Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością. rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane. Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
- Mam już 64 lata. Nie mogę dłużej czekać. Boję się, że nie zdążę zabezpieczyć swojego 34-letniego syna – mówiła posiedzenia Janina Kaczmar, prezeska Fundacji „Pomóż mi żyć” i założycielka Pomorskiej Farmy Życia podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami dotyczącego mieszkalnictwa.
Alternatywa dla DPS
Problem jest ogromny . Choć istnieją rozwiązania takie jak m.in. wspomagane wspólnoty mieszkaniowe, a wiele organizacji prowadzonych głównie przez rodziców osób z niepełnosprawnością, to dalej jedynym rozwiązaniem często pozostaje DPS.
– Nasze dorosłe już dzieci nie są w stanie funkcjonować w instytucjach, które teraz oferuje im państwo. Wciąż to przede wszystkim duże domy pomocy społecznej, pozbawione indywidualnego wsparcia i prywatnej przestrzeni – zwracała uwagę w 2023 roku podczas spotkania dotyczącego mieszkalnictwa Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym. – W takich miejscach tracą wszelkie nabyte wcześniej umiejętności, a ich stan się pogarsza. Przez to trafiają do szpitali psychiatrycznych, gdzie całymi miesiącami krępowane są pasami bezpieczeństwa. Nie możemy zgodzić się na taką przyszłość dla naszych dzieci – podkreśliła.
Dlatego tak ważne jest, by dla osób z różnymi niepełnosprawnościami powstawały alternatywne rozwiązania w formie małych, kameralnych zespołów mieszkaniowych.
Inicjatywa społeczników
Dlatego też grupa społeczników związanych z inicjatywą Nasz Rzecznik, rozpoczęła działania na rzecz wprowadzenia w życie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym.
- Naszym celem jest wypracowanie społecznej propozycji jednolitego uregulowania różnego typu rozwiązań mieszkaniowych z usługami wspierającymi. Plan prac obejmuje cztery etapy, które zakończą się w czerwcu 2025 r. przedstawieniem propozycji całościowych regulacji i poddaniem ich pod publiczną dyskusję. Dwudniowa debata diagnostyczna w gronie praktyków była pierwszym, kluczowym elementem tej inicjatywy. Obecnie trwa opracowanie wyników dyskusji w grupach oraz opracowywanie pogłębionej diagnozy - czytamy na stronie mieszkalnictwowspomagane.pl.
Jednym z elementów tych działań jest ankieta dotycząca potrzeb osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Posłuży ona do opracowania przez zespół powołany przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik” założeń społecznego projektu ustawy dotyczącej mieszkalnictwa ze wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami.