Sport i rekreacja
2024-10-08

Szach Mat w Bielsku-Białej – XXI Międzynarodowy Integracyjny Turniej Szachowy

W dniach 30 września - 6 października Bielsko-Biała stała się areną szachowych zmagań, goszcząc zawodników Międzynarodowego Integracyjnego Turnieju Szachowego w Hotelu Szyndzielnia. To wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy, zgromadziło ponad stu uczestników – zarówno pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych.

Szachy dla każdego

Turniej organizowany jest od ponad 20 lat, od samego początku promował integrację poprzez sport.

- Szachy to dyscyplina niezwykle wszechstronna, dostępna dla każdego, niezależnie od sprawności fizycznej, a jednocześnie sprzyjająca integracji. Nasze turnieje pokazują, że w sporcie oprócz wyników równie ważny jest rozwój na miarę własnych możliwości, spotkania z innymi i wymiana doświadczeń – podkreślał prezes Stowarzyszenia Eurobeskidy, Stanisław Handerek.

Turniej składał się z 9 rund i był zaliczany do rankingu Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE, co pozwalało zawodnikom na podwyższenie swojej pozycji, a także zdobycie wyższej kategorii szachowej. W ciągu dziewięciu rund nie brakowało emocji - niektóre partie trwały nawet kilka godzin, a najciekawsze z nich były transmitowane na żywo, przyciągając rzesze kibiców.

Wyniki i nagrody

Turniej zakończył się w niedzielę dekoracją zwycięzców. Wyróżniający się zawodnicy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe, a dla tych, którym zabrakło szczęścia, przewidziano losowane nagrody pieniężne.

W kategorii zawodników powyżej 80 lat oraz osób niepełnosprawnych zwyciężył Dionizy Barwiński z klubu MLKS Nadnarwianka Pułtusk. Wśród zawodniczek z niepełnosprawnością po raz kolejny triumfowała Liliana Leszner z UKS SZACH Wolsztyn.

W klasyfikacji zawodników pełnosprawnych oraz w grupie wiekowej 70-79 lat najlepszy okazał się Robert Bugajski z UKS TSz ZIELONI Zielonka, a wśród pań pełnosprawnych najwyższe miejsce zajęła Edyta Maria Makowska z Warszawy.

W kategorii młodzików niezrównany okazał się 14-letni Maksymilian Krogulski z UKS Czternastka Warszawa, który znacząco podwyższył swój ranking i uzyskał wyższą kategorię szachową.

Nagrodę w kategorii zawodników z I grupą niepełnosprawności zdobył Marek Chwalewski z Lublina.

Integracja poza szachownicą

Sobotnia uroczysta kolacja, która odbyła się przed zakończeniem turnieju, sprzyjała integracji uczestników. Była to okazja do wymiany doświadczeń i wspólnych rozmów.

Turniej odwiedziło wielu gości, w tym m.in. Poseł na Sejm RP Stanisław Szwed, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Chrząszcz, Wójt Gminy Łodygowice Tadeusz Karolini oraz Prezes Fundacji Serca dla Maluszka Ewelina Kliś.

Podsumowanie

W Bielsku-Białej rozegrała się XXI odsłona tego turnieju. Wysoki poziom rozgrywek, emocje przy szachownicach oraz możliwość integracji sprawiły, że wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń szachowych dla wielu zawodników, którzy od wielu lat przyjeżdżają na zawody. Jak podsumowała jedna z uczestniczek turnieju, pani Małgorzata:

- Piękny turniej i bardzo wysoki poziom. Niesamowite emocje szczególnie przy ostatniej partii. Zawsze jest rodzinna atmosfera i są tu świetni ludzie. Z przyjemnością tu wracam.

Szczegółowe wyniki rozgrywek na dostępne są na stronie chess manager.


Partnerem turnieju jest Hotel Szyndzielnia, natomiast Partnerem wydarzenia Restauracja Dębowa.

Wydarzenie wsparła Fundacja Serca dla Maluszka.

Impreza jest dofinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Plakat z hasłem ZAPISZ SIĘ NA TENIS. Poniżej komiksowy rysunek tenisisty, który serwuje piłkę. Na dole logotypy Fundacji oraz PFRON
Graj w tenisa na piątkę
Nie widzisz przeszkód, by trenować tenis ziemny? To łap rakietę, wskakuj w dresy i sprawdź, czy Cię nie ma na kortach. Ale najpierw wypełnij formularz. Bo właśnie ruszyła rekrutacja do Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której możesz pobierać bezpłatne lekcje tenisa. W piątej edycji projektu nauczymy Cię na piątkę, z plusem. Chętnych jest bardzo dużo, więc nie zwlekaj z zapisem.
WIĘCEJ..
Sport w laboratorium
Bioniczne i mioelektryczne protezy, nanowłókna, kombinezony techniczne. To właśnie takie osiągnięcia inżynierów są najbardziej oczywistym skojarzeniem ze sposobem, w jaki nauka wpływa na rozwój sportu i aktywność fizyczną osób z niepełnosprawnością. Technologia zmieniła poziom sportowej rywalizacji. Lekkie i wytrzymałe wózki skonstruowane pod specyfikę konkretnej dyscypliny wyśrubowały wyniki sportowe, wpłynęły na rozwój dyscyplin uprawianych na siedząco (np. narciarstwo na monoski), a jednocześnie poprawiły jakość wózków aktywnych i rozwój sportu powszechnego.
WIĘCEJ..
Otwarcie igrzysk
Paryż 2024. To zapamiętamy
Oznaczenia, paralimpijskie wskazówki znikają powoli z ulic Paryża. Paralimpijczycy wrócili do swoich krajów. Na paryskich ulicach zagościła codzienność. Co pozostanie w pamięci z tych 11 dni zmagań?
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy