Informacje
2024-12-03

Prawa dziecka w centrum uwagi Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka

Od dziś do 10 grudnia potrwa Warszawski Tydzień Praw Człowieka, w związku z  którym zaplanowano wydarzenia promujące równość, różnorodność i prawa człowieka. Tegoroczna edycja skupiona jest wokół praw dziecka, podkreślając ich kluczową rolę w budowaniu świadomego i wspierającego społeczeństwa.

- Warszawa to miasto dla wszystkich – również dla najmłodszych. Podczas Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka skupiamy się na inicjatywach wspierających bezpieczne i szczęśliwe dzieciństwo. Angażujemy nasze zasoby i przestrzeń we wspólne wypracowanie rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby osób młodych – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Inspirujące działania blisko mieszkańców

Program Warszawskiego Tygodnia Praw Człowiek w tym roku wypełnią warsztaty, debaty, wykłady, projekcje filmowe i wydarzenia artystyczne. WTPC to wydarzenie, w które włączają się także miejskie instytucje, jednostki, szkoły oraz organizacje pozarządowe, szczególnie te zajmujące się dziećmi i młodzieżą.

Miasto nadaje symboliczne nazwy ulic

Na czas WTPC wybrane warszawskie miejsca otrzymają symboliczne nazwy:

  • most pieszo-rowerowy na Pragę zmieni się w bulwar Praw Dziecka,
  • plac Pięciu Rogów zmieni się w skwer Prawa do Zabawy,
  • plac Wilsona zmieni się w plac Równości Dzieci,
  • ul. Szczęśliwicka na Ochocie zmieni się w ul. Szczęśliwego Dzieciństwa,
  • ul. Koryncka w Wawrze zmieni się w ul. Wspierających Rodziców.

Tegoroczny program

Warszawski Tydzień Praw Człowieka 2024 to przestrzeń do edukacji, refleksji i wspólnego działania, dlatego w pierwszym tygodniu grudnia nie zabraknie warsztatów, spotkań i dyskusji.

W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowano warsztaty edukacyjne dla grup szkolnych, rodzin i nauczycieli oraz konferencję „Warszawa Młodych”, a w Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się wystawa i debata na temat praw człowieka w sztuce. Z kolei w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym będzie można wziąć udział w pokazach filmowych, spotkaniach z twórcami i warsztatach dla młodzieży.

W WTPC zaangażowały się miejskie biblioteki i zorganizują warsztaty, zajęcia dla dzieci i „Półki Praw Człowieka” z literaturą edukacyjną. Ciekawe wydarzenie zaplanowano też w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, gdzie zostanie zorganizowany maraton pisania listów.

Więcej informacji na temat Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka znajduje się na stronie miasta stołecznego Warszawa

Rzecznik Praw Dziecka objął WTCP patronatem honorowym.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Zdjęcie z protestu. Transparent z napisem: Polski Język Migowym językiem urzędowym
Protest Głuchych w Warszawie: za 215 zł nie da się żyć
W piątek (04.04.) ulicami Warszawy przeszedł Protest Głuchych. Zebrali się na nim Głusi z całej Polski i wspólnie bili w bębny, krzyczeli, dęli w gwizdki, a nawet uderzali łyżkami w garnki. „Nie damy się uciszyć” – migali.  Ostatni tego typu protest odbył się w Polsce w 2013 roku, czyli aż 12 lat temu.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy