Informacje
2024-04-02

Sprawdź, gdzie możesz głosować

koperty leżące jedna na drugiej

Już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, odbędą się wybory samorządowe. Ważne, żeby sprawdzić czy jesteśmy w spisie wyborców, a także gdzie możemy oddać głos. Prezydent Warszawy podjął decyzję, że głosujący w stolicy będą mogli skorzystać tego dnia z bezpłatnego transportu publicznego.

Weryfikacji tego, czy jest się ujętym we właściwym stałym obwodzie głosowania można dokonać za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji, aplikacji mobilnej mObywatel lub bezpośrednio w Urzędzie Dzielnicy

Według danych na koniec zeszłego tygodnia ponad piętnaście tysięcy osób złożyło wniosek o ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców. Tylko w zeszłym tygodniu było to ponad 8000 wniosków.

Na kogo będziemy oddawać swój głos?

W wyborach samorządowych 7 kwietnia warszawianki i warszawiacy oddadzą swoje głosy na:

  • radnych dzielnicy
  • radnych m.st. Warszawy
  • radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego
  • prezydenta m.st. Warszawy

Wszyscy wybierani są na okres 5 lat.

Godziny głosowania

Głosować będzie można od godz. 7:00 do godz. 21:00. Wyjątek stanowi głosowanie w obwodach odrębnych – utworzonych w domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych, gdzie może się ono zakończyć najwcześniej o godzinie 18:00, jeśli wszyscy wyborcy ujęci w spisie wyborców, w danym obwodzie oddadzą swój głos. 

Jak wybieramy?

Na terenie Warszawy wyborcy otrzymają po 4 karty.

W wyborach do Rady m.st. Warszawy, rady dzielnicy oraz do sejmiku województwa mazowieckiego znak „X” można postawić w kratce przy nazwisku kandydata tylko z jednej listy znajdującej się na karcie do głosowania. 

W wyborach na Prezydenta m.st. Warszawy znak “X” możesz postawić przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Kiedy głos jest nieważny?

Głos uznaje się za nieważny, kiedy:

  • w żadnej kratce znajdującej się przy nazwisku kandydata nie zostanie postawiony znak „X”,
  • znak „X” zostanie postawiony w kratce z lewej strony obok nazwiska dwóch lub więcej kandydatów.

Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że co najmniej dwie linie muszą się przeciąć w obrębie kratki.

Wszelkie dopiski na karcie do głosowania, rysunki czy dopisanie nazwisk nie wpływają na ważność karty i ważność głosu, o ile nie znajdą się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu. 

Transport do lokali wyborczych

Osoby z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach mogą zgłaszać potrzebę przewozu specjalistycznego od 25 marca do 4 kwietnia 2024 r. w  godz. od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów (22) 298 59 00 lub 720 915 300 lub na adres mailowy: bus@specjaltrans.pl.

Transport samochodami dostosowanymi do przewozu osób na wózkach będzie realizowany przez firmę Usługi Transportowe Marek Włastowski.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy