Rynek pracy
2025-03-31

Tracić czy zyskiwać? Praktyczny wymiar inkluzji

Na plakacie jest zdjęcie trójki młodych ludzi ubranych w sposób formalny. Na zdjęcie jest nałożone logo Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i informacje o jej ofercie.

W kontekście zatrudniania osób z niepełnosprawnościami pada wiele pięknych słów. Mówi się więc o „społecznej odpowiedzialności biznesu” czy o budowaniu „inkluzywnego rynku pracy”. Tymczasem wszystkie te slogany pozostają wciąż jeszcze bardziej w sferze myślenia życzeniowego, a na poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy przełożenie mają raczej niewielkie. Żeby to zmienić, trzeba mówić do przedsiębiorców językiem faktów i korzyści. Właśnie na tym polu już od 26 lat działa Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON).

Fakty

W grudniu 2024 r. tzw. „kary” na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zapłaciło 31 336 pracodawców (stan na 06.02.2025). Były to wpłaty z tytułu niezatrudniania wystarczającej liczby osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z wymogami ustawy o rehabilitacji, firma, w której pracuje min. 25 osób, powinna 6 procent etatów przeznaczyć dla pracowników z orzeczeniem. Jeśli tego nie robi – dokonuje comiesięcznych wpłat na konto PFRON. To ponad 3 tys. złotych za każdy brakujący do ustawowego poziomu etat! Suma tych wpłat jedynie w grudniu ubiegłego roku wyniosła ponad 651 mln. zł, a w całym 2024 r. - ponad 7,5 mld zł!

Jeżeli chodzi o pracodawców zwolnionych z wpłat na PFRON, to w tym samym okresie było ich 27 591. Były to firmy, w których wskaźnik zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnościami wyniósł ponad 6 procent Dzięki temu, jak łatwo się zorientować, każde z tych przedsiębiorstw zaoszczędziło kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co więcej, firmy te mogły korzystać również z dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczeniem.

Powyższe dane łatwo zweryfikować, zaglądając na stronę internetową PFRON. Nie uwzględniają one jednak zakładów pracy chronionej, których obecnie jest w Polsce niespełna 600. Pracuje w nich ponad 70 tys. osób z niepełnosprawnościami. Podmioty te uprawnione są do korzystania z licznych, oferowanych przez ustawę o rehabilitacji benefitów. To m.in. zwolnienia z podatków i opłat oraz możliwość udzielania kontrahentom ulg we wpłatach na PFRON. Dzięki temu zakłady pracy chronionej mogą być atrakcyjnymi partnerami w biznesie, czy też – jak mówi się w kontekście ESG – uczestnikami łańcucha dostaw.

Wiedza i umiejętności

Jak widać, zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami to dziś nie tylko realne korzyści w prowadzeniu biznesu, ale także ważny element odpowiedzialnego zarządzania i realizacji celów ESG. Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wspiera w tym zakresie zarówno pracodawców z tzw. otwartego rynku, jak i zakłady pracy chronionej. Edukuje, doradza i pokazuje, jak skutecznie budować zróżnicowane zespoły, przekładając społeczną odpowiedzialność na konkretne zyski.

Eksperci OBPON towarzyszą pracodawcom na każdym etapie procesu zatrudniania osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przeprowadzają audyty struktury zatrudnienia i dokumentacji kadrowej, analizują potencjał organizacji, a następnie opracowują kompleksowy plan działań – tak, by maksymalnie wykorzystać dostępne możliwości wsparcia. Tam, gdzie to możliwe, wdrażany jest model pracy zdalnej. Pozwala to ograniczyć koszty i otwiera drzwi dla kandydatów, którzy ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą pracować stacjonarnie. Informacje na temat usług i współpracy znaleźć można na stronie www.obpon.com.pl.

Ważnym elementem działalności OBPON jest serwis konsultacyjno-szkoleniowy Vademecum Wiedzy. Codziennie publikowane są tam artykuły związane z zatrudnianiem pracowników z niepełnosprawnościami, zwłaszcza w zakresie księgowości i kadr, prawa pracy, orzecznictwa, współpracy z PFRON, ZUS-em Państwową Inspekcją Pracy i innymi instytucjami, wobec których przedsiębiorcy muszą dopełniać szeregu formalności.

Korzyści ze współpracy z OBPON

OBPON to jednak znacznie więcej niż doradztwo. To również platforma rekrutacyjna Werbeo – miejsce, które łączy pracodawców otwartych na różnorodność i kandydatów z orzeczeniem. Na portalu regularnie pojawiają się oferty pracy zarówno zdalnej, jak i w siedzibie pracodawcy. Dzięki OBPON zatrudnienie znalazło już ponad 10 tysięcy osób z niepełnosprawnościami na różnych stanowiskach – od administracji, logistyki i marketingu, przez IT, po obsługę klienta. Przedsiębiorstwa zyskują nie tylko zaangażowanych pracowników i różnorodne zespoły, ale także wymierne korzyści finansowe, takie jak dofinansowania do wynagrodzeń czy obniżenie obowiązkowych wpłat na PFRON.

Firmy współpracujące z OBPON mogą na co dzień korzystać ze wsparcia ekspertów w ramach Telefonicznej Obsługi Konsultacyjnej (TOK). Dodatkowo, specjalistyczne aplikacje, takie jak e-SOD i Ewidencja Ulg, usprawniają pracę działów kadr i księgowości, znacząco ułatwiając rozliczenia z PFRON. Ważnym elementem oferty OBPON jest również bogaty program szkoleniowy – od webinarów po specjalistyczne szkolenia online. Uczestnicy zyskują aktualną wiedzę z zakresu przepisów prawa oraz praktycznych aspektów związanych z zatrudnianiem pracowników z niepełnosprawnościami, a także rozwiązania wspierające budowanie różnorodnych i efektywnych zespołów.

W 2009 r. powołano do życia organizację OBPON.ORG, która zrzesza pracodawców osób z niepełnosprawnościami, prowadzi działalność interwencyjną i lobbuje na rzecz korzystnych zmian prawa. Wszystko po to, by zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami było jak najbardziej korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, dla ZPChr-ów i firm z otwartego rynku pracy, dla niewielkich przedsiębiorstw i dla dużych graczy, którzy przecież już teraz muszą raportować czynniki ESG.

Warto pamiętać, że zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami, przedsiębiorcy realizują społeczny wymiar ESG. I ten slogan jak najbardziej trzeba wcielać w życie!


Materiał partnerski
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
kobiety szyją na wielkiej hali
Koniec roku z umiarkowanym optymizmem w polskich firmach: 47 proc. planuje podwyżki, 28 proc. chce otworzyć nowe rekrutacje
Końcówka roku na polskim rynku pracy przynosi niejednoznaczne sygnały. W pierwszej połowie 2025 roku 47 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzeń, co stanowi wyraźny spadek w porównaniu do rekordowych 60 proc. z analogicznego okresu poprzedniego roku. Z drugiej strony, zauważalny jest niewielki, lecz pozytywny wzrost w planach zatrudnienia – odsetek firm przewidujących nowe rekrutacje wzrósł rok do roku z 26 proc. do 28 proc. Dla zmian w płacach wyraźnym czynnikiem wpływającym na decyzje firm pozostaje podniesienie płacy minimalnej, choć w porównaniu do poprzedniego roku, firmy rzadziej motywują podwyżki wyłącznie tym czynnikiem – takie wnioski przynosi 50. edycja badania Plany Pracodawców przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z GfK.
WIĘCEJ..
Sprawnie w marzenia o karierze - warsztaty zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnościami zmieniają ich perspektywy
W Polsce młode osoby z niepełnosprawnościami wciąż napotykają na poważne bariery utrudniające wejście na rynek pracy. Brak dostępu do praktycznego doświadczenia zawodowego oraz niska świadomość społeczna na temat ich potencjału prowadzą do marginalizacji. Według najnowszych danych, w II kwartale 2024 roku współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym wyniósł 34,8 proc. Dobrze obrazuje to wyzwania, jakie wciąż stoją przed integracją tej grupy na rynku pracy.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe
Warszawa: Projekt „Równe szanse na rynku pracy”
Warszawa rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest wzmacnianie równych szans na rynku pracy i wsparcie osób, które doświadczają trudności w kontynuacji swojej ścieżki zawodowej. Program jest stworzony we współpracy z Urzędem Pracy i partnerami biznesowymi, tym razem skierowany do osób w wieku 50+.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy