Prawo i orzecznictwo
2025-04-23

Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma

Widok z góry na budynek Eko Farmy.

Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.

Fundacja prowadzi już m.in. kawiarnię tomy, w której pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Kolejnym jej działaniem jest Eko Farma, czyli miejsce, gdzie będą one mogły nabyć umiejętności potrzebne w codziennym życiu.

Efekt wieloletnich doświadczeń

Jak informuje Tomasz Pisarzewski, dyrektor komunikacji i relacji zewnętrznych w Fundacji Leny Grochowskiej, Eko Farma w Wólce Konopnej to wyjątkowe społeczne gospodarstwo stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. Połączenie funkcji mieszkaniowej, zawodowej i edukacyjnej w jednym miejscu czyni ją unikalną nie tylko w skali regionu, ale i kraju.

- Nie chcieliśmy kopiować istniejących rozwiązań. Nasza farma to wynik wieloletniego doświadczenia Fundacji w pracy z osobami z niepełnosprawnościami i potrzeba stworzenia miejsca, które naprawdę odpowiada na ich potrzeby – podkreśla.

Eko Farmę tworzona jest z myślą o pełnoletnich osobach z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub umiarkowanym. Jej celem jest umożliwienie mieszkańcom możliwie samodzielnego życia – zarówno pod względem funkcjonowania w codziennym życiu, jak i aktywności zawodowej.

Kompleksowe wsparcie

- Chcemy, by Eko Farma była miejscem, gdzie nie tylko uczą się życia, ale także naprawdę je prowadzą – pracują, odpoczywają, tworzą relacje, budują wspólnotę. Projekt ma charakter długofalowy – przygotowuje uczestników do przyszłego, niezależnego życia lub długoterminowego zamieszkania w środowisku wspomaganym – objaśnia Tomasz Pisarzewski - Mieszkańcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie trenerów i asystentów, którzy pomagają im w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do codziennego życia. Wsparcie obejmuje m.in. naukę gospodarowania finansami, prowadzenia domu, planowania zakupów, przygotowywania posiłków, utrzymywania higieny, a także rozwiązywania konfliktów i utrzymywania więzi społecznych. Uczestnicy mają również możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego w gospodarstwie – przy uprawach, przetwórstwie płodów rolnych czy przy pielęgnacji zieleni – dodaje przedstawiciel Fundacji Leny Grochowskiej.

Malowniczo i ekologicznie

Eko Farma jest umiejscowiona w malowniczym rejonie pogranicza Lubelszczyzny i Mazowsza, w otoczeniu pól i lasów, które zapewniają ciszę i spokój.

Mieszkańcy będą mieszkać w pełni wyposażonych jednoosobowych pokojach z łazienką, będą mieli też wspólną przestrzeń do przygotowania posiłków i odpoczynku oraz dużą przestrzeń rekreacyjną na świeżym powietrzu.

Ekologiczne podejście twórców Eko Farmy jest widoczna zarówno w architekturze, jak i jej codziennym funkcjonowaniu. Budynek został wzniesiony w technologii drewnianego szkieletu, ma zielony dach, zbiorniki na deszczówkę, przydomową oczyszczalnię ścieków oraz pompę ciepła. Planujemy rozwijać te technologie, aby zapewnić jak największą samowystarczalność – zaznacza Tomasz Pisarzewski.

Projekt architektoniczny, inspirowany tradycyjnymi wiejskimi zabudowaniami, został zrealizowany w formie niedomkniętego pierścienia – nowoczesnej „stodoły” – co symbolizuje cyrkularność i zrównoważenie, charakterystyczne dla rolnictwa ekologicznego.

dwie osoby gotują.

Codzienność to też przygotowanie posiłków 

Rekrutacja wciąż trwa

Rekrutacja do mieszkań treningowych jest otwarta dla kandydatów z całej Polski. Adresatami są osoby, które chcą rozwinąć swoją samodzielność, zdobyć doświadczenie życiowe oraz podjąć pracę w przyjaznym, dostosowanym do ich potrzeb środowisku.

W dalszym ciągu można zgłosić się do udziału w programie mieszkań treningowych na Eko Farmie w Wólce Konopnej (20 km od Siedlec). W rekrutacji mogą wziąć udział pełnoletnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski.

Aby wziąć udział w rekrutacji, należy wypełnić kwestionariusz osobowy na stronie Fundacji Leny Grochowskiej.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
grafika na czarnym tle chłopiec z niebieskimi włosami na głowie wokół niego świetliki kolorowe wyciąga rękę do jednego z nich
„Terapia prowadzona na autystycznych podmiotach ma na celu ich wytresowanie”. Szokujące słowa pracownika Uniwersytetu Szczecińskiego
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy