Kultura
2024-09-05

Sztuka ważniejsza niż niepełnosprawność. Poznaj twórczość artystów malujących ustami i nogami

Dziś, 5 września, obchodzimy Światowy Dzień Artystów Malujących Ustami i Nogami. Od lat Integracja angażuje się w jego obchody i promuje twórczość artystów z niepełnosprawność zrzeszonych wokół Wydawnictwa AMUN.

„Artysta nie maluje tylko za pomocą rąk, ale swoim sercem” – to słowa Arnulfa Stegmanna, założyciela Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. To właśnie przypadająca 5 września rocznica jego śmierci jest obchodzona jako święto artystów trzymających pędzel lub kredkę w ustach i palcach stóp.

Stanisław Kmiecik wraz ze swoją uczennicą

Artyści bez barier

- Szczerze mówiąc, w nosie mam tę swoją niepełnosprawność. Nie mam na nią czasu. Są ważniejsze rzeczy do zrobienia – to z kolei słowa Stanisława Kmiecika, uznanego malarza, członka AMUN i Człowieka bez barier 2020! On i inni artyści malujący ustami i nogami są stale obecni w mediach i na wydarzeniach organizowanych i współorganizowanych przez Integrację, której założyciel Piotr Pawłowski również malował ustami i był członkiem AMUN, a jego obrazu można podziwiać m.in. w siedzibie Integracji.

wspólne zdjęcie malarzy: Piotr Pawłowski, Mariusz Mączka, wyżej stoją Bartosz Ostałowski i Krzysztof Kosowski

Piotr Pawłowski w towarzystwie artystów z AMUN

Obecnie w AMUN zrzeszonych jest 26 artystów, wśród których oprócz Stanisława Kmiecika można wymienić m.in. Bartosza Ostałowskiego, wyróżnionego w konkursie „Człowiek bez barier” w 2022 roku, Miłosza Bronisza, który w tym samym konkursie zdobył tytuł „Osobowość Internetowa”. Więcej o artystach związanych z AMUN można przeczytać w tekście „Dla siebie i potomności” Katarzyny Warachim.

Promocja twórczości

Integracja od lat promuje też twórczość artystów z niepełnosprawnością, zaprasza ich na swoje wydarzenia, a także organizuje i współorganizuje wystawy obrazów członków AMUN, na przykład na Lotnisku Chopina w Warszawie w 2018 roku i w 2022 i 2023 roku w Klubokawiarni Międzypokoleniowa.

Wystawa na lotnisku Chopina w 2018 roku.

Relację z wernisażu wystawy z 2023 roku można obejrzeć na naszym kanale na YouTube:

W ramach współpracy Integracji ze środowiskiem artystów malujących ustami i nogami planowanych jest jeszcze wiele inicjatyw, o których będzie można przczytać na naszym portalu.


Jeśli sama/sam zaczynasz swoją przygodę z malowaniem ustami lub stopami, zachęcamy do kontaktu z wydawnictwem AMUN.

ul. Waryńskiego 21
47-400 Racibórz

tel. +48 32-414-90-11
fax. +48 32-414-90-10

email: office@amun.com.pl

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Mosty współpracy - wydarzenie integracyjne w Nysie
W najbliższą sobotę, 5 października, Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Nysie stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, które zgromadzi kilkaset osób, w tym co najmniej 100 osób z niepełnosprawnościami. Start o godzinie 14:30. Organizatorzy zadbali o różnorodny program, który łączy sztukę, edukację i integrację – wszystko z myślą o wsparciu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
WIĘCEJ..
Na scenie dzieci, ubrane na kolorowo, w trakcie wykonywania sztuki, ich twarz akrywają kartony wyciete w kształt buzi
III Wawerski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Już trzeci raz odbył się Wawerski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami na terenie WCK w Międzylesiu. Święto ustanowione przez ONZ tym razem obchodziliśmy 23 listopada. Współorganizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Chata z pomysłami”, Fundacja L’Arche Warszawa, Ośrodek Pomocy Społecznej w Wawrze, Urząd Dzielnicy Wawer i Wawerskie Centrum Kultury.
WIĘCEJ..
Platkat CBB
To już ostatnie dni na zgłoszenie się do konkursu Człowiek bez barier 2024!
Jeszcze tylko do 20 września czekamy na zgłoszenia Kandydatów i Kandydatek do konkursu Człowiek bez barier. To konkurs, w którym od 22 lat nagradzamy wyjątkowe osoby z niepełnosprawnością, które są wzorem i inspiracją dla innych.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy