprowadzenie do wnętrz kolorów, które nie przytłaczają, za to ożywiają wnętrze budynku, nadając mu ciepły, przyjazny charakter.

Film powstał w ramach projektu „Polska Bez Barier 2024” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Łukasz Baruch - Zobaczyć ciemność
Łukasz Baruch klaszcze w ręce. Na ten sygnał starszaki z przedszkola nr 3 w Sosnowcu zamykają oczy. Teraz widzą, to co on. Ciemność. Gdy pyta, kto chce założyć opaskę na oczy, w górze pojawia się las rąk. 
WIĘCEJ..
Projekt Performing Justice
Wracamy za kulisy spektaklu Performing Justice, którego premiera odbyła się w Teatrze Nowym w Warszawie. Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, opowiada o pomyśle na stworzenie sztuki, dotyczącej sprawiedliwości społecznej, z udziałem młodych osób z niepełnosprawnościami. Opowiada także o roli jaką w całym projekcie odegrała amerykańska grupa artystyczno-performatywna CIPJ (Centre for Imagining and Performing Justice.)
WIĘCEJ..
Każdy ma prawo do komunikacji. Jak pomaga AAC
Alternatywne i wspomagające metody komunikacji (AAC) to nie kolejna „modna” metoda terapeutyczna. Ich założeniem jest to, że każdy człowiek powinien móc się komunikować. Mówić o swoich potrzebach, uczuciach, przemyśleniach protestować, gdy czegoś nie chce zadawać pytania o to, co go ciekawi i opowiadać o tym, co dla niego ważne. Decydować o sobie. O tym, czym AAC jest naprawdę i jak może wspierać dzieci ze specjalnymi potrzebami, mówi w rozmowie z Mateuszem Różańskim psycholożka i terapeutka wczesnej interwencji oraz komunikacji alternatywnej i wspomagającej Maja Leszczyńska-Kłoda.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy