Informacje
2024-03-04

Równe prawa dla kobiet i dziewczynek z niepełnosprawnością. Manifest European Disability Forum

Udział w życiu politycznym i przywództwie, przeciwdziałanie przemocy i przymusowej sterylizacji a także widoczność i wzmocnienie pozycji. To idee opublikowanego przez European Disability Forum (EDF) manifestu dotyczącego praw kobiet i dziewczynek z niepełnosprawnością.

Według danych wskazanych przez EDF kobiety i dziewczynki stanowią ponad blisko 60 procent osób z niepełnosprawnością w Europie, a ponad jedna czwarta (25.9 procent) kobiet i dziewczynek w Europie ma jakąś niepełnosprawność.

 - Jest to duża i zróżnicowana grupa, która mierzy się z systemową marginalizacją i barierami w swoim środowisku. Ich głos jest uciszany i marginalizowany, przez co ich potrzeby są niedostrzegane i niezaspokajane – czytamy na stronie EDF.

Ten, trzeci już, manifest dotyczący praw kobiet i dziewczynek z niepełnosprawnościami ma być świadectwem ich aktywnego udziału w procesie podejmowania decyzji i służy podkreśleniu ich potrzeb. Ma być też podstawą do tego, by domagać się realizacji ich praw i zaspokojenia potrzeb, by promować równość i przeciwdziałać dyskryminacji w krajach Unii Europejskiej.

4 główne idee manifestu

  1. Udział w życiu politycznym – prawo do głosowania i kandydowania w wyborach europejskich, niezależnie od statusu prawnego i kraju zamieszkania w UE. Należy to zapewnić poprzez wdrożenie rozwiązań zapewniających dostępność, racjonalne dostosowania, przeciwdziałanie przemocy, także seksualnej wobec kobiet podczas wyborów, oraz podnoszenie świadomości w społeczeństwie. Kobiety z niepełnosprawnością powinny otrzymać odpowiednie i niezbędne wsparcie, aby mogły kandydować i zostawać polityczkami na wszystkich szczeblach.
  2. Położyć kres przemocy wobec kobiet i kryminalizować przymusową sterylizację i aborcję u kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością we wszystkich krajach europejskich. Niestety wciąż kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnością są bardziej narażone na przemoc, w tym handel ludźmi, podczas kryzysów humanitarnych oraz skutków klęsk żywiołowych i zmiany klimatu.
  3. Przywództwo – kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnością mogą prowadzić niezależne życie, korzystać ze swoich praw w społeczeństwie i podejmować własne decyzje. Kobiety z niepełnosprawnością odgrywają kluczową rolę w życiu całego społeczeństwa.
  4. Widoczność i wzmocnienie pozycji we wszystkich obszarach życia (dostęp do wymiaru sprawiedliwości, zdolność prawna, edukacja, opieka zdrowotna, rynek pracy, prawa reprodukcyjne etc.) – równe szanse i włączenie. Włączanie do społeczeństwa bez dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność, płeć i inne czynniki.

Żądania

Kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnością o różnych cechach i doświadczeniach życiowych wzywają Unię Europejską i rządy państw członkowskich do:

  • Umożliwienia im pełnego uczestnictwa jako wyborczyń i kandydatek we wszystkich wyborach – w tym do Parlamentu Europejskiego, na szczeblu krajowym i lokalnym.

  • Włączenia w proces podejmowania decyzji i udział w przywództwie poprzez zastosowanie rozwiązań umożliwiających udział kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością we wszystkich kwestiach.

  • Większej widoczności i świadomości praw kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością. Prawa kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością powinny zostać włączone do głównego nurtu działań Unii Europejskiej i krajów członkowskich.

  • Konkretnych i ukierunkowanych działań mających na celu zmniejszenie poziomu ubóstwa, z którym borykają się kobiety i dziewczynki z niepełnosprawnością, także poprzez równość zatrudnienia i płacy oraz zapewnienia i utrzymania wysokości świadczeń pieniężnych otrzymywanych przez kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnością niezależnie od sytuacji finansowej i zawodowej ich partnerów i rodzin.

  • Przyjęcia dyrektywy UE w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i zakończenia przymusowej sterylizacji kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością w całej Europie.

  • Finansowania organizacji i projektów wspierających wzmacnianie pozycji, przywództwo i poprawę realizację praw kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością.

Cały manifest w języku włoskim i angielskim można znaleźć na stronie EDF.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
Osoby z diagnozami genetycznych chorób rzadkich oraz z Zespołem Downa nie będą musiały co kilka lat potwierdzać orzeczenia o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy