Zdrowie i rehabilitacja
2024-04-16

Wdrażanie e-rejestracji będzie stopniowe, pierwsze elementy od 1 czerwca

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała we wtorek (16.04), że wdrażanie e-rejestracji będzie stopniowe. Dodała, że pierwsze elementy e-rejestracji zamierza wprowadzić od 1 czerwca.
 
Minister zdrowia powiedziała, że wdrażanie e-rejestracji będzie stopniowe, a od czerwca obejmie określone specjalizacje. E-rejestracja służyć będzie pacjentom do zapisywania się, odwoływania wizyt, a koordynatorzy będą pilnować, by w systemie nie było niewykorzystanych "okienek".
 
Jak zaznaczyła Leszczyna, w tym celu działać będzie również infolinia - chodzi o pacjentów, którzy nie korzystają z cyfrowych technologii.
 
Resort zdrowia pracuje również nad projektem tzw. odwróconej piramidy świadczeń. Szefowa MZ wyjaśniła, że celem reformy będzie przesunięcie części pacjentów z opieki szpitalnej do ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Jak mówiła, szpitale miałyby się zajmować trudniejszymi przypadkami i częściowo zostać przemodelowane do świadczenia opieki długoterminowej - ze względu na starzenie się społeczeństwa.
 
- Na pewno w tej kadencji dostępność do lekarzy będzie większa, a kolejki do lekarzy krótsze" – zadeklarowała Leszczyna. Powiedziała, że pracuje nad tym w resorcie z ekspertami i osobami z zewnątrz, które "nie są skażone systemem", mają więc świeże spojrzenie.
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej
PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje i najbliższych. PZU przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą, odbywające się w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 
WIĘCEJ..
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy