Informacje
2024-11-18

Rodzina może być zastępcza

Bezpieczny i spokojny dom ma ogromny wpływ na przyszłość dziecka. Dlatego m.st. Warszawa promuje rodzinną opiekę zastępczą i rusza z miejską kampanią pod hasłem „Rodzina może być zastępcza”.

W warszawskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych mieszka blisko 700 dzieci w różnym wieku i często z trudnym bagażem doświadczeń. Wszystkie nasze dzieci otrzymują wsparcie w wielu obszarach, w tym zdrowia, edukacji i rozwoju. Staramy się, aby przebywały w warunkach jak najbardziej zbliżonych do domowych. Jednak nie jest tajemnicą, że dorastanie w rodzinie jest tym, czego nasze dzieci potrzebują najbardziej – powiedziała Agnieszka Oracz-Zawistowska, zastępczyni dyrektora Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Czym jest piecza zastępcza?

Piecza zastępcza jest opieką tymczasową dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą pozostać w swoich domach rodzinnych. Dzieci mogą być w pieczy instytucjonalnej tj. w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub w pieczy rodzinnej, która dzieli się na spokrewnioną (dziadkowie i rodzeństwo), niezawodową (dalsza rodzina i osoby niespokrewnione), zawodową oraz rodzinne domy dziecka.

Dzieci objęte opieką są w różnym wieku i mają różne potrzeby, dlatego wiek i status cywilny opiekunów nie są kluczowymi elementami w procesie kwalifikacji. Najważniejsze są cechy osobowościowe, stabilność emocjonalna i motywacja do opieki nad dzieckiem.

Najważniejszym zadaniem rodziny zastępczej jest wsparcie dziecka w trudnej sytuacji, zapewnienie mu opieki i wychowania do czasu jego powrotu do rodziców, a w sytuacji, gdy nie będzie to możliwe, do czasu usamodzielnienia albo przysposobienia (adopcji).

Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej przechodzą proces kwalifikacji, który składa się z badania psychologicznego i szkolenia trwającego trzy miesiące. Już podczas procesu kwalifikacji kandydaci objęci są wsparciem udzielanym przez pracowników Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Po przyjęciu dziecka pod opiekę każda rodzina zastępcza otrzymuje wsparcie merytoryczne i finansowe.

Pomóc dzieciom można nie tylko jako rodzina zastępcza. Można zostać wolontariuszem i np. raz w tygodniu odwiedzać placówkę opiekuńczo-wychowawczą i spędzać czas z dziećmi – grać w planszówki lub odrabiać lekcje. Można też stać się osobą wspierającą, przyjacielem, który będzie regularnie spędzał z dzieckiem czas poza placówką – pójdą wspólnie do kina, na rower lub wyjadą na weekendową wycieczkę.

Miejska kampania

Kampania w przestrzeni miejskiej pod hasłem „Rodzina może być zastępcza” ma przypomnieć, jak ogromne znaczenie w życiu każdego dziecka ma rodzina. A otrzymane wsparcie, akceptacja i zwykła bezpieczna codzienność pozwalają dzieciom odkrywać swój potencjał i z nadzieją patrzeć w przyszłość.

W ramach kampanii w przestrzeni publicznej, w internecie, kinach i w komunikacji miejskiej wyświetlane są cztery spoty, pokazujące, jak wielki wpływ mogą mieć opiekunowie zastępczy na dzieci, które miały trudne doświadczenia w przeszłości.

Więcej informacji na temat tego, jak zostać rodziną zastępczą znajduje się na stronie: rodzinazastepcza.com.pl.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
Osoby z diagnozami genetycznych chorób rzadkich oraz z Zespołem Downa nie będą musiały co kilka lat potwierdzać orzeczenia o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy