Kultura
2024-07-15

Bielsko-Biała: Trojanki. Premiera grecko-polsko-portugalskiego spektaklu w Teatrze Polskim.

Plakat. Ciemna postać na szarym tle, ma założony kaptur, a na twarzy białą maskę, tylko z wyciętym miejscem na oczy. Maska p[omazana jest czarną farbą. W prawym górnym rogu plakatu napisane jest 25 sierpnia 18:00. Na dole widnieje napis Trojanki. Teatr Polski, mała scena - Bielsko Biała. Scenariusz i reżyseria: Vassilis Oikonomou, Sophia Stavrakaki, Maria Schejbal-Cytawa, Krzysztof Tusiewicz oraz David Correia, Ana Isabel Sousa.

25 sierpnia o godz. 18.00 w Teatrze Polskim na Małej Scenie w Bielsku-Białej  będzie można uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu teatralnym. W spektaklu „Trojanki” zobaczymy 27-osobowy zespół aktorów nieprofesjonalnych i profesjonalnych z Grecji, Polski i Portugalii oraz kilku lalek.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Informacje o biletach: email: jolanta@teatrgrodzki.pl, tel. 600-382-894

Przedstawienie zostało zainspirowane tragedią napisaną przez Eurypidesa o wojnie trojańskiej. Kobiety, które po zdobyciu Troi stają się łupem zwycięskich Achajów, przywodzą na myśl bezbronne ofiary współczesnych wojen. Okrucieństwo zwycięzców jest takie samo teraz jak przed setkami lat. Przemoc opisana w antycznej tragedii nie różni się od tej, która bywa udziałem wojennych uchodźców w XXI wieku. Tym samy „Trojanki” stają się poruszająco aktualne.

Dostępność 

Spektakl „Trojanki” realizuje wizję teatru otwartego.

Zostanie zagrany z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem z języka greckiego i portugalskiego na Polski Język Migowy, a także z polskimi napisami, co ułatwi odbiór przedstawienia osobom niedosłyszącym i tym osobom głuchym, które nie posługują się PJM. Audiodeskrypcja będzie odczytywana przez lektora w czasie rzeczywistym. Osoby niewidome będą odsłuchiwać tekst audiodeskrypcji za pomocą specjalnych odbiorników.

Międzynarodowy zespół

Spektakl „Trojanki”, realizowany przez międzynarodowy zespół, jest podsumowaniem projektu „D.I.V.A”, współfinansowanego przez Program Kreatywna Europa Unii Europejskiej, w którym uczestniczą: Theama Inclusive Theatre z Grecji, Bielskie Stowarzyszenie Teatr Grodzki z Polski oraz Teatro Gato Escaldado z Portugalii. Portugalska premiera przedstawienia odbędzie się w Lizbonie w Teatro Fabrica da Polvora już 1 sierpnia, polska – 25 sierpnia w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, grecka zaplanowana jest na 14 września na deskach Theatre of Rematias w Chalandri.

Warto wspomnieć, że 3 grudnia 2023 r. (w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością) w Polsce, Grecji i Portugalii odbyły się premiery „Trojanek” w wersji filmowej.

O spektaklu

Czas trwania spektaklu: 1,5 h

Realizacja projektu: Jolanta Kajmowicz-Sopicka we współpracy z zespołem Teatru Polskiego: Joanną Fejkisz oraz Robertem Babiec.

Scenariusz i reżyseria: Vassilis Oikonomou, Sophia Stavrakaki (THEAMA Inclusive Theatre z Grecji), Maria Schejbal-Cytawa, Krzysztof Tusiewicz (Teatr Grodzki z Polski) oraz David Correia, Ana Isabel Sousa (GATO ESCALDADO z Portugalii).

Kostiumy, scenografia:  Thenia Karlafti z THEAMA Inclusive Theatre (Grecja), Zespół Teatru Grodzkiego we współpracy z Katarzyną Gwiżdż i Katarzyną Wrona z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Jesteś Potrzebny!” (Polska) oraz Zespół Gato Escaldado (Portugalia).

Muzyka: Elias Kourtparasidis (Grecja), Tomasz Zieliński (Polska) oraz Virtuoso Classical Violin-Rafael Krux z Envato Elements Music Library (Portugalia).

Obsada:  Anastasia Makri, Panos Zournatzidis, Sophia Stavrakaki, Christina Toumpa, Vassilis Oikonomou, Elie Driva, Olga Nikolaidou, Efi Toumpa, Stavrina Polydorou, Hannah El Haj Omar, Giannis Petridis (THEAMA Inclusive Theatre z Grecji), Wiesława Bat, Małgorzata Guznar, Andrzej Kołodziej, Marlena Kołodziej, Łukasz Kwaśny, Halina Majcherek, Magdalena Majewska, Jacek Pilch, Bogusław Suchy, Danuta Suchy (Teatr Grodzki z Polski) oraz Ana Isabel Sousa, Andreia Alves, Arknel Marques, Bruno Realista, Catarina De Dios, Inês Yazalde (Gato Escaldado z Portugalii).

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Finał 4 edycji Integracyjnego Festiwalu Młodych Talentów "Adventure Festiwal" im. Artura Przygody
Gdyńskie Stowarzyszenie Dwie Strony Medalu zaprasza na finał 4 edycji Integracyjnego Festiwalu Młodych Talentów "Adventure Festiwal" im. Artura Przygody.
WIĘCEJ..
Mosty współpracy - wydarzenie integracyjne w Nysie
W najbliższą sobotę, 5 października, Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Nysie stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, które zgromadzi kilkaset osób, w tym co najmniej 100 osób z niepełnosprawnościami. Start o godzinie 14:30. Organizatorzy zadbali o różnorodny program, który łączy sztukę, edukację i integrację – wszystko z myślą o wsparciu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
WIĘCEJ..
Laureaci IV edycji konkursu ‘Odkrywamy talenty”
IV edycja konkursu plastycznego dla osób z niepełnosprawnością „Odkrywamy Talenty” już za nami. Z okazji jubileuszu 25-lecia Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego hasłem przewodnim tegorocznego konkursu było: „Mazowsze w moim sercu, talent w moich rękach”.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy