Edukacja
PODDaj dalej: Krakowskie spotkania z AAC
Krakowskie spotkania z AAC to projekt zrodzony z codziennej praktyki i potrzeby wsparcia niezwykle ważnego środowiska młodych osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi – ich szkoły, przedszkola, placówki oświatowo-wychowawczej.
WIĘCEJ..
Kampania Społeczna „Szkoła przyjazna dla autyzmu. Szkoła przyjazna dla neuroróżnorodności. Szkoła przyjazna dla każdego człowieka bez wyjątku”
Od kilku lat o tej samej porze przypominamy, że my – neuroróżnorodna młodzież w spektrum autyzmu – napotykamy na swojej edukacyjnej drodze bariery, które utrudniają nam realizację prawa do nauki. Prawa, które jest zapisane w art. 70 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
WIĘCEJ..
Wpływ szkoły na przyszłość. Konferencja młodych i Rzeczniczki Praw Dziecka
2 września br. w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka odbyła się konferencja prasowa „Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/25. Wpływ szkoły na przyszłość”. Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka i Jan Gawroński, Społeczny Zastępca RPD wraz z przedstawicielami Instytutu Praw Dziecka, Akcji Uczniowskiej, Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Głosu Pokolenia, Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy, Stowarzyszenia Precedens i Fundacji Impuls opowiedzieli o swoich pomysłach na zmiany w edukacji.
WIĘCEJ..
Pomoc dla uczących się osób z niepełnosprawnościami – złóż wniosek do gdańskiego MOPR
Od początku września do 10 października br. mieszkanki, mieszkańcy Gdańska ze stopniem niepełnosprawności, uczący się m.in. w szkole wyższej, mogą składać wnioski o dofinansowanie kosztów edukacji. Wsparcie dotyczy roku akademickiego 2024/2025.
WIĘCEJ..
Pierwszy dzwonek dla pierwszaka. Jak pomóc dziecku bez stresu i strachu pójść do szkoły
Wprowadzenie dziecka do szkolnego życia to proces, który wymaga od rodziców znacznie więcej niż tylko kupienia plecaka i odprowadzenia malucha pod szkolną bramę. W rzeczywistości, jest to moment pełen emocji, zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy często przeżywają ten etap równie intensywnie.
WIĘCEJ..
Dzieci z plecakami na plecach. Na obrazie widnieje napis: Równość dla wszystkich. Zdjęcie jest poglądowe i dotyczy apelu Rzeczniczki Praw Dziecka o równość dla wszystkich uczniów.
Rabat za świadectwo z paskiem? Nie tędy droga!
Kampanie reklamowe, które zakładają m.in. obniżkę odpowiadającą ocenie ucznia na koniec roku (np. 5 zł za piątkę) naruszają prawa konsumenckie i nie sprzyjają realizacji postanowień Konwencji o prawach dziecka oraz Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych – mówią jednym głosem Rzeczniczka Praw Dziecka oraz jej zastępcy. Apelują do przedsiębiorców i przedstawicieli sieci handlowych, by nie dawali podobnych ofert.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe
W Senacie o odporności psychicznej dzieci – polskie szkoły wdrażają fińskie metody edukacji
W każdej polskiej gminie i każdej szkole są dzieci, które borykają się z problemami. Jak wynika z danych UNICEF, specjalistycznego wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego w naszym kraju potrzebuje około 630 000 dzieci. Niestety blisko połowa placówek nadal nie zatrudnia psychologa, brakuje również oddziałów psychiatrii dziecięcej i poradni zdrowia psychicznego. 11 czerwca w Senacie odbyła się dyskusja – pod patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka – na temat innowacyjnych narzędzi pozwalających rozwiązać ten problem. Gościem specjalnym był dr Ben Furman – fiński psychiatra i psychoterapeuta, którego metody praktykują już szkoły nad Wisłą.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe. Drewniane wokna w pomalowanym na czerwono budynku.
Mieszkanie dla absolwenta – skorzystaj z pomocy
Absolwenci szkół lub wychowankowie opuszczający pieczę zastępczą, posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą otrzymać dofinansowanie do najmu mieszkania tudzież domu jednorodzinnego. To konkretne wsparcie również dla mieszkańców Gdańska z niepełnosprawnością narządu słuchu w stopniu umiarkowanym, którzy ukończyli szkołę lub opuszczają np. placówkę opiekuńczo-wychowawczą.
WIĘCEJ..
kobieta pociesza nastolatka z głową opartą na rękach
Program: „Pomoc młodym osobom z niepełnosprawnością”
Towarzystwo Pomocy Młodzieży kontynuuje realizację programu „Pomoc młodym osobom z niepełnosprawnością” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w okresie 1.04.2024r-31.03.2025r.
WIĘCEJ..
dziecko trzyma twarz w dłoniach
Samobójstwa i problemy zdrowia psychicznego. Remedium to prawdziwa edukacja włączająca
- Depresja stała się główną przyczyną niepełnosprawności u dzieci i młodych dorosłych – poinformowała dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci młodzieży. Jednocześnie rośnie też liczba dzieci z problemami zdrowia psychicznego i dokonujących prób samobójczych.
WIĘCEJ..
Szczupła dziewczynka o przerażonej twarzy stoi przy tablicy. Na grafice są loga fundacji JiM i Ministerstwa Edukacji Narodowej a pod nimi adres strony internetowej www.uwaznaszkola.org
Zmiana szkoły czy zmiany w szkole? Edukacja (nie)przyjazna uczniom w spektrum
Niemal co drugie dziecko było zmuszone do zmiany szkoły przynajmniej raz w czasie swojej edukacji szkolnej, z przyczyn związanych ze spektrum autyzmu – wynika z badaniaprzeprowadzonego przez Fundację JiM. To pokazuje skalę problemów z jaką mierzą się neuroatypowi uczniowie i ich rodziny.
WIĘCEJ..
Dostępność na uniwersytecie
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, Dyrektor Generalna MNiSW Diana Matusik oraz Anna Rutz, Pełnomocniczka Ministra Nauki ds. wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności, spotkali się 19 kwietnia 2024 r. żeby omówić kwestię dostępności uniwersytetów dla studentek i studentów ze specjalnymi potrzebami.
WIĘCEJ..