Świadczenia
kobieta siedzi przy stole przed nią kartki kalkulator trzyma długopis w ręce stoi otwarty laptop
Ulga rehabilitacyjna w PIT za 2023 rok. Pytania i odpowiedzi
Początek roku to czas, gdy do redakcji portalu Niepelnosprawni.pl trafia wiele pytań dotyczących korzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Wiele z nich wiąże się ze zmianami wprowadzonymi w zeszłym roku w ramach rządowego planu Polski Ład. Na 10 z nich odpowiedzieli eksperci z Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
WIĘCEJ..
Do końca lutego emeryci i renciści powinni się rozliczyć w ZUS z dodatkowych przychodów
Do końca lutego wcześniejsi emeryci i renciści, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, mają czas, by poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 r. Chodzi między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.
WIĘCEJ..
Logo ZUS. Zielone litery na białym tle. PO lewej stronie napis ZUS po prawej, oddzielony kreską napis Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Zbliża się waloryzacja emerytur i rent. Świadczenia mocno w górę
Od 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. ZUS przeprowadzi ją z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną o 12,12 procent. Na przeliczeniu skorzysta około 266 tys. osób obsługiwanych przez opolski ZUS w regionie i za granicą.
WIĘCEJ..
dwoje seniorów tyłem do obiektywu siedzi na ławce w parku
Wiadomo o ile wzrosną emerytury i renty
112,12 proc. – tyle w tym roku wynosi wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Jest to efekt m.in. wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
WIĘCEJ..
Znak z przekreśloną wyciągniętą ręką, oznaczający niebezpieczeństwo, zagrożenie
Uwagi RPO do projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej
Marcin Wiącek przedstawił przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzynie Ueberhan uwagi do obywatelskiego projektu zmiany ustawy o rencie socjalnej. Rzecznik Praw Obywatelskich z satysfakcją przyjmuje działania zmierzające do wzmocnienia wsparcia osób z niepełnosprawnością, także finansowego. Proponowana modyfikacja sposobu ustalania wysokości renty socjalnej poprzez jej odniesienie do minimalnego wynagrodzenia za pracę wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób z niepełnoprawnością. Kierunek zmian nie budzi zastrzeżeń z punktu widzenia ochrony praw jednostki. W opinii Rzecznika projekt wymaga jednak pogłębionej refleksji.
WIĘCEJ..
kilka osób siedzi w rzędzie na kolanach notatniki w których coś notują
Fachowo i bezpłatnie – opolski ZUS oferuje szkolenia
W najbliższych kilku miesiącach eksperci Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu będą do dyspozycji klientów podczas darmowych szkoleń. Mieszkańcy Opolszczyzny mogą skorzystać z porad na temat wielu zagadnień z obszaru ubezpieczeń społecznych.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Kobieta trzyma karton z napisem Renta socjalna najniższą krajową teraz i rysunkiem lwa krzyczącego przez megafon. Obok niej idzie młody mężczyzna na wózku.
Podwyżka renty socjalnej. Za i przeciw
W styczniu przy aprobacie prawie całego parlamentu do dalszych prac został przyjęty obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Projekt zakłada zrównanie renty socjalnej, która obecnie wynosi 1588,44 brutto z minimalnym wynagrodzeniem (4300 brutto). Zdania na jego temat są podzielone.
WIĘCEJ..
Świadczenie wspierające
Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia.
WIĘCEJ..
stopy niemowlaka
Złóż wniosek o 800+ na kolejny rok
Od czwartku (1 lutego) możliwe będzie składanie wniosków o 800+ na nowy okres rozliczeniowy. Świadczenie wychowawcze nie jest powiązane z dochodami uzyskiwanymi przez rodziców bądź opiekunów. Wnioski o przyznanie i wypłatę pieniędzy należy wysyłać wyłącznie drogą elektroniczną.
WIĘCEJ..
Czy cudzoziemcy mogą wnioskować o świadczenie wspierające?
Od stycznia tego roku osoby z niepełnosprawnością mogą starać się o świadczenie wspierające. Z nowej formy wsparcia mogą skorzystać osoby po ukończeniu 18. roku życia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS, jednak najpierw trzeba uzyskać decyzję ostateczną z wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON).
WIĘCEJ..
Kobieta trzyma karton z napisem Renta socjalna najniższą krajową teraz i rysunkiem lwa krzyczącego przez megafon. Obok niej idzie młody mężczyzna na wózku.
Ustawa o rencie socjalnej przyjęta przez Sejm do dalszych prac
- Tylko dlatego warto było iść do wyborów i po władze, żeby ci ludzie, rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością dożyli tego momentu, kiedy widzą, że władza jest po to, żeby o nich zadbać — tak mówił premier Donald Tusk, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Projekt zakłada zrównanie renty socjalnej, która obecnie wynosi 1588,44 brutto z minimalnym wynagrodzeniem (4300 brutto).
WIĘCEJ..
kilkuletnia dziewczynka widziana od tyłu z kucykami
800+. Nowy okres rozliczeniowy
Od 1 lutego będzie można wnioskować o świadczenie wychowawcze na nowy okres rozliczeniowy, który zacznie się z początkiem czerwca tego roku, a skończy w maju 2025 r. Świadczenie 800+ przysługuje niezależnie od osiąganych przez rodziców dochodów. ZUS przyjmuje wnioski wyłącznie w formie elektronicznej.
WIĘCEJ..