Sport i rekreacja
2024-09-02

Lech Stoltman zdobywa 800. medal

Lech Stoltman zdobył swój trzeci i przy okazji 800. medal w historii startów Polaków w letnich i zimowych igrzyskach paralimpijskich. Z wynikiem 11,90 m zajął na igrzyskach paralimpijskich w Paryżu trzecie miejsce w konkursie pchnięcia kulą (F55). Tak samo, jak w Rio i Tokio.

- Lubię brąz. To mój trzeci taki medal. Lepszy brąz niż brak medalu – mówił z uśmiechem. – Zwłaszcza że byłem lepszy od Irańczyka o 2 cm.

Najlepszą odległość Polak uzyskał w drugiej próbie. Długo musiał jednak potem oglądać występy rywali i czekać na ich pchnięcia. A ich rezultaty były naprawdę blisko. Wspomniany Irańczyk Zafar Zaker pchnął 11,88 m, a zawsze groźny Brazylijczyk Wallace Santos, mistrz z Tokio – 11,68 m.

- Chyba nigdy mi tak serce nie biło. Patrzyłem na każdego zawodnika i bałem się, że mnie przerzuci – przyznał Stoltman.

Najtrudniejszy konkurs

Ten konkurs nie był też najłatwiejszy z innego względu.

- To był chyba najtrudniejszy konkurs, w jakim startowałem. Zimno wchodziło mi przez nogi, nie było ich jak dogrzać. Pomogło mi to, że rzucałem na początku i nie przemarzłem kompletnie – mówił Lech Stoltman po konkursie na Stade de France.

Wygrał wynikiem 12,40 m Bułgar Rużdi Rużdi, drugie miejsce zajął Serb Nebojša Durić, który w najlepszej próbie pchnął kulę na odległość 11,98 m. Ósmy, z wynikiem 11,18 m, był Damian Ligęza.

Stoltman deklaruje, że choć ma już trzy medale, nie zamierza kończyć kariery.

- Chciałbym wystartować w Los Angeles. Zobaczę, co będzie, nie wybiegam jeszcze tak daleko. Na pewno rozpocznę przygotowania do Los Angeles, a czy jeszcze będę w stanie utrzymać tak wysoki poziom? Zobaczymy – stwierdził.

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Otwarcie igrzysk
Paryż 2024. To zapamiętamy
Oznaczenia, paralimpijskie wskazówki znikają powoli z ulic Paryża. Paralimpijczycy wrócili do swoich krajów. Na paryskich ulicach zagościła codzienność. Co pozostanie w pamięci z tych 11 dni zmagań?
WIĘCEJ..
Sport w laboratorium
Bioniczne i mioelektryczne protezy, nanowłókna, kombinezony techniczne. To właśnie takie osiągnięcia inżynierów są najbardziej oczywistym skojarzeniem ze sposobem, w jaki nauka wpływa na rozwój sportu i aktywność fizyczną osób z niepełnosprawnością. Technologia zmieniła poziom sportowej rywalizacji. Lekkie i wytrzymałe wózki skonstruowane pod specyfikę konkretnej dyscypliny wyśrubowały wyniki sportowe, wpłynęły na rozwój dyscyplin uprawianych na siedząco (np. narciarstwo na monoski), a jednocześnie poprawiły jakość wózków aktywnych i rozwój sportu powszechnego.
WIĘCEJ..
Plakat z hasłem ZAPISZ SIĘ NA TENIS. Poniżej komiksowy rysunek tenisisty, który serwuje piłkę. Na dole logotypy Fundacji oraz PFRON
Graj w tenisa na piątkę
Nie widzisz przeszkód, by trenować tenis ziemny? To łap rakietę, wskakuj w dresy i sprawdź, czy Cię nie ma na kortach. Ale najpierw wypełnij formularz. Bo właśnie ruszyła rekrutacja do Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której możesz pobierać bezpłatne lekcje tenisa. W piątej edycji projektu nauczymy Cię na piątkę, z plusem. Chętnych jest bardzo dużo, więc nie zwlekaj z zapisem.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy