Informacje
2024-06-20

Ważna wiadomość dla osób w terapii tlenem lub respiratorem. Pełnomocnik przygotował autorski program

Wiceminister łukasz Krasoń i dyrektor Biura Penomocnika Krzysztof Kosiński są na Sali plenarnej w siedzibie ONZ wśród delegatów z całego świata.

Wczoraj została powołana nowa Rada Nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pierwsze posiedzenie Rady w nowym składzie miało szczególny charakter. Najważniejszym punktem spotkania był autorski program pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia kierowany do osób w terapii tlenem lub respiratorem.

Planowane od 1 lipca br. podwyżki cen prądu będą szczególnie dotkliwe dla osób korzystających ze specjalistycznych urządzeń ratujących życie. Respiratory, a w szczególności koncentratory tlenu, zużywają dużo prądu, przez co osoby będące na domowej wentylacji ograniczają leczenie, aby zmniejszyć rachunki. To odbija się na ich zdrowiu i często w konsekwencji prowadzi do większych kosztów hospitalizacji itd.

16 milionów na wsparcie

Odpowiedzią na ten problem jest dedykowany ok. 20 tys. osób program finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Każda osoba z niepełnosprawnością korzystająca z koncentratora tlenu lub respiratora (kod NFZ świadczenia) będzie mogła otrzymać refundację pieniężną za zużyty prąd. Refundacja wyniesie 100 zł miesięcznie. Wnioskować będzie można raz na kwartał. Dla przykładu - w październiku będzie można zgłosić się drogą elektroniczną przez system SOW o dofinansowanie za lipiec, sierpień i wrzesień. W sumie 300zł. Procedura jest bardzo uproszczona i opierać się będzie na prostym sprawdzeniu rejestrów NFZ usługi wentylacji domowej.

W budżecie PFRON, na realizację tego zadania zostało przeznaczone 16 mln złotych do końca tego roku.

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
Osoby z diagnozami genetycznych chorób rzadkich oraz z Zespołem Downa nie będą musiały co kilka lat potwierdzać orzeczenia o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy