Zdrowie i rehabilitacja
2024-04-22

Ministerstwo Zdrowia chce rozszerzyć świadczenia gwarantowane o dwa badania genetyczne

Ministerstwo Zdrowia planuje rozszerzyć wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej o dwa badania genetyczne. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został w piątek skierowany do konsultacji publicznych.
 
Resort zdrowia zauważył, że obecnie diagnostyka genetyczna wiąże się z odbyciem przez pacjentów wielu wizyt lekarskich jak również z wykonaniem wielu badań genetycznych, co powoduje wysokie koszty całościowej diagnostyki klinicznej.

Badania genetyczne

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zakłada dopisanie do wykazu dwóch nowych świadczeń. Chodzi o badanie genetyczne metodą porównawczej hybrydyzacji genomowej do mikromacierzy (aCGH – Array Comparative Genomic Hybridization) i o analizę ekspresji genu lub kilku genów (w tym genów fuzyjnych) przy użyciu metody Real-Time PCR – ilościowej reakcji łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym (qRT-PCR – Real-Time Quantitative Polymerase Chain Reaction).
 
- Czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w patogenezie wrodzonych zaburzeń rozwoju takich jak: opóźnienie rozwoju psychoruchowego, niepełnosprawność intelektualna, zaburzenia zachowania ze spektrum autyzmu, mnogie wady wrodzone współistniejące z cechami dysmorfii w budowie ciała czy padaczki - podkreślono w uzasadnieniu.
 
Dodano, że diagnostyka wad wrodzonych ma istotne znaczenie zarówno w okresie pre- jak i postnatalnym - pozwala na postawienie rozpoznania, ustalenie przebiegu schorzenia i właściwej opieki medycznej oraz rokowania, a także wybór optymalnej rehabilitacji leczniczej czy postępowania opiekuńczego.
 
Jak czytamy, wprowadzenie dwóch nowych badań genetycznych skróci okres tzw. odysei diagnostycznej, przyspieszy ustalenie przebiegu schorzenia oraz wdrożenie celowanego leczenia, co pozwoli łagodzić skutki chorób genetycznych.

W jakich krajach finasowane są genetyczne badania diagnostyczne?

Resort przekazał również, że w ramach przeglądu rozwiązań międzynarodowych odnaleziono informacje dotyczące finansowania tych dwóch badań diagnostycznych ze środków publicznych. Badanie metodą aCGH jest finansowane m.in. w Australii, Belgii, Danii, Estonii, Francji, Kanadzie, Litwie, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Natomiast badanie qRT-PCR – m.in. w Estonii, Portugalii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.
 
Wprowadzenie przedmiotowych świadczeń do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej stanowi realizację rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
 
Rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 
 
 
 
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy