Zdrowie i rehabilitacja
2025-02-28

28 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich

Jedna z okładek magazynu Integracja 1/2024

Ostatni dzień lutego to nie tylko moment żegnania się z zimą, marzenia o zbliżającej się wiośnie i poprawie pogody. Co roku obchodzony jest wtedy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ten dzień jest okazją, by zwrócić uwagę na miliony chorych oraz ich rodzin, którzy na co dzień doświadczają trudności związanych z diagnozą, leczeniem oraz funkcjonowaniem z bardzo rzadkimi schorzeniami.  

Choroby rzadkie

Według definicji używanej w większości państw wchodzących w skład Unii Europejskiej, schorzenie uznawane jest za chorobę rzadką, jeśli dotyka nie więcej niż 5 na 10 000 tys. osób1. Może się wydawać, że to bardzo niewielka grupa osób, ale takie podejście jest złudne. Według danych zebranych przez GUS w Polsce na choroby rzadkie choruje od 2,3-3 mln osób, czyli prawie dwa razy więcej niż mieszkańców Warszawy.

Leczenie osób cierpiących na choroby rzadkie nie jest łatwe. Wymaga interdyscyplinarnej współpracy specjalistów z wielu dziedzin medycyny, wykorzystania nowoczesnych, często mało rozpowszechnionych terapii, specjalistycznych badań. Dlatego tak ważna jest rozwijanie systemowych działań na rzecz poprawy sytuacji pacjentów doświadczających chorób rzadkich.

W Polsce trwa teraz realizacja przyjętego w sierpniu 2024 roku Planu dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025. Konkretne informacje na temat chorób, leczenia pacjentów oraz fundacji zajmujących się konkretnymi schorzeniami znajdują się na platformie informacyjnej Choroby Rzadkie

Integracja o Chorobach Rzadkich

W Światowym Dniu Chorób Rzadkich chcemy przypomnieć numer Integracji (1/2024) w całości poświęcony chorobom rzadkim. W numerze tym oddaliśmy głos osobom chorującym na rzadkie schodzenia, ich opiekunom oraz ekspertom. Zależało nam na tym, by opowiedzieć o chorobach często pomijanych, mało znanych w medycznym dyskursie. Przedstawiliśmy również codzienne historie chorych, ich doświadczenia związane z leczeniem oraz samą chorobą, ich marzenia, plany, trudności.

O osobach chorujących na rzadkie schorzenia musimy pamiętać przez cały rok, a nie tylko ostatniego dnia lutego. Jednak wykorzystajmy ten dzień na edukowanie oraz szerzenie wiadomości na temat chorób rzadkich.  


1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/swiatowy-dzien-chorob-rzadkich--razem-dla-pacjentow 

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy