Sport i rekreacja
2024-09-03

Cztery dyscypliny triathlonu

Grafika składa się z dwóch zdjęć. Na jednym jest zawodniczka Marta Dzieciątkowska a na drugim zawodnik Łukasz Wietecki ze swom przewodnikiem Jackiem Krawczykiem.

Chociaż trathloniści mają do pokonania odcinek pływacki, kolarski i biegowy, dla Łukasza Wieteckiego równie ważnym etapem okazała się strefa zmian.

- Zawsze powtarzam, że strefa zmian to nasza czwarta dyscyplina. Tym razem trochę nam w niej nie poszło- mówił Jacek Krawczyk, pilot Łukasza. To właśnie w strefie zmian zostali ukarani 10 sekundami doliczonymi do końcowego czasu.

- Nigdy wcześniej nic takiego mi się nie przytrafiło. Z tych emocji na drugiej strefie zmian kasku nie odłożyłem do pudła. Nie wiem, jak to się stało. To chyba wina stresu i debiutu na zawodach tej rangi – wyjaśniał Łukasz Wietecki.

Ach ta Sekwana!

Zawodnicy trenowali razem od roku i są zadowoleni z szóstego miejsca w finale paralimpiady. Etap pływacki został rozegrany w Sekwanie. Jej czystość dwukrotnie stawała pod znakiem zapytania. Najpierw zawody zostały skrócone do jednego dnia, a następnie przełożone o jeden dzień. Informacja o nowym terminie przyszła późnym wieczorem.

- Ciężko było się wcześniej położyć spać, bo czekaliśmy na 22:30 i komunikat, czy startujemy, czy nie. Te zmiany niezbyt dobrze na nas wpływały. Dwa dni temu nie mogłem spać, bo myślałem, że zawody będą 1 września. Następnej nocy starałem się już nie myśleć o niczym i zasnąć. Dzisiaj znowu mam wielkie emocje i myślenie o tym dniu nie da mi zasnąć- mówił Łukasz Wietecki.

Odwołanie pierwotnego terminu startu miało również wpływ na Martę Dzieciątkowską.

Powrót do sportu po wypadku

- Dobrze, że do Paryża przyjechali moi bliscy, bo nie ukrywam, że gdy rywalizacja została odwołana, nie wiedziałam, co ze sobą zrobić tamtego dnia- powiedziała Marta Dzieciątkowska. Triathlon uprawiała jeszcze jako zawodniczka pełnosprawna. W 2016 r. po wypadku samochodowym, w którym złamała kręgosłup, wróciła do tej dyscypliny za namową taty. Linię mety przekroczyła na 7 miejscu.

- Było wspaniale, mimo trudnej trasy kolarskiej. To był mój debiut i jestem zadowolona z wyniku- potwierdziła Marta.

Tabele, gwiazdy, medale

Na 9 miejscu przybiegła Monika Belczewska. Rywalizację pań w kategorii S5 wygrała mistrzyni paralimpijska z Rio Amerykanka Grace Norman. Kategorię Łukasza Wieteckiego wygrał mistrz świata Dave Ellis. Brytyjczyk znany jest kibicom w Polsce. W 2022 r. sięgnął po tytuł mistrza Europy na zawodach w Olsztynie.

Na bulwarach Sekwany od wczesnych godzin porannych niósł się doping kibiców. Szczególnie głośno zagrzewali do walki reprezentantów Francji. Entuzjastycznie przywitali na mecie Alexisa Hanquinquanta. 38-latek to mistrz paralimpijski z Tokio i aktualny mistrz świata.

Także wielka gwiazda paratriathlonu Jetze Platz miał na trybunach mocne wsparcie. Holender wygrał w swojej kategorii po raz trzeci z rzędu. Tego zawodnika zobaczymy także na trasie kolarskiej oraz podczas maratonu, w którym zmierzy się z dominatorem dyscypliny Marcelem Hugiem.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Plakat z hasłem ZAPISZ SIĘ NA TENIS. Poniżej komiksowy rysunek tenisisty, który serwuje piłkę. Na dole logotypy Fundacji oraz PFRON
Graj w tenisa na piątkę
Nie widzisz przeszkód, by trenować tenis ziemny? To łap rakietę, wskakuj w dresy i sprawdź, czy Cię nie ma na kortach. Ale najpierw wypełnij formularz. Bo właśnie ruszyła rekrutacja do Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której możesz pobierać bezpłatne lekcje tenisa. W piątej edycji projektu nauczymy Cię na piątkę, z plusem. Chętnych jest bardzo dużo, więc nie zwlekaj z zapisem.
WIĘCEJ..
Otwarcie igrzysk
Paryż 2024. To zapamiętamy
Oznaczenia, paralimpijskie wskazówki znikają powoli z ulic Paryża. Paralimpijczycy wrócili do swoich krajów. Na paryskich ulicach zagościła codzienność. Co pozostanie w pamięci z tych 11 dni zmagań?
WIĘCEJ..
Sport w laboratorium
Bioniczne i mioelektryczne protezy, nanowłókna, kombinezony techniczne. To właśnie takie osiągnięcia inżynierów są najbardziej oczywistym skojarzeniem ze sposobem, w jaki nauka wpływa na rozwój sportu i aktywność fizyczną osób z niepełnosprawnością. Technologia zmieniła poziom sportowej rywalizacji. Lekkie i wytrzymałe wózki skonstruowane pod specyfikę konkretnej dyscypliny wyśrubowały wyniki sportowe, wpłynęły na rozwój dyscyplin uprawianych na siedząco (np. narciarstwo na monoski), a jednocześnie poprawiły jakość wózków aktywnych i rozwój sportu powszechnego.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy