Rynek pracy
2025-02-18

Kolejna społeczna kuchnia w Warszawie

„Kuchnia Zielony Rower” to kolejne przedsiębiorstwo stołeczne prowadzone przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi. Za kilka tygodni restauracja, w której zatrudnienie znajdą osoby wykluczone, zacznie działać przy ul. Markowskiej 16.
 
Nowa jednostka Stowarzyszenia Otwarte Drzwi funkcjonować będzie w budynku Warszawskiego Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”. 17 lutego 2025 r. podpisano umowę na wynajem lokalu. Zanim restauracja rozpocznie działalność, musi przejść szereg kontroli inspekcji.
 
-„Kuchnię Zielony Rower” nazywamy żartobliwie młodszą siostrą „Kuchni Czerwony Rower”, która od 10 lat działa na warszawskiej Pradze. Chociaż to zupełnie nowy lokal, to idea jest taka sama - „jedząc, pomagasz” – wyjaśnia Marta Perkowska prezeska Zarządu Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. - Rozpoczęliśmy kompletowanie zesp. Przygotowywać i serwować posiłki w naszej nowej jadłodajni, dbać o zaopatrzenie i czystość będą osoby wykluczone społecznie, przede wszystkim osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
 
Dochód z działalności lokalu przeznaczony zostanie na cele statutowe Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.
 
- Ten model współpracy sprawdził się w pierwszym lokalu prowadzonym przez nasze Stowarzyszenie, dlatego mamy pewność, że także w „Zielonym Rowerze” zda on egzamin – dodaje Marta Perkowska.
 
W menu nowej kuchni społecznej znajdą się przede wszystkich specjały kuchni polskiej – zupy, dania mięsne i wegetariańskie. W karcie codziennie pojawiać się będą nowe propozycje.
 
Dla całej społeczności Stowarzyszenia Otwarte Drzwi bardzo ważna jest zasada społecznej odpowiedzialności biznesu, dlatego w „Kuchni Zielony Rower” do minimum ograniczono naczynia jednorazowe oraz plastikowe pojemniki i butelki.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
zdjęcie poglądowe
Warszawa: Projekt „Równe szanse na rynku pracy”
Warszawa rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest wzmacnianie równych szans na rynku pracy i wsparcie osób, które doświadczają trudności w kontynuacji swojej ścieżki zawodowej. Program jest stworzony we współpracy z Urzędem Pracy i partnerami biznesowymi, tym razem skierowany do osób w wieku 50+.
WIĘCEJ..
Sprawnie w marzenia o karierze - warsztaty zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnościami zmieniają ich perspektywy
W Polsce młode osoby z niepełnosprawnościami wciąż napotykają na poważne bariery utrudniające wejście na rynek pracy. Brak dostępu do praktycznego doświadczenia zawodowego oraz niska świadomość społeczna na temat ich potencjału prowadzą do marginalizacji. Według najnowszych danych, w II kwartale 2024 roku współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym wyniósł 34,8 proc. Dobrze obrazuje to wyzwania, jakie wciąż stoją przed integracją tej grupy na rynku pracy.
WIĘCEJ..
Uprawnienia przy symbolu 05-R
Symbole niepełnosprawności wykorzystywane w polskim systemie orzecznictwa na białym tle.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy