Prawo i orzecznictwo
2025-02-28

Rzeczniczka Praw Dziecka: Orzeczenia czasowe w odniesieniu do dzieci nieuleczalnie chorych muszą być zaniechane

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Kobieta ma długie blond włosy i obciętą prosto grzywkę. Ma na sobie ciemną sukienkę. Pozuje na tle dwóch flag unii europejskiej i jednej polskiej.

– Mając na uwadze postulaty rodziców dzieci nieuleczalnie chorych, którzy zmuszani są do corocznego stawiennictwa przed komisje ds. orzecznictwa z dzieckiem, którego stan się nie poprawia działania mające na celu zaniechania tej praktyki podjęte powinny zostać natychmiast – napisała w piśmie do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych  Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.

Monika Horna-Cieślak w piśmie z 27 lutego spytała wiceministra Łukasza Krasonia, czy zostało stworzone, zgodnie z zapowiedzią, narzędzie wskazujący minimalny okres, na jaki powinno zostać wydane orzeczenie w przypadku dzieci chorujących na choroby rzadkie i genetyczne a także na jakim etapie są prace analityczne w obszarze orzekania o niepełnosprawności w odniesieniu do tej grupy dzieci.

Wbrew interesowi dziecka

Zdaniem Rzeczniczki orzeczenia czasowe w odniesieniu do małoletnich nieuleczalnie chorych łamią  koncepcję „najlepiej pojętego interesu dziecka”

To nie pierwszy apel w tej sprawie Rzeczniczki Praw Dziecka do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. W piśmie z 7 października Monika Horna-Cieślak podkreślała sytuację dzieci nieuleczalnie chorych oraz absurdalnie krótkie okresy, na jakie wydawane są w tych przypadkach orzeczenia o niepełnosprawności.

Więcej informacji na stronie Biura Rzeczniczki.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Co przysługuje osobom niewidomym i słabowidzącym?
W obowiązującym w Polsce systemie ulgi i uprawnienia przysługujące osobom z niepełnosprawnością zależą przede wszystkim od jej stopnia.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
Osoby z diagnozami genetycznych chorób rzadkich oraz z Zespołem Downa nie będą musiały co kilka lat potwierdzać orzeczenia o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy