Sport i rekreacja
2024-03-28

Sukcesy Polaków na igrzyskach Trisome Games 2024

Fundacja_SONI_IGRZYSZKA_2024

Polska reprezentacja zakończyła udział w światowych igrzyskach Trisome Games 2024, które odbyły się w dn. 19-26 marca 2024r. w tureckiej Antalyi. Biało czerwoni zaprezentowali się znakomicie, dostarczając kibicom wiele emocji i powodów do radości. Nasza reprezentacja rywalizowała w różnych dyscyplinach, takich jak lekkoatletyka, judo, pływanie i pływanie synchroniczne, okazując serce w każdym starcie i występie.

- Wszyscy nasi zawodnicy wyróżniali się zaangażowaniem, dyscypliną i wzajemnym wsparciem, tworząc niezwykle zgraną drużynę – podsumowała Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji SONI. Bycie częścią tego zespołu to ogromny zaszczyt!

Sukcesy polskich zawodników

W rywalizacji w judo Polskę reprezentowało w Antalyi czterech zawodników. W stoczonych walkach tytuły mistrzów świata wywalczyli Maria Pajdak – w kategorii do 70kg i Tymoteusz Kełpiński w kat. do 60kg. Ponadto Marcin Liszcz zdobył srebrny medal w kat. do 81kg, a Adam Wiśniewski – brąz w kat. do 73kg. W turnieju drużynowym Polacy wywalczyli brązowy medal, pokazując determinację i siłę w stoczonych z rywalami pojedynkach.

Na stadionie lekkoatletycznym najwięcej emocji dostarczył Kamil Grabowski, zdobywając tytuł mistrza świata w biegu na dystansie 400 metrów. W kolejnych dniach rywalizacji do medalowej kolekcji Kamil dołączył dwa brązowe krążki za biegi na dystansach 200 i 800 metrów. Zuzanna Szymańska najlepiej zaprezentowała się w rzucie dyskiem, sięgając w tej konkurencji po tytuł wicemistrzyni świata. Odrobinę szczęścia zabrakło jej w rzucie oszczepem, w którym zajęła 4. miejsce.

Pływanie było najliczniej reprezentowaną dyscypliną sportową na igrzyskach Trisome Games 2024. W rywalizacji na 50 metrowym basenie w Antalyi uczestniczyło 167 zawodników z 25 krajów, w tym 72 kobiety i 95 mężczyzn. W tegorocznych zmaganiach wzięła udział rekordowa liczba zawodników z mozaiką: 10 kobiet i 5 mężczyzn.

Największe osiągnięcia wśród polskich pływaków należą do wielokrotnej mistrzyni i rekordzistki w klasyfikacji kobiet z mozaiką - Jagody Litner, która w Turcji zdominowała podium, pokonując rywalki w wielu konkurencjach pływackich. Po mistrzowskie tytuły igrzysk i rekordy świata Jagoda popłynęła w stylach - klasycznym na dystansach 100 i 200 metrów motylkowym na dystansach 50 i 100m i zmiennym na dystansach 200 i 400m. Dodatkowo Jagoda zdobyła srebrne medale w stylu klasycznym i dowolnym na dystansie 50m.

Pozostali biało-czerwoni pływacy zaprezentowali wysoki poziom, zajmując dobre pozycje w światowej czołówce. Jakub Muszyński wywalczył 6. miejsce w stylu klasycznym na dystansie 200m i 7. w klasyku 50m. Elżbieta Sieber płynąc stylem grzbietowym na dystansie 50m, a Szymon Gromada stylem motylkowym na 200m uplasowali się na 10 pozycjach. Zofia Dzięcioł w klasyku 50 metrów zajęła 11 miejsce. Ponadto polska drużyna w składzie: Elżbieta Sieber, Zofia Dzięcioł, Szymon Gromada i Jakub Muszyński zdobyła 6. miejsce w rywalizacji sztafet mieszanych w konkurencji 4x100 metrów stylem zmiennym.

Na pływalni podziwialiśmy też występy pływaczek artystycznych. Nasze reprezentantki – Alicja Młodzińska i Matylda Bagińska za występ w duecie zostały nagrodzone złotym krążkiem. W programach indywidulanych Matylda zdobyła brąz, a Alicja zajęła miejsce 4.

- Sukcesy polskich sportowców na igrzyskach Trisome Games 2024 są dowodem ich determinacji, talentu i ciężkiej pracy – dodała Paulina Gadomska-Dzięcioł. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i trenerom wspaniałych występów i osiągnięć na światowej arenie sportowej.

O Igrzyskach Trisome Games:

Mistrzostwa Trisome Games 2024 to wydarzenie, w którym uczestniczą utalentowani sportowcy z zespołem Downa. Przy wsparciu rodziców i trenerów rozwijają swoje umiejętności sportowe, dążąc do mistrzostwa w swoich dyscyplinach. Międzynarodowe zawody sportowe osób z Trisomią 21 odbywają się od 2002 roku, a igrzyska Trisome Games to kolejna edycja tego wyjątkowego wydarzenia. W rozegranych w Turcji igrzyskach uczestniczyli reprezentanci trzydziestu pięciu krajów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Turecką Federację Sportu dla Osób Niepełnosprawnych (TOSSFED) pod auspicjami Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SUDS). Koordynatorem polskiej reprezentacji była Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI).


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Plakat z hasłem ZAPISZ SIĘ NA TENIS. Poniżej komiksowy rysunek tenisisty, który serwuje piłkę. Na dole logotypy Fundacji oraz PFRON
Graj w tenisa na piątkę
Nie widzisz przeszkód, by trenować tenis ziemny? To łap rakietę, wskakuj w dresy i sprawdź, czy Cię nie ma na kortach. Ale najpierw wypełnij formularz. Bo właśnie ruszyła rekrutacja do Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której możesz pobierać bezpłatne lekcje tenisa. W piątej edycji projektu nauczymy Cię na piątkę, z plusem. Chętnych jest bardzo dużo, więc nie zwlekaj z zapisem.
WIĘCEJ..
Sport w laboratorium
Bioniczne i mioelektryczne protezy, nanowłókna, kombinezony techniczne. To właśnie takie osiągnięcia inżynierów są najbardziej oczywistym skojarzeniem ze sposobem, w jaki nauka wpływa na rozwój sportu i aktywność fizyczną osób z niepełnosprawnością. Technologia zmieniła poziom sportowej rywalizacji. Lekkie i wytrzymałe wózki skonstruowane pod specyfikę konkretnej dyscypliny wyśrubowały wyniki sportowe, wpłynęły na rozwój dyscyplin uprawianych na siedząco (np. narciarstwo na monoski), a jednocześnie poprawiły jakość wózków aktywnych i rozwój sportu powszechnego.
WIĘCEJ..
Otwarcie igrzysk
Paryż 2024. To zapamiętamy
Oznaczenia, paralimpijskie wskazówki znikają powoli z ulic Paryża. Paralimpijczycy wrócili do swoich krajów. Na paryskich ulicach zagościła codzienność. Co pozostanie w pamięci z tych 11 dni zmagań?
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy