30-lecie Integracji w pigułce

Integracja narodziła się w październiku 1994 roku wraz z pierwszym numerem biało-czarnego i ośmiostronicowego pisemka. Taki był początek organizacji , która od 30 lat wpływa na sposób myślenia o osobach z niepełnosprawnością i na myślenie tych osób o nich samych.

Film opowiada o tym, co udało się osiągnąć od czasów, gdy wydrukowany został pierwszy numer Integracji oraz o 23. edycji konkursu Człowiek bez barier, 9 edycjach konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności, 29 Wielkich Galach Integracji, o partnerstwie w koalicji Przewijamy Polskę, dwóch edycjach Forum Dostępności w Poznaniu oraz o stale rozwijających się mediach Integracji, Centrach i działaniach dotyczących projektowania uniwersalnego.


Film powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Każdy ma prawo do komunikacji. Jak pomaga AAC
Alternatywne i wspomagające metody komunikacji (AAC) to nie kolejna „modna” metoda terapeutyczna. Ich założeniem jest to, że każdy człowiek powinien móc się komunikować. Mówić o swoich potrzebach, uczuciach, przemyśleniach protestować, gdy czegoś nie chce zadawać pytania o to, co go ciekawi i opowiadać o tym, co dla niego ważne. Decydować o sobie. O tym, czym AAC jest naprawdę i jak może wspierać dzieci ze specjalnymi potrzebami, mówi w rozmowie z Mateuszem Różańskim psycholożka i terapeutka wczesnej interwencji oraz komunikacji alternatywnej i wspomagającej Maja Leszczyńska-Kłoda.
WIĘCEJ..
Łukasz Baruch - Zobaczyć ciemność
Łukasz Baruch klaszcze w ręce. Na ten sygnał starszaki z przedszkola nr 3 w Sosnowcu zamykają oczy. Teraz widzą, to co on. Ciemność. Gdy pyta, kto chce założyć opaskę na oczy, w górze pojawia się las rąk. 
WIĘCEJ..
My skrajnie otyli
- W najtrudniejszej sytuacji są osoby ważące powyżej 200, 250 czy nawet 300 kilogramów, które ze względu na masę ciała niestety nie mogą się poruszać, a to powoduje to, że nie wychodzą z domu, a czasem nawet ze swojego łóżka – mówi w rozmowie z Mateuszem Różańskim Magda Gajda, autorka książki „My, skrajnie otyli”. Opowiada ona m.in. o tym, jak wygląda dostęp do leczenia dla osób z otyłością skrajnie olbrzymią, jak na ich życie wpływają stereotypy i uprzedzenia, a także jak w ich wypadku wygląda kremacja.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy