„Mama będzie leżeć i pachnieć

Jesteśmy tutaj taką małą, wspierającą się wioską — tak mówią o sobie uczestnicy turnusów wytchnieniowych organizowanych przez Stowarzyszenie Mudita. Biorą w nich udział opiekunowie osób z niepełnosprawnością, którzy dzięki wsparciu wolontariuszy mogą odpocząć od codziennych wyzwań. O tym, jak wyglądają turnusy i jak z udziału w nich korzystają osoby z niepełnosprawnością, ich opiekunowie i wolontariusze, opowiadają uczestnicy i organizatorka, Olga Ślepowrońska.

Fot. Szymon Rutkiewicz

Wideorozmowa powstała w ramach projektu współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Każdy ma prawo do komunikacji. Jak pomaga AAC
Alternatywne i wspomagające metody komunikacji (AAC) to nie kolejna „modna” metoda terapeutyczna. Ich założeniem jest to, że każdy człowiek powinien móc się komunikować. Mówić o swoich potrzebach, uczuciach, przemyśleniach protestować, gdy czegoś nie chce zadawać pytania o to, co go ciekawi i opowiadać o tym, co dla niego ważne. Decydować o sobie. O tym, czym AAC jest naprawdę i jak może wspierać dzieci ze specjalnymi potrzebami, mówi w rozmowie z Mateuszem Różańskim psycholożka i terapeutka wczesnej interwencji oraz komunikacji alternatywnej i wspomagającej Maja Leszczyńska-Kłoda.
WIĘCEJ..
My skrajnie otyli
- W najtrudniejszej sytuacji są osoby ważące powyżej 200, 250 czy nawet 300 kilogramów, które ze względu na masę ciała niestety nie mogą się poruszać, a to powoduje to, że nie wychodzą z domu, a czasem nawet ze swojego łóżka – mówi w rozmowie z Mateuszem Różańskim Magda Gajda, autorka książki „My, skrajnie otyli”. Opowiada ona m.in. o tym, jak wygląda dostęp do leczenia dla osób z otyłością skrajnie olbrzymią, jak na ich życie wpływają stereotypy i uprzedzenia, a także jak w ich wypadku wygląda kremacja.
WIĘCEJ..
Centra Integracji
Już ponad 30 lat realizujemy misję, zapoczątkowaną przez Piotra Pawłowskiego. Od poniedziałku do piątku, nasi pracownicy w Warszawie, Gdyni i Zielonej Górze działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy