Informacje
2024-01-09

Zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Był wielkim przyjacielem osób z niepełnosprawnością intelektualną

Czarnobiałe zdjecie, na którym  Ks. Isakowicz-Zaleski stoi z kobietą i mężczyzną.

W wieku 67 lat zmarł ksiądz Tadeusz  Isakowicz-Zaleski, jeden z współtwórców wspólnot Wiara i Światło zwanych popularnie „wspólnotami Muminków”, wieloletni prezes Fundacji imienia Brata Alberta.

- Wspólnoty zrzeszały osoby niepełnosprawne intelektualnie, także ich rodziców i przyjaciół. Oczywiście w ówczesnym ustroju nie było mowy o tworzeniu placówek. Organizowaliśmy obozy, spotkania, katechezy i różnego rodzaju działania scalające to środowisko. W połowie lat 80. zaczęto mówić o tym, co będzie z osobami zrzeszonymi we wspólnotach po śmierci ich rodziców. Powstała myśl, by znaleźć, mówiąc kolokwialnie, dom z ogródkiem, w którym to domu te osoby mogłyby zamieszkać  – opowiadał nam w wywiadzie udzielonym w czerwcu 2018 roku.

Fundacja imienia Brata Alberta, której ksiądz Tadeusz przez lata był prezesem prowadzi 32 ośrodki w całej Polsce a także Spółdzielnie Socjalną Albert, w której zatrudniane są osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Ksiądz był bez wątpienia praktykiem wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną i tworzył sieć usług, które docierały także do osób mieszkających poza dużymi miastami.

- Potrzeby społeczne są tak ogromne, że stale musimy się rozwijać. Udaje się to niestety tylko dzięki ogromnej determinacji ludzi zaangażowanych w działalność fundacji. Zwłaszcza że na własnej skórze odczuwamy wszystkie absurdy, do których prowadzą błędne decyzje podejmowane przez kolejne władze. Moje doświadczenie jest takie, że przez te 40 lat wiele dobrego zrobiono dla osób z niepełnosprawnością. Natomiast wciąż jest w tym wszystkim wiele dziur, przez co ten nasz system wygląda jak podarte płótno, na którym na jedną łatę naszywa się drugą – mówił w rozmowie z naszym portalem.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski był bez wątpienia bożym szaleńcem, który poprzez codzienną pracę wspierał osoby zagrożone wykluczeniem.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy