Sport i rekreacja
2025-03-17

Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych - 28 medali Polaków

28 medali - 7 złotych, 10 srebrnych i 11 brązowych - zdobyli Polacy w 12. Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbywały się w Włoszech.
 
Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawała specjalizująca się w narciarstwie alpejskim Wiktoria Krajewska, która była najlepsza w slalomie i slalomie gigancie. 
 
Trzy złote medale zdobyli biegacze narciarscy: Patrycja Lewkowicz (na 1000 m, także brązowy medal na 500 m), Wiktoria Maciejewska (na 500 m) i Konrad Dębniak (na 1000 m).
 
Trzy medale w łyżwiarstwie szybkim wywalczył Mateusz Bańko – złoty na 333 m, srebrny na 500 m oraz brązowy na 777 m. Najlepszy w biegu w rakietach śnieżnych na 200 m okazał się Wojciech Kaczorowski.
 
Podobnie jak igrzyska olimpijskie, zimowe i letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbywają się w cyklu czteroletnim, naprzemiennie co dwa lata. W zawodach, które gościły Sestriere, Pragelato, Bardonecchii oraz Turyn, wystartowało ok. 1500 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną ze 102 krajów. W tym gronie było 32 reprezentantów Polski. 
 
W ceremonii otwarcia w Turynie 8 marca wziął udział prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. 
 
Głównymi instytucjami wspierającymi Olimpiady Specjalne Polska są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
 
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Sport w laboratorium
Bioniczne i mioelektryczne protezy, nanowłókna, kombinezony techniczne. To właśnie takie osiągnięcia inżynierów są najbardziej oczywistym skojarzeniem ze sposobem, w jaki nauka wpływa na rozwój sportu i aktywność fizyczną osób z niepełnosprawnością. Technologia zmieniła poziom sportowej rywalizacji. Lekkie i wytrzymałe wózki skonstruowane pod specyfikę konkretnej dyscypliny wyśrubowały wyniki sportowe, wpłynęły na rozwój dyscyplin uprawianych na siedząco (np. narciarstwo na monoski), a jednocześnie poprawiły jakość wózków aktywnych i rozwój sportu powszechnego.
WIĘCEJ..
Otwarcie igrzysk
Paryż 2024. To zapamiętamy
Oznaczenia, paralimpijskie wskazówki znikają powoli z ulic Paryża. Paralimpijczycy wrócili do swoich krajów. Na paryskich ulicach zagościła codzienność. Co pozostanie w pamięci z tych 11 dni zmagań?
WIĘCEJ..
Plakat z hasłem ZAPISZ SIĘ NA TENIS. Poniżej komiksowy rysunek tenisisty, który serwuje piłkę. Na dole logotypy Fundacji oraz PFRON
Graj w tenisa na piątkę
Nie widzisz przeszkód, by trenować tenis ziemny? To łap rakietę, wskakuj w dresy i sprawdź, czy Cię nie ma na kortach. Ale najpierw wypełnij formularz. Bo właśnie ruszyła rekrutacja do Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której możesz pobierać bezpłatne lekcje tenisa. W piątej edycji projektu nauczymy Cię na piątkę, z plusem. Chętnych jest bardzo dużo, więc nie zwlekaj z zapisem.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy