Prawo i orzecznictwo
2025-04-11

Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie

Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.

Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.

- Mam już 64 lata. Nie mogę dłużej czekać. Boję się, że nie zdążę zabezpieczyć swojego 34-letniego syna – mówiła posiedzenia Janina Kaczmar, prezeska Fundacji „Pomóż mi żyć” i założycielka Pomorskiej Farmy Życia podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami dotyczącego mieszkalnictwa.

Alternatywa dla DPS

Problem jest ogromny . Choć istnieją rozwiązania takie jak m.in. wspomagane wspólnoty mieszkaniowe, a wiele organizacji prowadzonych głównie przez rodziców osób z niepełnosprawnością, to dalej jedynym rozwiązaniem często pozostaje DPS.

– Nasze dorosłe już dzieci nie są w stanie funkcjonować w instytucjach, które teraz oferuje im państwo. Wciąż to przede wszystkim duże domy pomocy społecznej, pozbawione indywidualnego wsparcia i prywatnej przestrzeni – zwracała uwagę w 2023 roku podczas spotkania dotyczącego mieszkalnictwa Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym. – W takich miejscach tracą wszelkie nabyte wcześniej umiejętności, a ich stan się pogarsza. Przez to trafiają do szpitali psychiatrycznych, gdzie całymi miesiącami krępowane są pasami bezpieczeństwa. Nie możemy zgodzić się na taką przyszłość dla naszych dzieci – podkreśliła.

Dlatego tak ważne jest, by dla osób z różnymi niepełnosprawnościami powstawały alternatywne rozwiązania w formie małych, kameralnych zespołów mieszkaniowych.

Inicjatywa społeczników

Dlatego też grupa społeczników związanych z inicjatywą Nasz Rzecznik, rozpoczęła działania na rzecz wprowadzenia w życie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym.

- Naszym celem jest wypracowanie społecznej propozycji jednolitego uregulowania różnego typu rozwiązań mieszkaniowych z usługami wspierającymi. Plan prac obejmuje cztery etapy, które zakończą się w czerwcu 2025 r. przedstawieniem propozycji całościowych regulacji i poddaniem ich pod publiczną dyskusję. Dwudniowa debata diagnostyczna w gronie praktyków była pierwszym, kluczowym elementem tej inicjatywy. Obecnie trwa opracowanie wyników dyskusji w grupach oraz opracowywanie pogłębionej diagnozy  - czytamy na stronie mieszkalnictwowspomagane.pl.

Jednym z elementów tych działań jest ankieta dotycząca potrzeb osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.  Posłuży ona do opracowania przez zespół powołany przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik” założeń społecznego projektu ustawy dotyczącej mieszkalnictwa ze wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami.  


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Zdjęcie z protestu. Transparent z napisem: Polski Język Migowym językiem urzędowym
Protest Głuchych w Warszawie: za 215 zł nie da się żyć
W piątek (04.04.) ulicami Warszawy przeszedł Protest Głuchych. Zebrali się na nim Głusi z całej Polski i wspólnie bili w bębny, krzyczeli, dęli w gwizdki, a nawet uderzali łyżkami w garnki. „Nie damy się uciszyć” – migali.  Ostatni tego typu protest odbył się w Polsce w 2013 roku, czyli aż 12 lat temu.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy