Zdrowie i rehabilitacja
2024-05-10

Wojciech Konieczny: ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej jest nieprzemyślana

Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w resorcie zdrowia, ocenił ustawę o szczególnej opiece senioralnej jako nieprzemyślaną i nierealną. Podczas czwartkowej sejmowej komisji zapowiedział, że są plany radykalnej jej nowelizacji, ale „możemy spodziewać się pewnych trudności”.

W Polsce bedzie mieszkać coraz wiecej seniorów

- W 2060 roku w Polsce będzie mieszkać 11,9 mln osób starszych, o 21 proc. więcej niż w 2022 roku. Będą wówczas stanowić 38,3 proc. ogółu ludności – poinformował Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podczas obrad Komisji Polityki Senioralnej poświęconej dostępności do opieki geriatrycznej.
 
Wiceminister Konieczny odniósł się do ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2024 r., o szczególnej opiece geriatrycznej, która dotyczy osób w wieku powyżej 75 lat i przewiduje, m.in. tworzenie centrów zdrowia 75+ oraz szpitalnych oddziałów geriatrycznych wskazanych w wojewódzkim planie działania.

Opieka przed 75. rokiem życia i po 75. roku życia 

- Ustawa ta niesie ze sobą bardzo dużo błędów – podkreślił i wyjaśnił, że dzieli ona opiekę geriatryczną na tę przed 75. rokiem i po 75. roku życia, co „jest dość nielogiczne, gdyż inne rozwiązania prawne, takie jak np. Leki 65+ czy inne, wskazują na to, że inaczej rozumiemy potrzeby osób w wieku podeszłym”. Poza tym, jak zaznaczył, „różnicowanie dostępności do ochrony zdrowia jest w swej zasadzie niekonstytucyjne”.
 
Zdaniem Koniecznego, ustawa „abstrahuje także od warunków, w których jest prowadzona opieka geriatryczna, zakładając obecność w systemie o wiele większej liczby specjalistów: lekarzy, psychologów, osób wyszkolonych do opieki nad osobami w wieku podeszłym”. Bez nich bowiem nie da się stworzyć centrów opieki 75+, opłacając w tym samym czasie istniejące już oddziały i poradnie geriatryczne a także oddziały internistyczne, które także zajmują się seniorami.
 
- Nie zdołamy w tak krótkim czasie wyszkolić takiej ilości personelu, aby podzielić geriatrię na tę przed i po 75. roku życia – stwierdził.

Leczenie i profilaktyka powinny dotyczyć również osób młodszych, około 60-65 roku życia 

Kolejna nielogiczność w ustawie, na którą wskazał polega na tym, że „przewidywana długość życia mężczyzn w Polsce wynosi poniżej 75 lat”, więc większość z nich nie będzie objętych tą ustawą. Poza tym, zarówno leczenie, jak i profilaktyka osób w wieku podeszłym, powinny dotyczyć osób młodszych, około 60-65. roku życia, gdyż wówczas zaczyna się wielochorobowość, która nasila się w okolicach 70.
 
Jak stwierdził Konieczny, ta ustawa „nie jest przemyślana, nie jest w zgodzie z samorządami, a jej rozwiązania są nierealne”, więc nic dziwnego, że jej założenia nie są wdrażane w życie, ale odsunięte w czasie „do momentu, kiedy postanowimy, co z tej ustawy wyjmiemy i jak ją przeprowadzimy”.

Sekretarz stanu przyznał, że są plany, aby ustawę „bardzo radykalnie zmienić”, ale istnieje obawa – jako, że jest to ustawa prezydencka – że „niestety, możemy się spodziewać pewnych trudności z jej nowelizacją.

Kontynuuacja procesu starzenia się ludności w Polsce

Konieczny podkreślił także, że w 2022 roku obserwowano kontynuację procesu starzenia się ludności w Polsce, na koniec tego roku liczba osób w wieku 60 lat i więcej wynosiła 9,81 mln i w stosunku do roku poprzedniego zwiększyła się o 0,7 proc.

- Udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski osiągnął poziom 25,9 proc., co oznacza wzrost o 0,2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego – zaznaczył. - Wśród seniorów dominują kobiety - jest ich 58,1 proc.

Wojciech Konieczny podkreślił, że wygaszenie pandemii COVID-19 spowodowało spadek współczynnika zgonów w tej grupie wiekowej i wzrost przeciętnego trwania. W 2022 roku przewidywane przeciętne dalsze trwanie życia noworodka płci męskiej wynosiło 73,4 roku, natomiast noworodka płci żeńskiej 81,1 roku.

Aktywność zawodowa osób starszych w 2022 roku kształtowała się na podobnym poziomie, jak rok wcześniej - 84,3 proc. osób w wieku 60-89 lat było biernych zawodowo, współczynniki aktywności zawodowej w tej grupie wynosił 15,7 proc. Podstawowym źródłem utrzymania gospodarstw domowych składających się z osób w wieku senioralnym są dochody ze świadczeń społecznych.

 

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej
PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje i najbliższych. PZU przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą, odbywające się w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 
WIĘCEJ..
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy