Kultura
2025-04-23

Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma

Widok z góry na budynek Eko Farmy.

Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.

Fundacja prowadzi już m.in. kawiarnię tomy, w której pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Kolejnym jej działaniem jest Eko Farma, czyli miejsce, gdzie będą one mogły nabyć umiejętności potrzebne w codziennym życiu.

Efekt wieloletnich doświadczeń

Jak informuje Tomasz Pisarzewski, dyrektor komunikacji i relacji zewnętrznych w Fundacji Leny Grochowskiej, Eko Farma w Wólce Konopnej to wyjątkowe społeczne gospodarstwo stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. Połączenie funkcji mieszkaniowej, zawodowej i edukacyjnej w jednym miejscu czyni ją unikalną nie tylko w skali regionu, ale i kraju.

- Nie chcieliśmy kopiować istniejących rozwiązań. Nasza farma to wynik wieloletniego doświadczenia Fundacji w pracy z osobami z niepełnosprawnościami i potrzeba stworzenia miejsca, które naprawdę odpowiada na ich potrzeby – podkreśla.

Eko Farmę tworzona jest z myślą o pełnoletnich osobach z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub umiarkowanym. Jej celem jest umożliwienie mieszkańcom możliwie samodzielnego życia – zarówno pod względem funkcjonowania w codziennym życiu, jak i aktywności zawodowej.

Kompleksowe wsparcie

- Chcemy, by Eko Farma była miejscem, gdzie nie tylko uczą się życia, ale także naprawdę je prowadzą – pracują, odpoczywają, tworzą relacje, budują wspólnotę. Projekt ma charakter długofalowy – przygotowuje uczestników do przyszłego, niezależnego życia lub długoterminowego zamieszkania w środowisku wspomaganym – objaśnia Tomasz Pisarzewski - Mieszkańcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie trenerów i asystentów, którzy pomagają im w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do codziennego życia. Wsparcie obejmuje m.in. naukę gospodarowania finansami, prowadzenia domu, planowania zakupów, przygotowywania posiłków, utrzymywania higieny, a także rozwiązywania konfliktów i utrzymywania więzi społecznych. Uczestnicy mają również możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego w gospodarstwie – przy uprawach, przetwórstwie płodów rolnych czy przy pielęgnacji zieleni – dodaje przedstawiciel Fundacji Leny Grochowskiej.

Malowniczo i ekologicznie

Eko Farma jest umiejscowiona w malowniczym rejonie pogranicza Lubelszczyzny i Mazowsza, w otoczeniu pól i lasów, które zapewniają ciszę i spokój.

Mieszkańcy będą mieszkać w pełni wyposażonych jednoosobowych pokojach z łazienką, będą mieli też wspólną przestrzeń do przygotowania posiłków i odpoczynku oraz dużą przestrzeń rekreacyjną na świeżym powietrzu.

Ekologiczne podejście twórców Eko Farmy jest widoczna zarówno w architekturze, jak i jej codziennym funkcjonowaniu. Budynek został wzniesiony w technologii drewnianego szkieletu, ma zielony dach, zbiorniki na deszczówkę, przydomową oczyszczalnię ścieków oraz pompę ciepła. Planujemy rozwijać te technologie, aby zapewnić jak największą samowystarczalność – zaznacza Tomasz Pisarzewski.

Projekt architektoniczny, inspirowany tradycyjnymi wiejskimi zabudowaniami, został zrealizowany w formie niedomkniętego pierścienia – nowoczesnej „stodoły” – co symbolizuje cyrkularność i zrównoważenie, charakterystyczne dla rolnictwa ekologicznego.

dwie osoby gotują.

Codzienność to też przygotowanie posiłków 

Rekrutacja wciąż trwa

Rekrutacja do mieszkań treningowych jest otwarta dla kandydatów z całej Polski. Adresatami są osoby, które chcą rozwinąć swoją samodzielność, zdobyć doświadczenie życiowe oraz podjąć pracę w przyjaznym, dostosowanym do ich potrzeb środowisku.

W dalszym ciągu można zgłosić się do udziału w programie mieszkań treningowych na Eko Farmie w Wólce Konopnej (20 km od Siedlec). W rekrutacji mogą wziąć udział pełnoletnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski.

Aby wziąć udział w rekrutacji, należy wypełnić kwestionariusz osobowy na stronie Fundacji Leny Grochowskiej.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
grafika na czarnym tle chłopiec z niebieskimi włosami na głowie wokół niego świetliki kolorowe wyciąga rękę do jednego z nich
„Terapia prowadzona na autystycznych podmiotach ma na celu ich wytresowanie”. Szokujące słowa pracownika Uniwersytetu Szczecińskiego
WIĘCEJ..
Zdjęcie z protestu. Transparent z napisem: Polski Język Migowym językiem urzędowym
Protest Głuchych w Warszawie: za 215 zł nie da się żyć
W piątek (04.04.) ulicami Warszawy przeszedł Protest Głuchych. Zebrali się na nim Głusi z całej Polski i wspólnie bili w bębny, krzyczeli, dęli w gwizdki, a nawet uderzali łyżkami w garnki. „Nie damy się uciszyć” – migali.  Ostatni tego typu protest odbył się w Polsce w 2013 roku, czyli aż 12 lat temu.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy