Rynek pracy
2025-03-14

Biznes otwarty na nowe możliwości. Ile kosztuje Twoją firmę brak zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami?

Trzy osoby siedzą trzymając w dłoniach svoej cv. Nie widać ich twarzy. Na zdjęciu jest napisane Verbeo: portal pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Rynek pracy jest dla wszystkich.

Ponad 7,5 miliarda złotych – tyle w 2024 r. firmy wpłaciły do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z powodu niespełnienia wymogu zatrudniania pracowników z orzeczeniem. Każdy pracodawca, który nie osiągnie wskaźnika 6% zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnością, musi uiszczać comiesięczne opłaty – ponad 3 tysiące złotych za każdy brakujący etat.

To ogromne obciążenie finansowe, którego można uniknąć - wystarczy stworzyć stanowiska pracy dostosowane do potrzeb osób z orzeczeniem. Co więcej, koszty zatrudnienia mogą okazać się znacznie niższe niż obowiązkowe wpłaty, a firma może zyskać zaangażowanego i lojalnego pracownika.

Pracownik z orzeczeniem – korzyść dla firmy

Zostawmy na boku piękne słowa i ideały. Pora na konkrety, które z pewnością wielu pracodawców interesują bardziej.

Niższe koszty zatrudnienia – Pracodawcy mogą uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z orzeczeniem oraz refundację kosztów dostosowania stanowiska pracy i kosztów szkoleń.

Wyższa retencja pracowników – Niektóre osoby z niepełnosprawnościami wykazują wręcz większą motywację do pracy niż pełnosprawni specjaliści. Trudniejsza ścieżka do zdobycia wykształcenia i kompetencji zawodowych oraz niedostateczna ilość dostosowanych ofert pracy sprawiają, że taki kandydat ceni pracodawcę, który jest otwarty na zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością.  W czasach, gdy rotacja w firmach generuje ogromne koszty, to duża przewaga konkurencyjna.

Lepszy wizerunek marki – Zaangażowanie i działania na rzecz wartości społecznych zawsze spotykają się z aprobatą, a tak uzyskana sympatia łatwo rozszerza się na całą firmę i jej produkty. W efekcie klienci chętniej kupują towary i usługi od firm, z których polityką się utożsamiają.

Większa efektywność i motywacja w zespole – Obecność osób z niepełnosprawnościami w zespole wymaga od innych pracowników większej otwartości i tolerancji. Wzrost empatii sprzyja poprawie komunikacji wewnętrznej – uczy jasnego formułowania potrzeb i oczekiwań, wyrozumiałości wobec odmiennych perspektyw i pomysłów. W efekcie różnorodność poprawia komunikację i atmosferę w zespole. Pracownik z niepełnosprawnością i jego niestandardowe podejście do wykonywania obowiązków może zaowocować również usprawnieniem istniejących procesów biznesowych.

Ale jest coś jeszcze!

Czym różni się – w porównaniu z osobą pełnosprawną – zakres obowiązków i jakość ich wykonywania przez osobę na wózku zatrudnioną przy pracy biurowej? Bardzo często niczym!

I tak samo może być w przypadku ludzi dotkniętych dysfunkcją wzroku, słuchu czy innym rodzajem niepełnosprawności. Jasne, że każda z takich osób mierzy się na co dzień z różnymi ograniczeniami, ale skoro chce pracować - najwidoczniej potrafi te ograniczenia przezwyciężać.

Niepełnosprawność dotyka obecnie ponad 5 mln. Polaków. Czasami, mijając kogoś na ulicy czy rozmawiając ze współpracownikiem, możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest to osoba z niepełnosprawnością. Czytelników naszego portalu nie dziwi, że ludzie z widoczną niepełnosprawnością, którzy na co dzień mierzą się z licznymi ograniczeniami, również chcą normalnie żyć, rozwijać się i pracować. Często z pomocą przychodzi im technologia, która ułatwia komunikację, korzystanie z komputera czy smartfona, poruszanie się i oczywiście pracę.

Pokonywanie barier

„Ale są przecież bariery nie do pokonania” - mógłby ktoś powiedzieć. Warto zauważyć jednak, że z roku na rok świat staje się dla osób z niepełnosprawnościami coraz bardziej dostępny. Dostępne może być również środowisko pracy, a PFRON refunduje przedsiębiorcom koszty poniesione na odpowiednie dostosowanie miejsc pracy: zarówno konkretnych stanowisk, jak i budynku firmy. Dziś technologia umożliwia wydajną pracę bez barier – zarówno w biurze, jak i zdalnie.

Gdzie szukać kandydatów?

Portal Werbeo to miejsce, które łączy pracodawców i zweryfikowanych kandydatów z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Partnerami Werbeo są firmy z całej Polski, reprezentujące rozmaite branże. Jedni są z nami od lat, inni dołączyli niedawno. Wspólne jest im przekonanie, że zatrudniając osoby z orzeczeniem, mogą nie tylko zyskać świetnych pracowników, ale także inne korzyści: finansowe, wizerunkowe, związane z motywacją, poprawą komunikacji w zespołach i wiele innych.

Werbeo to nie tylko rekrutacja – pomagamy w formalnościach, doradzamy w zakresie organizacji pracy i ułatwiamy dostosowanie środowiska do nowych pracowników zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Czas na działanie!

Podejmij świadomą decyzję i skorzystaj z dostępnych możliwości!

Zatrudnienie pracownika z orzeczeniem to inwestycja w rozwój firmy i budowanie silnego, zróżnicowanego zespołu. Jest to również doskonałe rozwiązanie problemów z brakami personalnymi, które dotykają dzisiaj wielu branż.

Odwiedź www.werbeo.pl i znajdź idealnego kandydata do swojego zespołu!

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
zdjęcie poglądowe
Warszawa: Projekt „Równe szanse na rynku pracy”
Warszawa rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest wzmacnianie równych szans na rynku pracy i wsparcie osób, które doświadczają trudności w kontynuacji swojej ścieżki zawodowej. Program jest stworzony we współpracy z Urzędem Pracy i partnerami biznesowymi, tym razem skierowany do osób w wieku 50+.
WIĘCEJ..
kobiety szyją na wielkiej hali
Koniec roku z umiarkowanym optymizmem w polskich firmach: 47 proc. planuje podwyżki, 28 proc. chce otworzyć nowe rekrutacje
Końcówka roku na polskim rynku pracy przynosi niejednoznaczne sygnały. W pierwszej połowie 2025 roku 47 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzeń, co stanowi wyraźny spadek w porównaniu do rekordowych 60 proc. z analogicznego okresu poprzedniego roku. Z drugiej strony, zauważalny jest niewielki, lecz pozytywny wzrost w planach zatrudnienia – odsetek firm przewidujących nowe rekrutacje wzrósł rok do roku z 26 proc. do 28 proc. Dla zmian w płacach wyraźnym czynnikiem wpływającym na decyzje firm pozostaje podniesienie płacy minimalnej, choć w porównaniu do poprzedniego roku, firmy rzadziej motywują podwyżki wyłącznie tym czynnikiem – takie wnioski przynosi 50. edycja badania Plany Pracodawców przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z GfK.
WIĘCEJ..
Sprawnie w marzenia o karierze - warsztaty zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnościami zmieniają ich perspektywy
W Polsce młode osoby z niepełnosprawnościami wciąż napotykają na poważne bariery utrudniające wejście na rynek pracy. Brak dostępu do praktycznego doświadczenia zawodowego oraz niska świadomość społeczna na temat ich potencjału prowadzą do marginalizacji. Według najnowszych danych, w II kwartale 2024 roku współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym wyniósł 34,8 proc. Dobrze obrazuje to wyzwania, jakie wciąż stoją przed integracją tej grupy na rynku pracy.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy