30-lecie Integracji w pigułce

Integracja narodziła się w październiku 1994 roku wraz z pierwszym numerem biało-czarnego i ośmiostronicowego pisemka. Taki był początek organizacji , która od 30 lat wpływa na sposób myślenia o osobach z niepełnosprawnością i na myślenie tych osób o nich samych.

Film opowiada o tym, co udało się osiągnąć od czasów, gdy wydrukowany został pierwszy numer Integracji oraz o 23. edycji konkursu Człowiek bez barier, 9 edycjach konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności, 29 Wielkich Galach Integracji, o partnerstwie w koalicji Przewijamy Polskę, dwóch edycjach Forum Dostępności w Poznaniu oraz o stale rozwijających się mediach Integracji, Centrach i działaniach dotyczących projektowania uniwersalnego.


Film powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Irena Wojtanowska - Strażniczka domowego ogniska
Irena jest przede wszystkim matką. Dzieci, dom pachnący obiadem, pełen rozmów i śmiechu, z kotem na kolanach i miłością to było jej marzenie od zawsze i szybko zaczęła je spełniać. W poszukiwaniu szkoły ponadpodstawowej, która sprostałaby wymaganiom uczennicy na wózku elektrycznym, Irena trafiła do ośrodka w Borowej Wsi. Dobrze wspomina szkolne czasy.
WIĘCEJ..
Projekt Performing Justice
Wracamy za kulisy spektaklu Performing Justice, którego premiera odbyła się w Teatrze Nowym w Warszawie. Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, opowiada o pomyśle na stworzenie sztuki, dotyczącej sprawiedliwości społecznej, z udziałem młodych osób z niepełnosprawnościami. Opowiada także o roli jaką w całym projekcie odegrała amerykańska grupa artystyczno-performatywna CIPJ (Centre for Imagining and Performing Justice.)
WIĘCEJ..
My skrajnie otyli
- W najtrudniejszej sytuacji są osoby ważące powyżej 200, 250 czy nawet 300 kilogramów, które ze względu na masę ciała niestety nie mogą się poruszać, a to powoduje to, że nie wychodzą z domu, a czasem nawet ze swojego łóżka – mówi w rozmowie z Mateuszem Różańskim Magda Gajda, autorka książki „My, skrajnie otyli”. Opowiada ona m.in. o tym, jak wygląda dostęp do leczenia dla osób z otyłością skrajnie olbrzymią, jak na ich życie wpływają stereotypy i uprzedzenia, a także jak w ich wypadku wygląda kremacja.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy