Sport i rekreacja
2024-05-06

Mistrzostwa Europy osób niewidomych i słabowidzących w kręgle klasyczne

IBSA (International Blind Sports Federation) to Międzynarodowa organizacja zrzeszającą sportowców z wadami wzroku. W Polsce za organizację zawodów rangi mistrzowskiej odpowiada Sekcja Niepełnosprawnych Niewidomych i Słabowidzących przy Polskim Związku Kręglarskim.

Polska zgromadzi najlepszych zawodników

Po 10 latach od ostatniego dużego turnieju i po raz czwarty w historii Polska zgromadzi najlepszych zawodników do walki o tytuł mistrza Europy. W tegorocznej edycji, na kręgielni Klubu Kręglarskiego Wrzos w Sierakowie wystartuje 84. reprezentantów z Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii.

Osoby z dysfunkcją narządu wzroku rywalizują w trzech kategoriach, w zależności od stopnia niewidzenia (B1, B2, B3).

Medale europejskiego czempionatu rozdane będą w następujących konkurencjach:

  • Single 14 – 15 maj
  • Drużynowo 14 maj
  • Mixty 16 maj
  • Kombinacja finały 17 maj

Zawody indywidualne

Zarówno kobiety i mężczyźni na początek rozgrywają 4 gry po 30 rzutów (łącznie 120 rzutów) i walczą o awans do finału (zgodnie z tabelą finalistów zapisaną w regulaminie IBSA).

W finale zawodniczki i zawodnicy znów oddają 120 rzutów, których wynik wyłoni Mistrza Europy w singlach. Natomiast łączny wynik 240 rzutów wskaże zwycięzcę w kombinacji.

Mixty

Mixty z kolei składają się z zawodniczki i zawodnika w poszczególnych kategoriach.

W trakcie rywalizacji odbywają się dwa sety, w których oboje oddają po 10 rzutów – walka trwa do dwóch zwycięstw. W przypadku remisu oddawane są „rzuty zwycięstwa”.

Drużyny składają się w przypadku pań z trzech zawodniczek (B1, B2 i B3), natomiast w przypadku panów z sześciu zawodników (2xB1, 2xB2 i 2xB3). Do wyniku łącznego drużyny liczone są starty indywidualne graczy.


Działalność organizatora turniejów kręglarskich ma nie tylko charakter sportowy, ale również społeczny i edukacyjny, wspierając osoby z dysfunkcją narządu wzroku w ich życiu codziennym oraz promując równouprawnienie i aktywizację w społeczeństwie.

Osobo do kontaktu – Joanna Staliś, tel. 600 523 621.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Otwarcie igrzysk
Paryż 2024. To zapamiętamy
Oznaczenia, paralimpijskie wskazówki znikają powoli z ulic Paryża. Paralimpijczycy wrócili do swoich krajów. Na paryskich ulicach zagościła codzienność. Co pozostanie w pamięci z tych 11 dni zmagań?
WIĘCEJ..
Plakat z hasłem ZAPISZ SIĘ NA TENIS. Poniżej komiksowy rysunek tenisisty, który serwuje piłkę. Na dole logotypy Fundacji oraz PFRON
Graj w tenisa na piątkę
Nie widzisz przeszkód, by trenować tenis ziemny? To łap rakietę, wskakuj w dresy i sprawdź, czy Cię nie ma na kortach. Ale najpierw wypełnij formularz. Bo właśnie ruszyła rekrutacja do Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której możesz pobierać bezpłatne lekcje tenisa. W piątej edycji projektu nauczymy Cię na piątkę, z plusem. Chętnych jest bardzo dużo, więc nie zwlekaj z zapisem.
WIĘCEJ..
Sport w laboratorium
Bioniczne i mioelektryczne protezy, nanowłókna, kombinezony techniczne. To właśnie takie osiągnięcia inżynierów są najbardziej oczywistym skojarzeniem ze sposobem, w jaki nauka wpływa na rozwój sportu i aktywność fizyczną osób z niepełnosprawnością. Technologia zmieniła poziom sportowej rywalizacji. Lekkie i wytrzymałe wózki skonstruowane pod specyfikę konkretnej dyscypliny wyśrubowały wyniki sportowe, wpłynęły na rozwój dyscyplin uprawianych na siedząco (np. narciarstwo na monoski), a jednocześnie poprawiły jakość wózków aktywnych i rozwój sportu powszechnego.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy