Informacje
2024-02-19

Skorzystaj z listy jednostek świadczących bezpłatne poradnictwo w Gdańsku

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku przypomina mieszkankom i mieszkańcom, potrzebującym wsparcia w różnym zakresie tematycznym, że mogą skorzystać z „Listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa”. Są tam informacje m.in. o adresach, kontakcie do instytucji, organizacji pozarządowych, poradni udzielających konkretnej pomocy.

Lista udostępniona jest m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej gdańskiego MOPR.

Pomoc w szerokim aspekcie

W bazie są adresy, kontakt telefoniczny i poprzez e-mail oraz informacje o specyfice i zakresie działania instytucji, poradni, ośrodków i centrów, organizacji pozarządowych wspierających m.in. potrzebujące gdańszczanki i gdańszczan. Jednostki te świadczą specjalistyczne, bezpłatne formy doradztwa. Większość z nich mieści się w Gdańsku. Lista obejmuje również instytucje i poradnie o zasięgu ogólnokrajowym, które udzielają wiadomości oraz konsultacji np. poprzez infolinie.

Specjalistyczną pomoc uzyskają m.in.: młodzież i dzieci, osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami oraz rodzice z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. Jednostki te świadczą m.in. bezpłatne wsparcie psychologiczne, pedagogiczne, dotyczące pomocy społecznej. Specjalizują się też np. we wspieraniu osób doświadczających życiowego kryzysu, zadłużonych, pokrzywdzonych przestępstwem czy doznających przemocy domowej.

Baza zawiera też kontakt do instytucji zajmujących się np. prawami: dzieci i młodzieży, konsumentów oraz pacjentów.

Baza uwzględnia też adresy instytucji, organizacji pozarządowych wspierających mieszkanki i mieszkańców w zakresie: prawa pracy, podatkowego oraz będących w sporze z podmiotami rynku finansowego.

Listę uzupełnia wiadomość o punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją w Gdańsku. To zadanie realizują: MOPR i organizacje pozarządowe, łącznie w 19 punktach na terenie miasta. Dyżurujący tam prawnicy, doradcy obywatelscy i mediatorzy udzielają konsultacji mieszkankom i mieszkańcom oraz potrzebującym spoza regionu.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Zdjęcie z protestu. Transparent z napisem: Polski Język Migowym językiem urzędowym
Protest Głuchych w Warszawie: za 215 zł nie da się żyć
W piątek (04.04.) ulicami Warszawy przeszedł Protest Głuchych. Zebrali się na nim Głusi z całej Polski i wspólnie bili w bębny, krzyczeli, dęli w gwizdki, a nawet uderzali łyżkami w garnki. „Nie damy się uciszyć” – migali.  Ostatni tego typu protest odbył się w Polsce w 2013 roku, czyli aż 12 lat temu.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy