Zdrowie i rehabilitacja
2024-02-27

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o uruchomieniu nowej platformy informacyjno-edukacyjnej

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przypomniał o uruchomieniu platformy informacyjno-edukacyjnej https://nawigatorpacjenta.rpp.gov.pl/. Celem strony internetowej jest ułatwienie zrozumienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz praw pacjenta.

Nawigator Pacjenta

Nawigator Pacjenta to publikacja, która powstała przy współpracy Rzecznika Paw Pacjenta z Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej. Poradnik cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego stworzona została strona internetowa - https://nawigatorpacjenta.rpp.gov.pl/, aby ułatwić dostęp do zawartych w nim informacji.

Jak przypomniał Rzecznik Praw Pacjenta, Nawigator Pacjenta ułatwia zrozumienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz praw pacjenta. Można tam też znaleźć praktyczne porady dotyczące profilaktyki zdrowotnej.
 
Informacje, które znajdują się na stronie, pomogą szybko i efektywnie uzyskać pomoc. Dzięki nim pacjent będzie bardziej świadomy swoich praw i możliwości, jakie daje system ochrony zdrowia, a także swoich obowiązków. W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta, pozwoli to pacjentowi na stanie się bardziej aktywnym uczestnikiem procesu leczenia.
 
Nawigator Pacjenta jest podzielony na zakresy tematyczne, które ułatwiają szybkie dotarcie bezpośrednio do interesującego zagadnienia. Na stronie można znaleźć informacje związane m.in. z: systemem ochrony zdrowia w Polsce, profilaktyką, receptami i lekami, zwolnieniami i zaświadczeniami oraz prawami pacjenta. Są też porady dla rodziców dotyczące wizyt u lekarza z dzieckiem, opieki nad ciężarnymi oraz pierwszych dni opieki nad noworodkiem.
 
Poradnik jest opracowany w formie pytań i odpowiedzi, które często pojawiają się w różnych sytuacjach związanych z korzystaniem z systemu opieki zdrowotnej.
 
Możliwe jest skorzystanie z wyszukiwarki, żeby precyzyjnie dotrzeć do poszukiwanej informacji.
 
 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Joanna Jurek, szczupła kobieta ubrana w czarną sukienkę.
Od nanocząstek do postbiotyków
Jako nastolatka pracowała z sukcesami nad wykorzystaniem nanotechnologii w optymalizacji leczenia raka. Dziś chce pomagać Polakom w dostosowywaniu nawyków żywieniowych do poprawy zdrowia i zwiększenia witalności na co dzień.
WIĘCEJ..
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy