Sport i rekreacja
2024-11-06

Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią

Po pierwszym spotkaniu turnieju były rozczarowane i rozgoryczone, ale tym meczem dały upust emocjom w najlepszy możliwy sposób. Reprezentacja Polski kobiet w ampfutbolu pokonała Brazylię 5:0 w drugim meczu grupowym mistrzostw świata w Kolumbii i zapewniła sobie awans do ćwierćfinału.

Zaledwie osiemnaście godzin wcześniej Biało-Czerwone kończyły pierwsze starcie mundialu, w którym przegrały z drużyną Kolumbii 0:1. Była to pierwsza w historii porażka reprezentacji Polski oraz pierwsza stracona przez nią bramka.

Nic tak nie scala drużyny jak porażka

- Lepiej przegrać pierwszy mecz w grupie niż później przegrać w finale. Nic tak nie scala drużyny jak porażka. Niestety, ale tak jest – mówił trener Igor Woźniak do swoich zawodniczek tuż po zakończeniu meczu otwarcia, jeszcze na boisku.

Ale Polki świetnie zareagowały na tę przegraną i już po niespełna 70 sekundach od pierwszego gwizdka meczu z Brazylią prowadziły 1:0. Spod opieki obrończyń rywalek uwolniła się Anna Raniewicz, wparowała w pole karne i trafiła do siatki.

Chwilę później kapitan polskiej kadry powtórzyła tę akcję, ale tym razem została zablokowana. Po kolejnych dwóch minutach Monika Kukla z bliskiej odległości uderzyła nad poprzeczką, lecz już w 10. minucie nasze panie cieszyły się z drugiej bramki. Po przechwycie na połowie rywalek podanie Raniewicz do Justyny Bzdeli nie zostało przecięte przez żadną z trzech Brazylijek i po chwili Bzdela wraz z koleżankami celebrowała gola na 2:0.

Gole Raniewicz

Tuż przed przerwą głodna goli Raniewicz przeprowadziła indywidualną akcję – ograła dwie przeciwniczki i znalazła się w sytuacji sam na sam z Jussarą Arcanjo, z której wyszła zwycięsko. Od 19. minuty Polska prowadziła 3:0.

W drugiej połowie reprezentacja Polski pokazała, że na bramki potrafi zamieniać też auty. W 29. minucie Weronika Nowotny z linii bocznej zagrała w pole karne, do piłki dopadła Monika Kukla i znów Arcanjo była bez szans. Po kolejnych trzech minutach Kukla dołożyła kolejne trafienie. Raz jeszcze zaczęło się od autu, ale tym razem ampfutbolistka Stali Rzeszów zdołała sobie jeszcze podprowadzić piłkę zanim oddała strzał.

Awans do ćwierćfinału

Tym samym Polki zapewniły sobie awans do ćwierćfinału mistrzostw świata. Ich spotkanie odbędzie się 8 listopada, a rywalem będzie USA lub Ekwador. Godzina jeszcze nie jest znana.

Brazylia – Polska 0:5 (0:3)

0:1 – Anna Raniewicz 2’

0:2 – Justyna Bzdela 10’

0:3 – Anna Raniewicz 19’

0:4 – Monika Kukla 29’

0:5 – Monika Kukla 32’

Składy:

Brazylia: Jussara Arcanjo – Ana Raiana Santos, Maria Angelina Caetano, Jaqueline Maciel, Oara Assuncao, Glauciane Da Silva, Viviane Antunes.

Rezerwowe: Letisia Barbalho – Renata Frutuoso, Renata Medeiros, Alessandra de Fatima, Patricia Santos.

Polska: Emilia Spunda – Justyna Bzdela, Marta Rumińska, Anna Raniewicz, Monika Kukla, Weronika Nowotny, Daria Majkowska.

Rezerwowe: Anna Płodzik, Alicja Sowińska – Aleksandra Płuciennik, Jolanta Ożga, Aleksandra Matczak, Marta Oblas.

Żółte kartki: Kukla, Nowotny (Polska).

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Otwarcie igrzysk
Paryż 2024. To zapamiętamy
Oznaczenia, paralimpijskie wskazówki znikają powoli z ulic Paryża. Paralimpijczycy wrócili do swoich krajów. Na paryskich ulicach zagościła codzienność. Co pozostanie w pamięci z tych 11 dni zmagań?
WIĘCEJ..
Plakat z hasłem ZAPISZ SIĘ NA TENIS. Poniżej komiksowy rysunek tenisisty, który serwuje piłkę. Na dole logotypy Fundacji oraz PFRON
Graj w tenisa na piątkę
Nie widzisz przeszkód, by trenować tenis ziemny? To łap rakietę, wskakuj w dresy i sprawdź, czy Cię nie ma na kortach. Ale najpierw wypełnij formularz. Bo właśnie ruszyła rekrutacja do Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której możesz pobierać bezpłatne lekcje tenisa. W piątej edycji projektu nauczymy Cię na piątkę, z plusem. Chętnych jest bardzo dużo, więc nie zwlekaj z zapisem.
WIĘCEJ..
Sport w laboratorium
Bioniczne i mioelektryczne protezy, nanowłókna, kombinezony techniczne. To właśnie takie osiągnięcia inżynierów są najbardziej oczywistym skojarzeniem ze sposobem, w jaki nauka wpływa na rozwój sportu i aktywność fizyczną osób z niepełnosprawnością. Technologia zmieniła poziom sportowej rywalizacji. Lekkie i wytrzymałe wózki skonstruowane pod specyfikę konkretnej dyscypliny wyśrubowały wyniki sportowe, wpłynęły na rozwój dyscyplin uprawianych na siedząco (np. narciarstwo na monoski), a jednocześnie poprawiły jakość wózków aktywnych i rozwój sportu powszechnego.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy