Filmy
Lider Dostępności 2024 - Architekt Michał Brutkowski [FILM]
Kapituła jednomyślnie zadecydowała o przyznaniu nagrody Michałowi Brutkowskiemu – w uznaniu jego dotychczasowej działalności oraz licznych projektów tworzonych w duchu projektowania uniwersalnego.
WIĘCEJ..
Lider Dostępności 2024 - Dom Matki Bożej Serdecznej w Warszawie [FILM]
Dom Matki Bożej Serdecznej to miejsce przeznaczone na czasowy pobyt osób z niepełnosprawnościami oraz chorych, oferujące nie tylko nocleg, ale także możliwość ustalenia tożsamości, opiekę lekarską, diagnozę i terapię.
WIĘCEJ..
Lider Dostępności 2024 - Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Ceramicznej, Warszawa [FILM]
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej to z założenia obiekt wielofunkcyjny, pełniący misję integracji społecznej i pokoleniowej.
WIĘCEJ..
Lider Dostępności 2024 - Nowe Czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie [FILM]
Zaprojektowany w latach 60. budynek Biblioteki Narodowej przeszedł w ostatnich latach gruntowną modernizację, która objęła czytelnie i przestrzenie ogólnodostępne dla czytelników.
WIĘCEJ..
Lider Dostępności 2024 - Park Leśny na Oksywiu, Gdynia [FILM]
Park Leśny na Oksywiu powstał jako efekt rewitalizacji i odpowiedź na naturalną potrzebę mieszkańców tego miejsca.
WIĘCEJ..
Lider Dostępności 2024 - Arsenał i Klasztorek - części kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich, Kraków [FILM]
Oba budynki – Klasztorek i Arsenał w pełni dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Lider Dostępności 2024 - Pałac Sobieszów - CPE Karkonoskiego Parku Narodowego, Jelenia Góra [FILM]
Pałac Sobieszów – Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne powstało dzięki pracom rewitalizacyjnym w zespole pałacowo-folwarcznym powstałym na przestrzeni XVII/XVIII w.
WIĘCEJ..
,,Zamigajmy!'' i warsztaty z polskiego języka migowego w przedszkolu
Jesteśmy w przedszkolu nr 30 w Sosnowcu, w którym prowadzone są m.in warsztaty z PJM - polskiego języka migowego. To tutaj właśnie powstał projekt edukacyjny Zamigajmy, którego inicjatorka jest młoda bohaterka - Jagódka, a opiekunką pani Iwona. Jak powstawał projekt? Na czym on polega? Dla kogo jest język migowy? O tym właśnie rozmawiamy w niniejszym filmie!
WIĘCEJ..
Po ludzku o prawie. Orzeczenia i nie tylko
Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i poradzić sobie w zawiłym świecie kodeksów i paragrafów opowie dr Michał Urban.
WIĘCEJ..
Mateusz Jarecki. Mądrość dziennikarza
Zanim włączy się czerwona lampka kamery, Mateusz Jarecki dziennikarz telewizyjny znany m.in. z programu Pełnosprawni i Pytanie na Śniadanie, spędza godziny na przygotowaniach do wejścia na antenę. Próbuje każdej dyscypliny paralimpijskiej, poznaje temat od podszewki, za co czasem płaci siniakami. Poznajcie kulisy pracy dziennikarza, który z pasją opowiada o sporcie osób z niepełnosprawnością.
WIĘCEJ..
Mamy te windy!
Dzięki pożyczce z Funduszu Dostępności Banku Gospodarstwa Krajowego 10 nowych wind w powstało w budynkach mieszkalnych należących do Nieruchomości Puławskich. Koszt całej inwestycji wyniósł około 3 milionów złotych, a z tego blisko milion złotych zostało umorzonych. Jak to wpłynęło na życie mieszkańców? 
WIĘCEJ..
Czy sztuczna inteligencja pomoże w diagnozie autyzmu?
- Chcemy właśnie pokazać potencjał osób ze spektrum autyzmu, ich unikalne zdolności poznawcze, które pozwalają im czasami efektywniej rozwiązywać pewne problemy, czy lepiej znajdować się w pewnych zawodach niż osoby neurotypowe – mówi Maciej Wodziński z zespołu badawczego „Psychiatria i fenomenologia obliczeniowa” w IDEAS NCBR i z z Instytutu Filozofii UMCS. On i dr Marcin Rządeczka opowiadają Mateuszowi Różańskiemu o tworzeniu  narzędzia, które wspierać będzie osoby neuroróżnorodne z pomocą sztucznej inteligencji.
WIĘCEJ..