Prawo i orzecznictwo
2025-02-10

Petycja w sprawie dostępności mediów

ręka trzyma pilota do telewizora

Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych wystosowało w dniu         23 stycznia 2025 r. tj. petycję do Marszałka Sejmu RP ws. nowelizacji ustawy  z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji poprzez stopniowe i sukcesywne wprowadzanie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w formie napisów, tłumaczeń na język migowy oraz audiodeskrypcji, tak aby do 2030 r. tj.100 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia zgodnie z  Dyrektywą Paralementu Europejskiego i Rady Europy o audiowizualnych usługach medialnych, Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz Strategią na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030. 

Celem przedmiotowej petycji jest zniwelowanie problemu polegającego na niedostatecznej dostępności programów telewizyjnych dla osób niepełnosprawnych, minimalizowanie barier dostępu do mediów i przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu i cyfrowemu osób niepełnosprawnych.

50 proc to za mało

W świetle aktualnych przepisów prawa nadawcy programów telewizyjnych są obowiązani do zapewnienia dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku i dysfunkcji narządu słuchu, przez wprowadzenie odpowiednich udogodnień: napisów, tłumaczeń na język migowy oraz audiodeskrypcji, tak aby co najmniej 50 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia.

Nałożenie na nadawców programów telewizyjnych obowiązku zapewniania na poziomie co najmniej 50 proc. kwoty udogodnień dla osób niepełnosprawnych jest czynnikiem szkodliwym i dyskryminującym osoby niepełnosprawne. Przyczynia się to do wykluczenia społecznego i informacyjnego tych osób, a także ogranicza im dostęp do pełnej informacji oraz do pełnego uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym.

Wyłączenie z tego obowiązku nałożonego na nadawców telewizyjnych tj. wprowadzania udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami stanowi Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 17 maja 2022 r. w sprawie niższego udziału lub zwolnienia z obowiązku zapewniania audycji z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami w katalogach audiowizualnych usług medialnych na żądanie, w naszej ocenie to rozporządzenie dyskryminuje osoby z niepełnosprawnościami gdyż pozbawia się ich prawa do pełnej dostępności do informacji i wiedzy w formie dostępnej i będącej udogodnieniem dla nich z tytułu ich niepełnosprawności, jest to sprzeczne z Konstytucją RP oraz Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

Telewizja musi być dostępna

Jednocześnie w naszej opinii w art. 18a ust. 2 nin. ustawy znajdują się rozwiązania umożliwiające Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wydanie rozporządzenia określającego m.in. niższego niż wymagany w ustawie udziału w programie telewizyjnym audycji z udogodnieniami odbioru dla osób z niepełnosprawnościami oraz podmioty zwolnione z obowiązku zapewnienia dostępności audycji dla osób niepełnosprawnych co może doprowadzić do ograniczenia dostępności niektórych programów dla osób niepełnosprawnych.

Rekomendowane rozwiązanie zawarte w przedmiotowej petycji w dużej mierze będzie polegać na zobowiązaniu nadawców programów telewizyjnych do zapewnienia dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku i dysfunkcji narządu słuchu, przez wprowadzenie odpowiednich udogodnień, tak aby do 2030 r. tj.100 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia. Przedmiotowa petycja ustanawia stopniowe dochodzenie do wymaganego progu udogodnień określonego na poziomie 100 proc. kwartalnego czasu programu.

W postulacie zawartym w petycji postanowiono, że nadawcy programów telewizyjnych będą obowiązani do zapewnienia dostępności audycji dla osób niepełnosprawnych, tak aby wskaźniki te kształtowały się w poszczególnych latach następująco: w 2026 r. co najmniej 60 proc. , w 2027 r. i 2028 r. co najmniej 75 proc. , w 2029 r. co najmniej 85 proc. , w 2030 r. 100 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży.

Termin zaproponowany w strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami 2021-2030 jest terminem optymalnym jeżeli chodzi o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, mowa o dostosowaniu programów telewizyjnych które będą polegać w szczególności na stopniowym i sukcesywnym zwiększaniu napisów, tłumaczeń na język migowy oraz audiodeskrypcji. Ponadto działanie zakłada również upowszechnienie w ramach programów informacyjnych i publicystycznych  tzw. napisów na żywo oraz wdrożenie zasady, że każdy program produkcji własnej emitowany z napisami dla niesłyszących, audiodeskrypcją lub tłumaczeniem na język migowy w telewizji, będą zrealizowane w 100 proc. dopiero do 2030 roku.

Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych wystosowało w dniu   23 stycznia 2025 r. tj. petycję do Marszałka Sejmu RP ws. nowelizacji ustawy     z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji poprzez stopniowe i sukcesywne wprowadzanie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w formie napisów, tłumaczeń na język migowy oraz audiodeskrypcji, tak aby do 2030 r. tj.100 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1808 o audiowizualnych usługach medialnych, Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz Strategią na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030.

Celem przedmiotowej petycji jest zniwelowanie problemu polegającego na niedostatecznej dostępności programów telewizyjnych dla osób niepełnosprawnych, minimalizowanie barier dostępu do mediów i przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu i cyfrowemu osób niepełnosprawnych.

Pełen dostęp do informacji

Prawo dostępu do pełnej informacji i wiedzy gwarantuje nam Konstytucja RP oraz Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.Chcemy pełnego dostępu do informacji, jak wszyscy obywatele naszego kraju.W Polsce mamy ok. 4 miliony osób z dysfunkcją narządu wzroku i dysfunkcją narządu słuchu która czuje się dyskryminowana i wykluczona społecznie poprzez ograniczoną dostępność do pełnej informacji i wiedzy w TV. Oczekujemy, że efektem zmiany obowiązującej ustawy poprzez ustanowienie wyższych standardów będzie poprawa udogodnień w odbiorze programów telewizyjnych przez osoby niepełnosprawne, dzięki czemu społeczność osób       z niepełnosprawnościami będzie mogła w pełni uczestniczyć w życiu kulturalnym i społeczno–politycznym kraju.Należy podkreślić to, że realizacja przedstawionych w petycji postulatów przybliży Polskę do pełniejszego wdrożenia postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030.

Reasumując, uprzejmie prosimy o znowelizowanie ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r.  o radiofonii i telewizji poprzez stopniowe i sukcesywne wprowadzanie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w formie napisów, tłumaczeń na język migowy oraz audiodeskrypcji, tak aby do 2030 r. tj.100 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklami telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1808 o audiowizualnych usługach medialnych, Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz Strategią na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030.

 w odbiorze programów telewizyjnych dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu słuchu jest jak najbardziej możliwe z przyczyn technicznych, gdyż mamy dostęp do nowoczesnej technologii i cyfryzacji która jest w stanie zapewnić 100 proc. kwoty udogodnień w programach telewizyjnych dla osób z niepełnosprawnościami, mamy świadomość tego, że zwiększanie tych udogodnień jest procesem, który musi być rozłożony w czasie.

Pełen dostęp do informacji

Prawo dostępu do pełnej informacji i wiedzy gwarantuje nam Konstytucja RP oraz Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.Chcemy pełnego dostępu do informacji, jak wszyscy obywatele naszego kraju.

W Polsce mamy ok. 4 miliony osób z dysfunkcją narządu wzroku i dysfunkcją narządu słuchu która czuje się dyskryminowana i wykluczona społecznie poprzez ograniczoną dostępność do pełnej informacji i wiedzy w TV.

Oczekujemy, że efektem zmiany obowiązującej ustawy poprzez ustanowienie wyższych standardów będzie poprawa udogodnień w odbiorze programów telewizyjnych przez osoby niepełnosprawne, dzięki czemu społeczność osób       z niepełnosprawnościami będzie mogła w pełni uczestniczyć w życiu kulturalnym i społeczno–politycznym kraju.Należy podkreślić to, że realizacja przedstawionych w petycji postulatów przybliży Polskę do pełniejszego wdrożenia postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030.

Reasumując, uprzejmie prosimy o znowelizowanie ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r.  o radiofonii i telewizji poprzez stopniowe i sukcesywne wprowadzanie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w formie napisów, tłumaczeń na język migowy oraz audiodeskrypcji, tak aby do 2030 r. tj.100 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklami telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1808 o audiowizualnych usługach medialnych, Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz Strategią na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
Osoby z diagnozami genetycznych chorób rzadkich oraz z Zespołem Downa nie będą musiały co kilka lat potwierdzać orzeczenia o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
małe dziecko siedzi na deskach na dworze obok niego miś prawie wielkości dziecka
Nowe wytyczne dla lekarzy orzeczników. Mamy katalog schorzeń!
21 marca Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń wydał zalecenia dla Wojewódzkich oraz Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności, które ułatwią uzyskiwanie orzeczeń o niepełnosprawności osobom z Zespołem Downa oraz z diagnozami rzadkich chorób genetycznych.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy