Kultura
2024-09-27

Brakarki - spektakl taneczny z udziałem osób niepełnosprawnych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Ręka wyciągnięta w błagalnym geście

„Brakarki” to spektakl taneczny z udziałem artystów z niepełnosprawnością ruchową oraz artystów pełnosprawnych. Tancerze podjęli temat walki o widzialność oraz poszukiwania zależności pomiędzy byciem niewidocznym i byciem hiperwidocznym dla społeczeństwa. Osią spektaklu jest poszukiwanie akceptacji poprzez odkrywanie swoich możliwości. Za pośrednictwem tańca artyści opowiedzą o akceptacji siebie, swojego ciała i drugiego człowieka. Artyści i twórcy w procesie budowania spektaklu inspirowali się wystawami znajdujących się w muzeum. Artystycznemu przetworzeniu ulegnie dźwięk i rytm pracy maszyn, właściwości tkaniny czy idea splotu.

Terminy:

  • 05.10. (sobota) godz. 17:00
  • 06.10. (niedziela) godz. 16:00
  • 09.10. (środa) godz. 16:00

Miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282, Łódź

Budynek D, poziom 0

Spektakl z udziałem artystów z niepełnosprawnością fizyczną, przygotowany został w ramach projektu „ Inkuzja w ruchu” Kultura wrażliwa PFRON.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/3819048788374911/3819048795041577/?ref=newsfeed

------------

“O świcie do zakładu ulicami głośnego miasta idzie grupa kobiet. Idą mocnym krokiem, ale w ruchu widać już zmęczenie, dobrnęły do piątku. Zaraz zacznie się kolejny dzień pracy, jeden z wielu podobnych: na wejściu zmienią ubrania na robocze, zepną rozpuszczone włosy, wymienią na powitanie kilka słów i wejdą na salę. Później jedna z nich poprowadzi rozgrzewkę. Ostygłe ciała zaczną powoli wchodzić w znany rytm - ruszą kości i mięśnie, napnie się skóra, strzelą budzone ze snu stawy. Przed nimi kolejne 8 godzin ciężkiej pracy nad choreografią, zawód tancerki to kawał pracy.”

------------

Reżyseria: Jacek Owczarek

Asystent reżysera: Kacper Klimczak

Choreografia: Krzysztof Skolimowski

Dramaturgia: Filip Pawlak

Taniec: Adrianna Mrowiec, Justyna Olczak, Milena Starzec, Ulyana Zaruba

Muzyka: Patryk Zakrocki

Kostiumy: Anna Adamiak

Scenografia: Radosław Pacholczyk

Produkcja: Magdalena Gonera

Grafika: Filip Appel

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Laureaci IV edycji konkursu ‘Odkrywamy talenty”
IV edycja konkursu plastycznego dla osób z niepełnosprawnością „Odkrywamy Talenty” już za nami. Z okazji jubileuszu 25-lecia Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego hasłem przewodnim tegorocznego konkursu było: „Mazowsze w moim sercu, talent w moich rękach”.
WIĘCEJ..
Mosty współpracy - wydarzenie integracyjne w Nysie
W najbliższą sobotę, 5 października, Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Nysie stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, które zgromadzi kilkaset osób, w tym co najmniej 100 osób z niepełnosprawnościami. Start o godzinie 14:30. Organizatorzy zadbali o różnorodny program, który łączy sztukę, edukację i integrację – wszystko z myślą o wsparciu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
WIĘCEJ..
Na scenie dzieci, ubrane na kolorowo, w trakcie wykonywania sztuki, ich twarz akrywają kartony wyciete w kształt buzi
III Wawerski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Już trzeci raz odbył się Wawerski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami na terenie WCK w Międzylesiu. Święto ustanowione przez ONZ tym razem obchodziliśmy 23 listopada. Współorganizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Chata z pomysłami”, Fundacja L’Arche Warszawa, Ośrodek Pomocy Społecznej w Wawrze, Urząd Dzielnicy Wawer i Wawerskie Centrum Kultury.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy