Sport i rekreacja
Faustyna Kotłowska: zabrakło mi 13 cm do podium!
Faustyna Kotłowska zajęła czwarte miejsce w konkursie rzutu dyskiem (F64) podczas igrzysk paralimpijskich w Paryżu. W najlepszej próbie Polka uzyskała 39,89 m i do medalu zabrakło jej 13 cm.
WIĘCEJ..
Kamil Otowski na podium cieszy się ze złotego medalu.
Złoto i okolice. Podsumowanie pierwszego dnia rywalizacji w Paryżu i terminarz na piątek
Złoty medal Kamila Otowskiego – to najważniejsze dla Polaków wydarzenie pierwszego dnia rywalizacji na XVII Letnich Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu. Nasz parapływak był bezkonkurencyjny na dystansie 100 m stylem grzbietowym (klasa S1).
WIĘCEJ..
Kamil Otowski, młody, długowłosy mężczyzna na wózku, cieszy się ze zwycięstwa ze złotym medalem na szyi. Obok są wiwatujący kibice.
Pierwszy medal polskich paralimpijczyków w Paryżu i od razu złoto! Kamil Otowski bezkonkurencyjny!
Kamil Otowski zdobył pierwszy medal reprezentacji Polski podczas XVII Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu. I to od razu złoty! Dwukrotny mistrz świata z ubiegłego roku z Manchesteru nie miał sobie równych w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym w klasie S1.
WIĘCEJ..
Na paryskim placu zgody odbywa się uroczyste otwarcie igrzysk paralimpijskich. Częścią uroczystości jest pokaz ogni sztucznych i laserów.
Ceremonia otwarcia i miejska rewolucja
Pierre Rabadan, zastępca burmistrzyni Paryża ds. sportu, olimpiady i paralimpiady już kilka dni temu zapowiadał, że ceremonia otwarcia będzie wielkim widowiskiem i się nie pomylił. Na 3000 metrach kwadratowych sceny zobaczyliśmy 500 artystów. Jednocześnie występowało 140 osób, w tym 16 niepełnosprawnych tancerzy. Wszystko poprzedziło 60 dni prób i wiele miesięcy konsultacji z osobami z niepełnosprawnością.
WIĘCEJ..
Iść czy nie iść na ceremonię otwarcia?
Polscy paralimpijczycy mają spory dylemat: iść na ceremonię otwarcia XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu, która zapowiada się fantastycznie, ale ciągnąć się będzie godzinami do późna w nocy? Czy odpuścić, żeby nie zmęczyć się przed występem?
WIĘCEJ..
Patrycja Zewar: historyczne kopnięcia z misją
- Chciałabym, żeby mój występ w Paryżu zachęcił dziewczyny z niepełnosprawnościami do wyjścia z domu i uprawiania sportu. Ja też się kiedyś wstydziłam, ale taekwondo dało mi mnóstwo pewności siebie i otworzyło na ludzi – mówi Patrycja Zewar, pierwsza w historii reprezentantka Polski w parataekwondo na igrzyskach paralimpijskich.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Grupa osób z różnymi niepełnosprawnościami - w tym jeden meżczyzna na wózka i jeden z balkonikiem, ktora należą do różnych ras i grup etnicznych stoi na bieżni.
ASICS ubierze paraolimpijską reprezentację uchodźców
ASICS dostarczy oficjalną odzież sportową i obuwie dla ośmiu sportowców oraz dwóch biegaczy-przewodników wybranych do paraolimpijskiej reprezentacji uchodźców. Impreza w Paryżu rozpocznie się 28 sierpnia br.
WIĘCEJ..
Lekkoatletyczna forma na start w Paryżu
Dwa tygodnie przed paraigrzyskami w Paryżu przyglądamy się formie lekkoatletów. Na paraolimpiadzie w Tokio stanowili najliczniejszą grupę zawodników. Zdobyli 11 medali, z czego 5 miało złoty kolor. Do lekkoatletki należał też rekord świata. Jego autorką była Róża Kozakowska. Czego możemy spodziewać się w Paryżu? Według trenera Zbigniewa Lewkowicza nie będzie źle.
WIĘCEJ..
Wręczono nominacje paralimpijskie na igrzyska w Paryżu. Zawodnicy złożyli ślubowanie
„Aux Champs-Élysées!” – wybrzmiał refren słynnej piosenki Joe Dassina 9 sierpnia, podczas uroczystości wręczenia nominacji do paralimpijskiej reprezentacji Polski. To właśnie tą piękną paryską aleją 28 sierpnia przemaszerują sportowcy w czasie ceremonii otwarcia XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich.
WIĘCEJ..
Poznaliśmy chorążych reprezentacji Polski na Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu
Kulomiotka Lucyna Kornobys i skoczek wzwyż Maciej Lepiato będą chorążymi polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu. Ta odbędzie się 28 sierpnia 2024 r., czyli już za 20 dni.
WIĘCEJ..
Dwie kobiety widoczne od tyłu. Maja na sobie biało-czerwone stroje, na na tyle bluzek napisane: POLSKA. Dokładnie przyglądają się tablicy, na której markerami napisane są imiona uczestników zespołów.
Patrycja Kuter i Kasia Kornasiewicz. Trudne, ale nie niemożliwe
Patrycja Kuter i Kasia Kornasiewicz jeżdżą w kolarskim tandemie od 2021 r. Paryż będzie ich paralimpijskim debiutem, ale i dowodem na to, że dzięki ciężkiej pracy marzenia się spełniają. Przez długi czas wierzyły, że na karierę zawodniczą jest za późno. Mimo to postanowiły zawalczyć o nominację. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, dla których warto dać z siebie wszystko.
WIĘCEJ..
Zdjęcie przedstawia Wieżę Eiffla w otoczeniu paryskich kamienic
Subiektywnie o igrzyskach. Paryski alfabet Ilony Berezowskiej
Do ceremonii otwarcia paralimpiady został miesiąc. Paralimpijski znicz zapłonie 28 sierpnia. Ambicją organizatorów są igrzyska o niskim śladzie węglowym, inkluzywne, otwarte dla wszystkich, zmieniające świat. Paryż ma się stać przykładem i wzorem organizacji wielkich imprez sportowych i oczarować widzów. Nietypowy będzie już sam początek. Ceremonia po raz pierwszy w historii odbędzie się poza stadionem, a rywalizacja będzie się toczyła w znanych, historycznych obiektach.
WIĘCEJ..