Rynek pracy
2024-03-08

Pilotaż rehabilitacji kompleksowej PFRON zakończony. Ponad połowa uczestników podjęła pracę!

4 zdjęcia przedstawiające: budynek ośrodka wypoczynkowego, basen, salon oraz zejście nad wodę

W grudniu 2023 roku zakończono realizację pilotażowego projektu rehabilitacji kompleksowej. W ramach projektu opracowano model rehabilitacji kompleksowej, nowatorskie rozwiązanie na polskim rynku, wspierające osoby z niepełnosprawnościami w powrocie do funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym.

Na kompleksową rehabilitację składają się trzy elementy:

  • Moduł zawodowy, którego celem jest wejście lub powrót na otwarty rynek pracy.
  • Moduł medyczny, czyli wszelkie działania mające na celu usprawnienie i poprawę stanu zdrowia poprzez spektrum zabiegów.
  • Moduł psychospołeczny, którego celem jest wzmocnienie kompetencji społecznych i psychologicznych uczestników i ich rodzin.

Po opracowaniu model poddano pilotażowemu testowaniu w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej w Nałęczowie, Wągrowcu, Grębiszewie i w Ustroniu.

W 2023 roku program wzbogacono Program Kompleksowej Rehabilitacji o działania skierowane konkretnie osób z doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego. Stworzono też specjalny ośrodek dedykowany osobom z doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego  w Puszczykowie.

Kto skorzystał?

Z rehabilitacji kompleksowej skorzystało w sumie 615 osób, w tym 88 osób ze specjalistycznej rehabilitacji dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

 Po wzięciu udziału w projekcie, tj. w okresie 3 miesięcy od zakończenia kompleksowej rehabilitacji, 39procent uczestników podjęło pracę.  Dla większości (91procent osób pracujących po opuszczeniu ośrodka) jest to praca w zupełnie nowym zakładzie pracy. Prawie wszystkie osoby (93 procent) pracujące po opuszczeniu ośrodka wykonują regularną pracę " u kogoś", tj. nie we własnej firmie.  W 80 procent przypadków, jest to praca na czas określony. Jeden na dziesięć razy jest to umowa o pracę na czas nieokreślony. U 66 procent uczestników pracujących po opuszczeniu ośrodka praca odbywa się w wymiarze odpowiadającym całemu etatowi. Większość osób nie pracujących na cały etat chciałoby pracować więcej.

Wśród uczestników, którzy po opuszczeniu ośrodka pracują, 70 procent uważa, że bez udziału w projekcie nie miałaby pracy. 75 procent pracujących po ukończeniu projektu uczestników uważa, że udział w rehabilitacji końcowej pomógł im podjąć pracę zarobkową.

Praca jest, ale zarobki niskie

 Dla zdecydowanej większości uczestników podejmujących pracę po opuszczeniu ośrodka jest ona przynajmniej częściowo zgodna z kwalifikacjami nabytymi w toku kompleksowej rehabilitacji. Przeciwnego zdania jest około 25procent uczestników pracujących. W większości przypadków wynagrodzenia z tytułu realizowanej pracy są relatywnie niskie - do 3 tys. zł netto.   Wraz z czasem upływającym od opuszczenia ośrodka coraz więcej osób znajduje zatrudnienie. Po upływie 3 miesięcy od ukończenia projektu (a przed upływem 6 miesięcy) pracę posiadało 39 procent uczestników, 6 miesięcy od ukończenia projektu było to już 49 procent uczestników. Rok po zakończeniu projektu zatrudnienie deklarowało 52procent uczestników, a dwa lata po pracę posiadało 69 procent uczestników. Wraz z upływem czasu od zakończenia kompleksowej rehabilitacji rośnie udział osób, które zmieniły pracę, co świadczy o mobilności uczestników.

Projekt finansowany był z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa.

Więcej informacji na stronie PFRON

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
kobiety szyją na wielkiej hali
Koniec roku z umiarkowanym optymizmem w polskich firmach: 47 proc. planuje podwyżki, 28 proc. chce otworzyć nowe rekrutacje
Końcówka roku na polskim rynku pracy przynosi niejednoznaczne sygnały. W pierwszej połowie 2025 roku 47 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzeń, co stanowi wyraźny spadek w porównaniu do rekordowych 60 proc. z analogicznego okresu poprzedniego roku. Z drugiej strony, zauważalny jest niewielki, lecz pozytywny wzrost w planach zatrudnienia – odsetek firm przewidujących nowe rekrutacje wzrósł rok do roku z 26 proc. do 28 proc. Dla zmian w płacach wyraźnym czynnikiem wpływającym na decyzje firm pozostaje podniesienie płacy minimalnej, choć w porównaniu do poprzedniego roku, firmy rzadziej motywują podwyżki wyłącznie tym czynnikiem – takie wnioski przynosi 50. edycja badania Plany Pracodawców przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z GfK.
WIĘCEJ..
Sprawnie w marzenia o karierze - warsztaty zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnościami zmieniają ich perspektywy
W Polsce młode osoby z niepełnosprawnościami wciąż napotykają na poważne bariery utrudniające wejście na rynek pracy. Brak dostępu do praktycznego doświadczenia zawodowego oraz niska świadomość społeczna na temat ich potencjału prowadzą do marginalizacji. Według najnowszych danych, w II kwartale 2024 roku współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym wyniósł 34,8 proc. Dobrze obrazuje to wyzwania, jakie wciąż stoją przed integracją tej grupy na rynku pracy.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe
Warszawa: Projekt „Równe szanse na rynku pracy”
Warszawa rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest wzmacnianie równych szans na rynku pracy i wsparcie osób, które doświadczają trudności w kontynuacji swojej ścieżki zawodowej. Program jest stworzony we współpracy z Urzędem Pracy i partnerami biznesowymi, tym razem skierowany do osób w wieku 50+.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy